Svrchní kalhotky: Čím víc PULů, tím víc prodyšné? Pár postřehů z gatí.

Zprostředkovat své dojmy z různých svrchních kalhotek určených na látkové plenky a jejich vnitřků v “textovém” článku není úplně snadné, samořejmě je lepší vše vidět naživo, ale pojďme to aspoň trošku zkusit.

O svrchních kalhotkách obecně jsem psala v jiném článku, ale teď mám už delší dobu v hlavě téma trošičku jiné. Představit vám zlehka především to, jaké varianty “šití” jsem objevila uvnitř svrchňáků a co mne při tom napadlo (zas nějaké hloupé nápady, však mne znáte :-)).

Není PUL jako PUL

Teď vynechám pojmy jako funkční či super prodyšný PUL nebo TPU. Mám nyní namysli dojem z poddajnosti kalhotek, když na ně sáhnete, chcete je složit, obléct apod. Stále mi to vrtá hlavou, že existuje tolik kvalitativních variant. Ale je to asi jako s čokoládou, Studentská pečeť je prostě jen jedna a ostatní se můžou snažit jak chtějí a stejně to nebude ono :-D.

V rámci stejného typu PULu, tedy např. v rámci klasického PULu, najdeme látky různých kvalit a vzhledu. Máme tu PULy z vnitřní strany lesklejší, vrstva působí souvisleji, jsou trochu tvrdší, pevnější, tak nějak igelitovější či ubrusovitější, PULy “normální” až PULy jemňounké.

Jak se to pozná? Na fotce těžko. Pevnější jsou méně poddajné, hůř je sbalíte do kuličky – no zkuste si představit obyčejnou módní botu a botu typu barefoot 🙂 Nebo zkuste vzít svrchňáčky a srolovat je, poskládat. Pokud to hodně vrže/šustí/dělá zvuky a pokud se poskládáním vytvoří hutnější balík, budou patřit pravděpodobně mezi ty igelitovější.

Pevnější PULky se z mého pohledu hůř na mimču přizpůsobí, preferuji proto svrchňáčky klidně i širší, ale za to poddajné, měkoučké, které pojmou, co mají, a přitom se krásně přizpůsobí.

Co dalšího může přidat na objemu PUL svrchních?

Krom poddajnosti samotného materiálu může na objemu přidat také způsob řešení gumiček kolem nožiček. Opět, pokud jdou gumičky pěkně poskládat spolu se svrchňáčky, nikde netrčí (např. při zmenšení svrchňáčků v sedu) a nerozbalují se ze skladu, jedná se o gumičky jemnější, které můžete vnímat jako příjemnější, přizpůsobivější. I u poddajného materiálu mohou gumičky být pevné a méně poddajné, objemnější. To bude zpravidla případ flísového lemu.

Co řešení rizika prosakování kolem prošití suchých zipů?

Někde se prošití sucháče nebo prošití cedulky (se značkou apod.) nijak nejistí další vrstvou látky. Já jsem, upřímně, neměla problém s prosakováním, když tam taková pojistka nebyla, ale asi se někdy může stát.

Prošití suchého zipu bez dalšího krytí. Podložení patentků kouskem PULu.

Někdo našívá v části takového prošití jednu další vrstvu PULu či nějaké stay-dry látky. A to buď jako “půlkapsu” sloužící případně i na zachycení savé části plenky, nebo přes prošitou plochu, aniž by se současně mělo jednat o funkci k zachycení pleny.

Krytí suchého zipu tvořící současně přední “půlkapsu” z PUL látky na zachycení savé plenky.

Pokud je taková kapsa ve svrchních kalhotkách, POZOOOR. Dáte-li savou, např. složenou čtvercovou plenku do kapsy, přes PUL nebude moč propouštět do savé pleny, ale bude stékat po něm. Jinými slovy, můžete mít nadílku klíďo píďo proteklou bokem na oblečení, když nebude mít, kam se vsáknout :-).

Toto může být problém především u kluků, když vpředu budou třeba navíc ještě svrchňáky zmenšené a oni čůrají velmi zacíleně dopředu. Pokud raději z toho důvodu savou plenu položíte na kapsu, ztrácí kapsa sice funkci, ale zas na druhou stranu savá plenka zůstane funkční a nic nemá kam stéct 🙂. Když miminko přes kapsu nečůrá, v klidu ji můžete použít.

