Snadný start I. – savé vrstvy látkové pleny

První nahlédnutí do světa látkových plen může nově příchozího vylekat množstvím pojmů a možností. Jedním z důležitých kroků na cestě k výbavičce je plenky a péči o ně dobře poznat. Pojďme se na to podívat pěkně od začátku.

Co tvoří plenu, aby fungovala?

Aby nám to fungovalo, potřebujeme savou vrstvu, která pojme obsah, a přes ni nepropustnou vrstvu, která udrží onen vypuštěný obsah uvnitř. V jakékoli látkové plence tedy budou minimálně tyto dvě části, ať již samostatně nebo k sobě různými způsoby připojené.

Na savé vrstvě záleží, jak dlouho plenka zvládne zadržovat obsah. Jakmile je už “durch”, před protečením či minimálně prosáknutím by Vás ochránil snad leda skafandr :-). Stejně tak zpravidla, pokud savá vrstva dobře netěsní kolem nožiček či na zádech, svrchní kalhotky mají kvůli tomu více práce, a tedy mohou snadněji protéct, dostane-li plenka tak říkajíc pořádný zásah.

Zmiňovala jsem, že savá vrstva může být různými způsoby připojená k svrchní, nepropustné vrstvě. V tomto článku si představíme takové savé vrstvy, které spojené či spojitelné se svrchními kalhotkami nejsou, a tedy potřebují přes sebe další samostatnou nepropustnou vrstvu. Nepropustné vrstvy a “kompaktní” pleny si představíme v dalších článcích.

Základní rozlišení

Velikostní kategorie (ať savých vrstev nebo svrchních kalhotek apod.) se rozlišují zpravidla podle toho, na jakou váhovou kategorii je plenka šitá a doporučená. Vždy ale záleží na proporcích děťátka, někdy z ní vyroste dříve, někdy mu může být volná i při dosažení výrobcem deklarované minimální doporučené váhy.

Jednovelikostní/rostoucí pleny jsou pleny, které výrobce doporučuje už od narození, nebo cca od 4 kg, do odplenkování. Buď se zmenšují přeložením (u “snapkových” – viz níže) nebo ke zmenšení slouží patentky na přední straně pleny.

Jak vypadají různé kalhotkové pleny můžete mrknout ke mně na youtube ZDE.

Vícevelikostní pleny jsou takové pleny, které se zmenšovat v sedu nedají, a kupují se tedy různé velikosti od narození třeba XS, pak S, atd. Výhodou je, že je nebudete používat tak dlouho, a déle Vám vydrží (na více dětí). Můžete si velikost vybrat přesně na svoje dítko. Na druhou stranu, pokud nejde výška sedu upravit, snadno se stane, že mimču plena prostě nesedne vůbec, bude volná nebo malá. Tady je fajn, pokud takováto plena má třeba možnost zmenšit obvod kolem nožiček i kolem bříška (viz níže u plen na patentky).

Novorozenecké pleny jsou plenky, které jsou maličké tak, aby byly akorát čerstvě narozenému miminku, stačily mu a současně nebyly příliš objemné. Zkrátka, aby je miminko nemělo až po prsa nebo místo zavinovačky 🙂. Některé mají patentky pro úpravu výšky sedu, některé nikoli. Některé mají patentek u pupíku na zapnutí, aby plenka nezasahovala do pahýlku po pupeční šňůře.

Novorozenecká na patentky se zmenšením výšky sedu i patentkem u pupiku

Savé vrstvy jsou tedy základem každé látkové pleny. Liší se od sebe především materiálem, složitostí typu, střihovým provedením a pak samozřejmě velikostí (i ve stejné velikostní kategorii!).

K materiálům nyní řekněme jen tolik, že máme v zásadě na výběr mezi přírodním materiálem a materiálem umělým. Přírodní materiály obecně nevytvoří tzv. stay dry [stej draj] vrstvu pro pocit sucha a s vyšší savostí také déle schnou. Umělé materiály dokáží vytvořit stay dry vrstvu a i při vyšší savosti dokáží schnout rychleji než srovnatelně savý přírodní materiál.

Vezmeme to postupně od nejjednodušších střihových variant.

Čím střihově vyšší level, tím je plena zpravidla méně “rozložitelná” na sušení, a tedy schne déle – v závislosti na počtu nahromaděných savých vrstev, řasení kolem gumiček a také samozřejmě použitém materiálu. Čím silnější materiál, tím také počítejte s větším množstvím látky na miminku, zejména pokud byste plenu zmenšovali, může se tam toho dost nahromadit.

Například u vícevrstvých plen, zvolíte-li na novorozence froté načechranou bambusovou vícevrstvou plenu, kterou bude nutné přehnout na zádech či bříšku (protože budete mít větší velikost), bude to patrně moc (místo 4 vrstev najednou 8 apod.). Stejnou službu přitom může docela dobře udělat taková, i stejně velká, vícevrstvá plena či prefold, které ovšem budou mít materiál méně objemný (načechraný) – a při přeložení nevznikne taková veliká vrstva, přitom savostí budou akurátní.

