Snadný start II. – nepropustné svrchní kalhotky

Co tvoří plenu, aby fungovala – opakování matka moudrosti.

V předchozím díle jsme si řekli, že kompletní plenka má mít savou vrstvu, která pojme obsah, a nepropustnou vrstvu, která udrží vypuštěný obsah uvnitř. V jakékoli látkové plence tedy budou minimálně tyto dvě části, ať již samostatně nebo k sobě různými způsoby připojené.

Na savé vrstvě záleží, jak dlouho plenka zvládne zadržovat obsah. Jakmile je už “durch”, před protečením či minimálně prosáknutím by Vás ochránil snad leda skafandr :-). Stejně tak zpravidla, pokud savá vrstva dobře netěsní kolem nožiček či na zádech, svrchní kalhotky mají kvůli tomu více práce, a tedy mohou snadněji protéct, dostane-li plenka tak říkajíc pořádný zásah.

V tomto článku si představíme nepropustné svrchní vrstvy (tzv. svrchňáky).

Velikostní kategorie jsou řešeny stejně jako u kalhotkových plen, těmi se tu zabývat už nebudeme.

Svrchní vrstva moderních látkových plen má být nepropustná, ale prodyšná.

Jakou svrchní vrstvu si vybereme, záleží na mnoha faktorech. Krom samotných parametrů produktu jsou to samozřejmě naše priority, ale i životní styl. Co vlastně od plen očekáváme. Výběr nemusí být zas tak složitý, jak se na první pohled zdá. Stačí respektovat pár základních pravidel a vyhnout se obvyklým chybám.

Různé svrchní kalhotky

Jaké jsou materiály?

PUL kalhotky

Materiálově se jedná často o tzv. PUL kalhotky, což je polyester laminovaný polyuretanem, tedy klasická tenká látka z jedné strany potažená vrstvou, která zajišťuje nepropustnost, přitom zůstává prodyšná.

Na trhu se lze setkat s různým provedením této látky, některá je pevnější, šustivější, některá jemnější.

Setkáte-li se s označením jako je např. SUPER AIR PUL, PRODYŠNÝ PUL, FUNKČNÍ PUL apod., jedná se o variantu, která je ještě více prodyšná než klasický PUL.

Co to ale znamená? Říká se, že se tento funkční PUL více podobá prodyšností vlňáčkům nebo flísáčkům, a to i s jejich “neduhy”. Faktem totiž je, že takový PUL nevydrží to, co PUL klasický, a tlakem nebo přílišnou zátěží (durch plenka) provlhá, a pak převlékáte miminko a třeba i postel. Není tedy vhodný na dlouhou cestu v autosedačce, na noc či do šátku – leda, pokud máte zajištěnou dostatečnou savost pleny, případně dítko moc nečůrá, jedete bezplenkovku apod.

Pozor na sušení PUL kalhotek. Pokud výrobce nedoporučí jinak, neměly by přijít do sušičky a také na horké topení či přímo na slunce.

To mne ještě přivádí na myšlenku tzv. TPU . To jsou polyesterové kalhotky laminované termoplastickým polyuretanem, který vydrží i velmi vysoké teploty, a tedy do sušičky může.

Když už jsme u toho – i pokud je sušení doporučeno, resp. umožněno, vězte, že se jedná o další cyklus údržby, a tedy se zkracuje životnost výrobku. Je to prostě jako s oblečením. Pokud tričko budu prát ob den, nebo každý den, a dávat ho vždy i do sušičky, prostě se opotřebuje tomu odpovídající rychlostí.

Flís (fleece)

Flísové svrchní kalhotky jsou taktéž z umělého materiálu jako PUL kalhotky, nicméně jsou bez laminování, neboť samotný flís má schopnost izolovat vlhkost. Flís se používá tedy buď na svrchní kalhotky, nebo v co nejtenší vrstvě mezi miminko a plenku jako plenka separační.

Flísové kalhotky jsou tlustší (látky je více) než u PULek, jsou prodyšné a mohou tlakem provlhat, jak jsem zmiňovala u prodyšného PULu. Flís je náhrada za vlňáčky, má snazší údržbu a je obdobně prodyšný, nicméně vlna je vlna.

Ovčí vlna

Takzvané vlňáčky z ovčí vlny, ideálně nekousavé merino vlny. Buď upletené, nebo šité. Úprava vlny na pletení nebo šití musí být bez tzv. superwash (SW), což je speciální úprava na vlnu, aby se dala snadněji prát, ale pak nejde přichystat tak, aby udržela vlhkost uvnitř pleny.

Výhodou vlňáčků je to, že jsou z přírodního materiálu, krásně větrají, nepřehřívají, a jsou samočistící, takže pokud nejsou pokaděné, lze je nechat vyvětrat a prát pouze tehdy, když už je to oooopravdu potřeba (“když smrdí jak malej tchoř” – což se mi zatím nestalo 😀 většinou je dřív zasáhne bobek).

Vlňáčky vyžadují speciální péči – prát samozřejmě v programu a prostředcích na vlnu, ale především je třeba je lanolinovat, aby měly vodoodpudivou schopnost.

Bezvodý lanolin (adeps lanae) je ovčí tuk, dá se koupit na váhu do kelímku v lékárně, kde míchají masti, případně jej lze sehnat i na e-shopech látkových plen. Lanolin se rozpustí v horké vodě s troškou dětského šamponu, aby se rozpustila mastná kola, vznikne mléčně bílá voda, do které se namočí vlňáčky přetočené naruby.

