Z poradny – proč plenky protékají?

“Zdravím, mám chlapečka 5 měsíců a od tří týdnů jsme s radostí látkovali. Bohužel se však radost pomalu vytrácí, neboť poslední dva měsíce se nám stále častěji stává, že nám někudy uteče čuraní a nevím co s tím. Používám klasické čtvercovky, které jsme do 3 měsíců skládali na novorozenecký sklad, nyní na nudli. Dále máme svrchňáčky od bobanka a také používáme anavy easy AIO. Nejdříve to začalo v noci, asi jak se začal přetáčet a spát na boku, tak vždy na na té straně, kde spal měl na stehýnku zvenku loužičku. Zkoušela jsem všelijak zlepšit balení – trochu víc utáhnout, zvětšit, zmenšit, přidat separačku atd. Někdy to zabralo, ale po měsíci a půl stejně zhruba každou druhou noc se muselo převléci nejen dítko, ale často i postel, a tak jsem začala na noc dávat jednorazovky. Teď se mi to děje často i přes den a já už mám pocit, ze to není možný, že něco dělám asi blbě. Všímám si, že někdy plenka jakoby nepřiléhá, ale netuším, jak to změnit. Přebaluji zhruba každé dvě hodiny max. 2,5. Děkuji.”

Dobrý den, děkuji za dotaz.

Podle toho, co píšete, mám dojem, že tam bude hned několik faktorů hrát roli.

Jako první bych uvedla savost Vámi zvolených plen. Čtverce stačí obvykle na Vámi uváděné 2h většinou jen novorozenému miminku, nikoli ale pětiměsíčnímu. Zvážila bych tedy úpravu savosti plenky. Buď přidáním ještě další savé vrstvy nebo změnou plenkového systému (druhu či materiálu) za savější.

Nepíšete, co dáváte na noc, ale ani Anavy Easy Vám nemusí zaručit dostatečnou savost a “bezpečnost”. Tím spíš, že jde o AIO, které nemá zajištěné samostatné obtažení savé vrstvy kolem nožiček miminka.

Na noc, pokud chcete, aby plenka vydržela celou noc nebo více hodin v kuse, je už podle Vašeho popisu třeba zvolit savější systém. Zkontrolovala bych také, zda v případě, kdy plenka proteče, byla už všude nasáklá, nebo jen lehce mokrá a protekla nějakou škvírou v nasazení.

Další věc, jak už jsem naznačila, je nasazení plenky. U plenky složené na nudli (a podobných systémů, které nejsou obtažené samostatně nebo dostatečně kolem nožiček) je třeba počítat s tím, že se více pohybuje, krabatí apod. a může tedy protéct. Také se častěji může stát, že zásah proudu jde mimo savou vrstvu a tudíž tekutina ani nemá, kam se vsáknout.

Zde můžete zkusit jiný sklad, např. tzv. “jo fold”, ten je krásně variabilní ve velikosti.

Ideálně by savá vrstva měla hezky přiléhat k tělíčku a být zajištěna ještě vrstvou svrchní, ovšem tak, aby gumičky neotlačovaly (lze vložit prst mezi tělíčko a gumičku, aniž by bylo cítit “škrcení”, avšak je patrné, že gumička se vložením prstu natáhla – a tak by měla být ideálně v každé poloze pohybu miminka).

Pokud savá vrstva má již svou savou kapacitu vyčerpanou, nic Vás před protečním nezachrání.

Při volném nasazení nebo vyčerpané savosti, případně zásahu do “nesavého” místa, proteče i plenka jednorázová.

Můžete také zkusit správně nasměrovat pindíka dolů, při nasazování plenky, aby nemířil mimo plenu. To je také důležité i při jednorázových plenkách 🙂

Pomůže také složit savé vrstvy na místo v plence, kam nejvíce miminko čůrá – u chlapečků tedy více dopředu.

Separační pleny tento problém – protékání, podle mé zkušenosti, spíše zhoršují, a to především, jde-li o flísové separačky, které mají pomalejší nasákavost, případně mohou být naimpregnované krémem na zadeček nebo mýdlem z pracího prostředku apod.

Naimpregnované tímto způsobem mohou být nejen umělé materiály tvořící stay-dry vrstvu, ale i savé části plen, což také může snížit jejich schopnost nasát potřebné množství tekutiny.

Doufám, že se Vám podaří se s tím poprat a brzy bude vše v pořádku 🙂

Krásný den.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Proč může také protéct plena? Aneb daň za „zůstaň v suchu“

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)