Čtvercové pleny (ČČ)

Základní varianta. Všichni známe a většinou máme doma ještě po sobě či od sourozenců apod. Bavlněné či bambusové. Nejčastěji používaný rozměr je 70×70 cm, který je plně dostačující od narození po nočník. Větší rozměr je zpravidla zbytečný a látky by na malé miminko bylo zbytečně moc. U nákupu je dobré sledovat gramáž. Čím vyšší gramáž, tím hutnější, pevnější materiál, vyšší savost. Bambusové jsou jemnější, poddajnější.

Čtvercové pleny je třeba poskládat do požadovaného skladu, kterých je poměrně dost. Nejčastěji bývá doporučovaný novorozenecký sklad, poté drak či minidrak na novorozence, kalhotkový sklad a yo fold, případně někdo dává i čtvercovku na rovno či na nudli a pouze ji zafixuje svrchními kalhotkami (varianta, která vyžaduje dobře padnoucí svrchní kalhotky, aby plenku dobře udržely a dobře se tam dávala a také neprotékala – pletené vlňáčky tedy asi nebudou to pravé :-)).

Nám se na novorozence osvědčil nejlépe yo fold, jelikož je opravdu dobře variabilní a přizpůsobila jsem si velikost sedu i šířku přesně, jak jsem potřebovala.

Čtvercovky někdo žehlí, někdo ne. Já ne 🙂 Pouze je vytřepu a suším pak složené na polovinu, aby byly předpřipravené do šuplíku a nezabíraly na sušáku tolik místa.

Čtvercová plena

Prefoldy a vícevrstvé pleny

Prefold je pojem používaný pro čtvercové či spíše obdélníkové plenky, které jsou tvořeny více vrstvami látky, a to v celé ploše. Tedy celý obdélník či čtverec je tvořen například dvěma vrstvami savé látky. Nejsou tak veliké, jako čtvercové pleny, tedy se nemusejí tolik skládat. Současně jsou tvořeny jen dvěma vrstvami látky, takže stále ještě dobře schnou.

Vícevrstvé pleny mají rovněž několik vrstev savé látky, ale jsou rozdělené na třetiny tak, že v prostřední části je vrstev více. Při poskládání pak je tedy v sedu mezi nohama (na bříšku i na zádech) nejvíce vrstev látky, na bocích méně.

Nejčastěji se skládají na kalhotkový sklad, případně dávají narovno samostatně nebo jako přídavná vkládací plena.

U materiálů stojí za zmínku dvě rozličné varianty, snadno rozpoznatelné od sebe podle pružnosti. Jedná se o keprovou a froté variantu. Ať už bambus nebo bavlna, keprové nepruží, froté vícevrstvé ano.

Vícevrstvá pružná – bambusové froté
Vícevrstvá nepružná – bavlněný kepr

Tvarované vícevrstvé pleny

Vícevrstvé plenky, o kterých jsem mluvila, které jsou ale určitým způsobem střihově přizpůsobené pro snazší či ergonomičtější ovinutí kolem miminka – zejm. mají delší uši kolem bříška, případně naznačené vykrojení kolem nožiček, čímž už pak se více podobají plenkám na snappi sponku.

Vícevrstvá tvarovaná na snappi sponku

Zavazovací plena

Varianta plenky ve tvaru jakýchsi přesýpacích hodin, která se přeloží/poskládá, je velmi pružná, tenká a variabilní, a má dvě šňůrky, kterými se ováže kolem miminka. Jako jakákoli jiná plena jde dovycpat čímkoli podle libosti 🙂

Zavazovací plena

Kalhotkové pleny na snappi sponku/suchý zip/patentky

Savé pleny ušité již ve tvaru kalhotek, ušité buď bez zapínání nebo se zapínáním. Pakliže tam zapínání není, použije se snappi sponka případně její alternativa (boingo či plenkový špendlík).

Kalhotkové pleny bez zapínání můžete sehnat buď zcela bez gumiček – nikde neotlačují, ale plenky mohou hůř těsnit, nebo s gumičkami kolem nožiček, a nebo i na zádech.

Novorozenecká na snappi sponku

Nespornou výhodou je možnost nastavit velikost úplně přesně na Vaše miminko, neboť lze velikost upravit jak zahnutím pleny na zádech, tak na břiše (především, pokud je na zádech gumička), a získat tak perfektně padnoucí plenku. Přehnutím se zvýší objem látky na zádech/bříšku. K tomu přihlížejte při výběru plenky. Některé lze zmenšit, a při tom nevznikne nikde žádný megahrb, u jiných už nějaký ten hrb vznikne :-).

Plenky se zapínáním na suchý zip nebo patentky mají narozdíl od “snapkových” vždy na zádech gumičku.

Suchý zip (SZ) bývá zpravidla plenkový jemný, ale i tak lze zaznamenat rozdíly v tuhosti a hrubosti suchých zipů.

Výhodou SZ je přesné dotažení kolem miminka a také rychlost zapnutí či rozepnutí.