První kúra je cca 1 lžička na 1 vlňáky. Ideálně přes noc necháte ležet v lavoru ponořené, ráno opatrně vymačkat (neždímat) vodu, otočit na líc, zarolovat do ručníku, něžně vymačkat vodu, rozložit vodorovně někde na usušení (ne na horké topení). Tuhle kúru opakujeme zezačátku aspoň třikrát – po praní a pokud vlňáčky už prosakují (kapička vody se vsakuje a nezůstane na povrchu). Po těchto několika kúrách už lanolin ve vlně zůstává, tak není třeba tak často lanolinovat. Dají se také sehnat už lanolinové spreje, které mezi jednotlivým lanolinováním můžete použít na impregnaci.

I přes tuto speciální potřebnou péči jsou vlňáčky oblíbenou variantou, především na novorozence a kojence cca do 1 roku. A také hodně na noc, protože díky skvělému větrání plenka dobře odpařuje vlhkost a ráno nemusíte ždímat :-).

Bambusové froté s PUL zátěrem

Jedná se o látku určenou např. na nepromokavá prostěradla, přebalovací podložky apod. Tento materiál najdeme především na výrobcích pro bezplenkovou komunikační metodu, tedy na kalhotkách/slipech s jen tenkou pojistkovou savou vrstvou.

Jaké jsou “střihy”?

Kromě materiálových rozdílů je možné se setkat s mnoha variantami střihových úprav.

Základní dělení je podle zapínání – na natahovací bez zapínání a se zapínáním, které je řešené podobně jako u kalhotkových plen (SZ/PAT).

Natahovací mají tu výhodu, že nikde netlačí žádné zapínání ani řasení gumiček, ale je potřeba trefit velikost, i když nevadí zpravidla, pokud jsou trochu volnější v pase či u nožiček. U natahovacích je také velmi zajímavá varianta tzv. longies, dlouhých svrchních kalhotek, které tedy současně pak slouží jako tepláčky a máte raz dva oblečeno. Jsou to zpravidla vlňáčky longies, případně flísáčky.

S čím se tedy hlavně můžeme setkat?

 • natahovací krátké/dlouhé
 • bez kapsy
 • s kapsou na vložení savé vrstvy – kapsa bývá ze stay dry materiálu, např. z flísu či suedecloth, případně je tvořena savou látkou
 • s jednou “půlkapsou”/dvěma “půlkapsami” na zachycení vkládačky pouze na jednom či obou koncích svrchních kalhotek na bříšku/na zádech
 • odklápěcí, a to odlepovací/provlíkací/provlíkací nacvakávací – ideální pro bezplenkovou komunikační metodu – odklopíte, dáte vyčurat, zaklopíte, hotovo 🙂

Pak tu máme způsoby lemování a “křidélkování” 😀

 • lemované flísem bez křidélek,
 • lemované flísem s křidélky 
 • lemované gumičkou bez křidélek,
 • lemované gumičkou s křidélky,
 • lemované flísem, ale křidélka gumičkou
 • lemované gumičkou na LEVÉ noze a na PRAVÉ noze flísem (to žertuju, ale proč ne??)😂😂😂

Flísové lemování může lépe těsnit, tím, že je objemnější než gumička a nenavlhá tak rychle, obecně vzato méně otlačuje.

Další variantou je lemování lemovací gumičkou, případně bez lemování (gumička v tunýlku).

Kalhotky mohou být s křidélky proti protečení, která jsou taktéž nařasená gumičkou, aby plena co nejlépe těsnila. Většinou ale k nohám doléhá pouze jedna z gumiček, tj. křidélka a druhá gumička vně kalhotek je trochu volnější.

Kalhotky bez křidélek při dobrém nasazení těsní také dobře. Záleží na nasazení a typu savé vrstvy pod nimi.

Na fotce zde máme:

1) Odklápěcí PUL kalhotky s přichycením “padacího mostu” na suchý zip (na bezplenkovou komunikační metodu)

pod č. 11) najdeme podobné PUL kalhotky ovšem s přední částí provlíkací za tunýlek a k tomu ještě přichytávací na patentky

2 – 4) jsou natahovací krátké/dlouhé (3 -PUL, 2 a 4 merinovlna)

Ostatní svrchní jsou na nějaké zapínání – SZ nebo PAT, některé s protikusem suchého zipu některé bez 😄

7) s křidélky proti protečení, vše lemované flísem

6) taktéž s křidélky, lemováno flísem, ovšem křidélka gumičkou

9) lemováno gumičkou celé, včetně křidélek

10 a 11) lemováno flísem bez křidélek

1) lemována gumičkou a bez křidélek 

5 a 8 bez lemování 

8 má uvnitř kapsu na vkládačku 

5) má dvě “půlkapsy” na zachycení savé vrstvy

Jak si mezi tolika možnostmi vybrat to pravé pro sebe a nezbláznit se z toho? 🙂 Chce to, pravda, trochu času a trpělivosti to vyzkoušet, také jsem v tom plavala, nemyslete si. Ale jde to. Při respektování základního postupu, nechtít vše hned, a jít krůček za krokem, se to zvládne raz dva.

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)