Z poradny – novorozenecké AIO, postup výběru plen.

Dobrý den, prosím o radu, chci se zeptat na AIO plenky, říkala jsem si, že na těch novorozeneckých vyzkoušíme a pak po rozkoukání přesedláme na klasické svrchňáky. Má to podle vás smysl takto? Na co koukat při výběru? Díky.

Dobrý den, děkuji za dotaz.

Jestli jsem Vás správně pochopila, ráda byste nejprve zkusila látkové plenky AIO (plenky vše v jednom) a poté případně i dvoudílný systém, kde se dává savá vrstva zvlášť a svrchní zvlášť. Možná máte trošku obavy, jak to po porodu půjde. To naprosto chápu, někdy to maminky dělají tak, že přes den zkouší látkové plenky, a kombinují to třeba s EKOjednorázem, aby se z toho zbytečně nestresovaly, a až získají trošku víc praxe, pak zavedou látkové plenky i na noc a na výlety atd.

Nebudu Vám tedy doporučovat klasický postup, začít s čtvercema a postupně si doplnit jiné 🙂

Plenky je obecně dobré kupovat, až když se miminko narodí, protože pak už víme, jaké má proporce, i třeba jaké máme požadavky. Nicméně je jasné, že pokud chceme začít hned od začátku, je nezbytné mít už doma nějaké plenky na použití.

Pokud ale nemáme zkušenosti, není dobré nakoupit před narozením miminka celou výbavu, ani sady jednoho typu plen, ale třeba nakoupit na 15 přebalení (věci dle typu systému) s tím, že zpočátku můžete kombinovat s jednorázem, příp. mít rezervu v nějakém tom jednoduchém levném přebalování pomocí čtvercovek apod. Vyzkoušet na den, vyprat, postupně pak i na noc. A dokoupit, co vyhovuje. Na noc zkoušet až párkrát prané plenky, ideálně, neboť se během několika prvních praní zvyšuje savost přírodních vláken.

Když hovořím o sadách, mám namysli opravdu sadu stejného typu pleny od jednoho výrobce, protože to zrovna třeba vůbec nesedne, nefunguje, pak si často maminky řeknou, že látkové plenky jim nejdou, a skončí, aniž by tušily, že jiný typ by byl pro ně vhodnější a byly by spokojené.

U novorozeneckých, jakýchkoli, záleží na tom, jak bude miminko veliké. Pokud chcete nakoupit před narozením, orientujte se podle váhové kategorie dané pleny, vždy je uveden orientační rozsah, od kolika do kolika kg daná plenka může fungovat (v závislosti na proporcích miminka). Plenka jinak sedí buclíkům, jinak štíhlým dlouhánům.

Můj syn zapnul většinu novorozeneckých plen, které jsme zkoušeli, i AIO ještě v 7měsících a cca 7,5kg, je dlouhý a štíhlý, ale někomu už by v 3.měsíci nemusely být.

Pokud byste tedy čekala, že se narodí veliké miminko, doporučuji vybrat buď novorozeneckou, která má co nejvyšší rozsah, příp. nějakou jednovelikostní, která naopak jde krásně zmenšit.

Kromě velikosti plenky se můžete dívat na materiál dotekové vrstvy, zda si přejete přírodní – a jaký – objemnější bambusové froté a podobné materiály nebo štíhlejší bavlněné materiály kepr apod.? nebo dáte přednost umělému materiálu, který umí udělat tzv. stay dry vrstvu (zadeček má pocit sucha), což se hodí, pokud třeba miminko má ekzémy. U umělých materiálů, jako je třeba flís, se ale může stát, že se zanesou, naimpregnují, mýdlovým pracím prostředkem, a potom nepropouští vlhkost a tak moč může stéct bokem. To platí v menší míře pro flís i tehdy, pokud naimpregnovaný není, že větší dávka může trochu stéct po něm do boku…

Podrobněji se výběru plen, střihům i doporučením věnuji v 1. uceleném online programu o látkových plenách, který jsem připravila pro ty, co se chtějí efektivně zorientovat v látkových plenách a kolotoče kolem nich, bez mýtů a ztrát peněz i energie.

Můžete sledovat střih AIO, zda je ušitý tak, aby plenka rychle schla – je tam třeba “tunýlek” či “kapsa” mezi savou a svrchní vrstvou, nebo zda naopak je savá vrstva spojená se svrchní a pak bude o něco déle schnout.

Zda je gumička kolem nohou jak na svrchní, tak i na savé vrstvě, nebo jen na svrchní (tedy je tam jen jedna ochrana proti protečení, avšak i tak dokáží AIO plenky být velmi spolehlivé) , zda jde plenka dovycpat třeba do kapsy či onoho tunýlku – což spíše připadá v úvahu u jednovelikostních plen později, nikoli na novorozence 🙂 tam to potřeba nebude.

Obecně je také u AIO plen dobré sledovat, jakým způsobem se chovají po celý cyklus plenky – jestli je potřeba je nějak skládat, upravovat, rozkládat na sušení, nebo zda jdou jednoduše pověsit bez složitého zkoumání, jestli v této poloze dobře uschnou, příp. zda mohou do sušičky, chcete-li používat sušičku…

Jestli mohu ještě doporučit, je dobré vybírat plenky (po vyzkoušení, co se nám líbí a sedí) tak, aby péče o ně byla podobná, abychom nemusely každou plenku jinak prát, jinak skládat, jinak věšet, jinak dlouho sušit… 🙂 Vteřinka ke vteřince a je z toho drahocenný čas a někdy zbytečná energie vydaná navíc.

Věřím, že pokud si zkusíte kvalitní plenky typu AIO (opravdu vše v jednom) na novorozence, na klasický dvoudílný systém už se Vám asi nebude chtít moc přejít, možná na jiný kompaktní systém – SIO (secvakni do jedné), kapsovky či nějaký hybridní systém. AIO plenky dokáží udělat zadeček podobně “velký” jako v jednorázové plence, a přitom dobře sát a být spolehlivé. Ale i tehdy, pokud maminky používají hodně AIO plenky, někdy využijí možnost dát jen kalhotkovou plenku bez svrchních kalhotek nebo s vlňáčkama na noc 🙂

Hezký den. M.

Některé novorozenecké plenky typu AIO na našem YouTube kanálu
Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)