Nevýhodou pak je tuhost na bříšku, která vznikne našitím pruhu SZ a ještě zapnutými protikusy. Pokud pak přidáte na plenku ještě svrchní kalhotky také se suchým zipem, je tam tato tuhost zdvojená a může miminko někdy tlačit nebo mu bránit v pohybu. Dítě se také může naučit suchý zip samo rychleji rozepnout než patentky 🙂 Suchý zip třeba v noci je sice rychlejší na rozepnutí i zapnutí, ale zase může miminko probudit zvuk rozepínání SZ.

U SZ také mrkněte, zda plenka má našité protikusy sloužící pro manipulaci s plenou (na praní se spíše doporučuje plenku zapnout a otočit naruby). Některé je mají, jiné ne. Některé je mají našité tak, že se ohýbá pouze suchý zip a nepřehýbá se samotná látka na “uchu” plenky.  Některé protikusy jsou větší, jiné menší, některé blíže k okraji ucha, jiné dál směrem na záda (mohou tedy spíše mimčo otlačit), některé jsou jemnější, jiné méně.

Jednovelikostní na suchý zip

U patentků (PAT) je výhodou celková měkkost, tvárnost v oblasti bříška. Nicméně také mohou někdy otlačovat a může se stát, že je prostě nezapnete na potřebnou velikost, protože tam zrovna nebude nacvaklý patentek. Tady pomůže, když má plena s patentky gumu i na bříšku, případně pružné “uši”, aby se dalo lépe přizpůsobit zapnutí (o kousíček popotáhnu do místa, kde je patentek) a plena nebyla ani příliš utažená, ani volná na bříšku či kolem nohou.

Výhodou je to, že patentky zpravidla déle vydrží “na živu”, suché zipy se opotřebovávají a plenky vypadají potom dříve “nic moc” :-).

Nevýhoda, třeba pro mne, je jasná – prostě je neumim zapínat 😀. Ale učím se a už jsem schopná je vzít na milost, když se varianta u mé oblíbené pleny se suchým zipem třeba nevyrábí. Patentky mohou být jednořadné, nebo dvouřadé – kdy se reguluje jak obvod kolem bříška, tak kolem stehýnek. Lze v tomto případě zapnout “šejdrem” třeba o jeden patentek ve spodní řadě jinak než v horní, a nechat tak volnější kolem pasu nebo naopak kolem nohou.

Natahovací pleny

Kalhotkové pleny, které se nezapínají. Mají v pase náplet a natahují se jako kalhotky. Mohou mít zmenšovací patentky. Výhodné, pokud potřebujete dítko rychle přebalit (nepostojí, nepoleží), vysazujete na nočník, nebo chcete, aby dítě mohlo plenku samo snadno sundat a natáhnout, pokud již trénujete na nočník.

Dostatečná savost – přídavné savé vrstvy

Savá vrstva kalhotkové pleny málokdy bývá kompletně umístěna ve střihu kalhotek, poněvadž bychom na uschnutí čekali týdny, s využitím sušičky teda jen pár dní.

S čím se tedy můžeme setkat?

Kalhotky bývají dvou až třívrstvé, což většinou samo o sobě není dost, a proto se řeší různými způsoby doplňkové savé vrstvy, a to zpravidla jako kratší, delší, užší, širší obdélníky či jinak tvarované kusy více vrstev látky, které se přidávají k plence pro zvýšení savosti

  • volně (jako obr. 3, jen bez patentku)
  • nebo jsou přišité (obr. 2),
  • nacvakávají se (obr. 3),
  • vloží se do kapsy (volně/všitě/nacvaknutě… viz např. obr. 2 také),
  • nebo mohou být skládací součástí pleny různými způsoby a tvary- zde jako příklad obr. č. 1 “chobot” klasického tvaru, ale známe i různě dlouhé a např. i skládací “choboty” s křídly (pro lepší praní i schnutí se rozloží, na používání složí a vytvoří více vrstev)- a příklad obr. č. 4 je tvar motýlích křídel (či uší apod.), která se složí dovnitř pleny a vytvoří savou vrstvu pouze v místě, které je nejvíce v pleně zatěžováno- na obrázku č. 4 je také vidět všité savé jádro, což je část pleny s větším počtem savých vrstev, zpravidla zase v místě, které je nejvíce zatěžováno

Tvary, velikosti i způsoby se pak různě kombinují, možností je mnoho.

Proto pozor na to, co kupujete

  • zda plenka je dostatečně savá sama o sobě (např. má dost vrstev, má všité vkládačky nebo skládací chobot, uši apod.),
  • nebo potřebuje nějakou formu samostatné/oddělitelné vkládačky
  • zda tato dodatečná vkládačka JE nebo NENÍ součástí pleny, tj. balíčku, který kupujete
  • zda vlastně vkládačky chcete nebo Vám plenka stačí tak, protože třeba už doma na občasné dovycpání něco máte 🙂

Abychom si správně vybrali savé vrstvy i materiály, které nám budou ve všech směrech vyhovovat, je třeba poznat nejen, jaký máme výběr, ale také, co my sami potřebujeme, jaké máme výchozí podmínky, a dát tomu potřebný, avšak nikoli nekonečný čas. Držím palce!

Tak, a je čas na článek o svrchních kalhotkách 🙂

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)