Krytí prošití suchého zipu a současně zpevnění pod patentky proti vytrhnutí.

A jak je to s podšitím patentků?

Podobně jako prošití suchých zipů se jistí nacvaknuté patentky – proti vytržení, tím, že se většinou pod ně vloží ještě jedna vrstva látky. To se opět děje různými způsoby, přičemž některé z nich vedly k názvu tohoto článku :-D.

[content id=1321][/content]

Máme tu podložení esteticky méně či více lahodícím kouskem PULu v různých tvarech či v pruzích.

Další variantou je podložení souvislou vrstvou látky, jak je třeba vidět na uších plen, ale i vpředu.

Toto podšití souvislou vrstvou látky, většinou podle oka stejného typu látky, z jaké jsou svrchní kalhotky, může poměrně dost celé kalhotky zpevnit – je to další vrstva materiálu. Některé jsou přesto měkoučké, jiné už tolik ne.

Můžeme také vidět kombinace všech předchozích variant. Tak např. se setkáme s podšitím patentků kouskem PULu a současně zakrytím prošití suchého zipu souvislým kouskem PULu.

Kombinace – podložení patentků kouskem PULu a překrytí suchého zipu suvislou vrstvou.

Nebo se třeba setkáme s tím, že patentky jsou podšité souvislou vrstvou PULu a navíc je tam ještě jedna vrstva látky (patrně ne PUL, ale stay-dry), čili tři vrstvy v přední části plenky, což už je docela znát na poddajnosti svrchňáčků, a to jsem netestovala prodyšnost :-).

Patentky podložené/překryté celkem dvěma souvislými vrstvami látky.

S touto ztrojenou ochranou jsem se setkala, i když na menší ploše plenky, ještě u střihu, kde jsou patentky podšity souvislou vrstvou plus ve přední části plenky je navíc PUL “kapsou” překrytý suchý zip nebo je zde kapsa z důvodu funkčnosti hybridního systému.

Způsobem našití více vrstev materiálu, i volbou druhu takového materiálu, je podle mého názoru, možné i z jinak příjemných poddajných kalhotek udělat kalhotky o dost tužší a také -čistě selsky odhadnuto- i o vrstvu(y) látky méně prodyšné (v zesílených částech).

Pokud takto celistvě zdvojím, ztrojím nějaký funkční, super “dýchající” PUL, už se poněkud ztrácí výhoda prodyšnosti, ale zase na druhou stranu, patrně se vyhnu navlhlému oblečení – čili se bezpečností dostanu někam na úroveň klasického PULu :-).

Přitom je vidět, že na mnohých svrchňáčkách lze tuto problematiku vyřešit tak nějak elegantně, funkčně, hezky, bez ztráty kytičky.

Co bych na základě tohoto pokoukání mohla doporučit?

Že jsou lepší měkčí a poddajnější svrchní kalhotky s jemnými, avšak bezpečnými a dlouho žijícími gumičkami, takové kalhotky, které jsou současně bezpečné, neprotékají, neprovlhají (nebo alespoň ne po jedné čůrací dávce, když už tedy zvolíme funkční PUL), je asi jasné.

Před nákupem se tedy můžete zaměřit jednak na to, zda se jedná o funkční (čili více prodyšný) PUL, nebo o PUL klasický, taktéž prodyšný, ale podle všeho méně, zato však neprovlhající.

Pak si můžete ujasnit, zda potřebujete či chcete mít ve svrchních kalhotkách kapsu na zachycení čtvercové či vícevrstvé (aj.) pleny. Pokud ano, tak z jakého materiálu (jestli PUL, který moč nepropustí, nebo flís apod.).

Potrpíte-li si na estetickou stránku věci – mrkněte, jak je řešeno podšití patentků, aby se vám to líbilo :-).

Nechcete-li zbytečně mnoho vrstev látky, také mrkněte, jak vypadají svrchňáčky uvnitř.

No a v neposlední řadě, chcete-li měkčí, poddajnější svrchňáčky, nezbývá, než se ptát prodávajících, pokud nakupujete přes internet. Doma si test poddajnosti uděláte snadno :-).

Přeji Vám mnoho štěstí při výběru a mnoho spokojenosti pak dále při používání.

Jak jsou řešené různé svrchní kalhotky zevnitř? Mrkněte do galerie (17 gatěk):

[content id=2265][/content]

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)