Když po porodu ne vždy svítí hned sluníčko…

Těšíme se na miminko – hurá, už je tady! Ale co to? Jakto, že svět od teď není jenom růžový? Panika, stres, pocity viny, nedostatečnosti, selhání… Alespoň do určité míry to zná, myslím, každá maminka.

V takových chvílích je velmi žádoucí podpora nejbližších lidí, partnera, ale také jiných žen, které tyto pocity mohou také znát. Důležité je mít se  komu svěřit, alespoň online… a taky – mít se ráda, dopřát si chviličku času na sebe, třeba jen deset minut za den se v klidu promazat tělovým mlékem nebo si dát oblíbený čajíček bez vyřizování emailů.

Velmi dobře může pomoct i nějaký koníček. Je úplně jedno, co to je – vyšívání, pletení, malování, tanec, zpěv, sbírání plyšáků, nakupování bodýček nebo třeba nadšení pro barevné látkové plenky… Nejdůležitější je, že to zabere, pomůže a vrátí nás to do života. Protože to, co právě narozené miminko nejvíce potřebuje, není tuna hraček, ani máma, která se miminku zcela obětuje, ale přítomná, spokojená máma, která mu dokáže předávat mj. i vnímání své vlastní hodnoty a pocitu štěstí.

Dovolte mi nyní proto sdílet s vámi příběh jedné z maminek, budeme jí říkat třeba Peťula, kterou inspirovaly rozhovory o látkových plenkách, aby mi napsala, jaké místečko si vydobyly látkové plenky a celá komunita látkujících maminek v jejím životě…

“Látkování je jedna z mála hobby, co vás může z počátku mateřství zaměstnat. Nebo takhle – máte-li ty první tři měsíce tak naprd jako já, tak látkování může být jedna z mála berliček, k jejich překonání. Asi si teď klepete na čelo a myslíte si něco o bláznivých ženských, ale začněme od začátku.

Snažení o miminko je sice radostná, ale může být i pěkně zdlouhavá a vyčerpávající záležitost. Aby tato záležitost radostnou i zůstala, zaměstnáte se těšením, plánováním, sněním a přípravami. K tomu je  rozsáhlá oblast látkových plen zcela ideální! Studujete diskuse, kocháte se miminky s krásnými zadečky, koukáte na videa na youtube a těšíte se… však to znáte…

A jednou po dlouhém čekání a mnoha léčebných procedur to přijde. Kromě očekávání přijde i starost, co všechno pořídit, nevolnosti, hormony, těšení se … a nákupy plínek nevyjímaje.

Miminko se mi narodilo před Vánoci. Třídenním porodem jsem si prošla až do cíle, k uzlíčku štěstí.

Bohužel mi uzlíček štěstí po dvou hodinách zkolaboval, a ze mě se stala hromádka (dobře – hromada) neštěstí. Místo slavení Vánoc pod stromečkem jsme bojovali se sepsí, ukřičené děťátko dávalo zabrat sestrám na JIP.

Po Vánocích se vše směřovalo k cíli a k šuplíku látkových plen a pustili nás na pokraji zhroucení domů.

Doma bohužel peklo pokračuje – miminko má koliky, stále brečí a trpí, musím na přešití do porodnice, každý týden něco… ale nevzdáme to, začneme s látkováním, na které jsem se tak těšila. Venku je hnusně, nemůžeme ven, tak doma v čase, kdy zrovna není hysterický pláč a nemůžu spát, brouzdám po internetu a zjišťuji si informace o látkových plenách, nakupuji, fotím svoje krásné děťátko s tím krásným zadečkem, jak jsem si vysnila, a jsou to moje světlé chvilky, kdy zrovna neumírám strachem a úzkostí.

Je konec šestinedělí, v látkových plenách už jsem zaběhlá, mám radost, jde nám to skvěle a je to už hračka, peru, skládám, kochám se, nakupuji a prodávám, ale ten řev, nevyspání, koliky, rozpraskané bradavky, nespavost pokračuje… stále se nedá jít ven, a když ano, je tam zima nebo déšť.

Jednoho rána přebalím miláčka, koukám jak je krásný a najednou ten hrozný pláč, ale to nepláče on, tentokrát pláču já… a nejde to zastavit, pláču až se třesu, opakuji, že už nemůžu a hroutím se vedle přebalováku…

Ano, poporodní úzkost je pěkná mrcha… Věděla jsem, že to bude těžké, ale až tak… dál jsem nespala několik dní, i když jsem mohla, nešlo to, klepala jsem se, nedokázala se ovládat a postupně se bála být s miminkem sama.

Musela jsem využít krizového centra, pak specialistů na hlavu, manžel musel mít ošetřovačku a moc mu děkuji. Celou dobu jsem měla světlé chvilky, kdy jsem se kochala látkovkami na internetu, dělala si radost novými, fotila si miminko a snažila si užít každou chvíli, kdy jsem nebyla ochromená úzkostí.

Dlouhé týdny jsem se plácala na dně, ale postupně se můj stav zlepšoval, děťátku ustoupily koliky, měla jsem správnou medikaci a já se začala zase radovat a užívat si toho svého daru, co jsem dostala.

Teď už chápete… Látkové pleny byly, samozřejmě po miminku, moje světlo v tom ošklivém období, radost a únik. Řešíte chvíli vzory a co zkusíte, jak jste dobře nakoupila na bazárku a podobné kratochvíle místo toho, jestli někdy bude líp a kdy už…

Tímto bych chtěla pochválit látkující skupinky na internetu, poděkovat, podpořit a také všem maminkám ve stejné nebo podobné situaci, v jaké jsem byla já sdělit, že nejste samy! Hledejte, na facebooku jsou skupinky o poporodní depresi, nebojte se sdílet svou bolest.  A ano, jednou to přejde a jednou bude zase dobře! 🙂

Látkovým plenám zdar! Nazdar!”


Děkuji Peťuli za sdílení. Není určitě lehké si připustit, že se se mnou něco takového děje, že potřebuji pomoct, a už vůbec asi není lehké se svěřit okolí.

Vždyť přece MÁM BÝT ŠŤASTNÁ A HRDÁ MAMINKA… Muselo to být velmi těžké!

Vážím si tohoto sdílení a přeji Peťuli už jen samé hezké zážitky s rodinou, a vám, které se v tom poznáváte, rovněž přeji hodně sil do dalších dnů a brzký návrat do štěstí.

Potřebujete-li podporu, mezi maminkami (třeba) i v naší facebookové skupince ji jistě najdete.

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)