Snadný start 4 – Základní doplňky k plenám

Už víme, co jsou hlavní části plenky, jaké jsou jejich možnosti. Ale co dál? Už nic dalšího nepotřebuju? To by přece byla nuda! A bylo by to příliš jednoduché 😀 Pojďme tedy ještě o fousek dál…

Pokud už víme, jak si poskládáme plenku, aby fungovala, můžeme si ještě popřemýšlet nad doplňky, které se nám můžou a nemusí hodit.

Separační pleny (separačky)

Máme tu předně možnost ještě do plenky vložit (pokud už není integrovaná) tzv. separační plenu (separačku), což je vrstva v plence navíc, zpravidla obdélníkového tvaru, podobně jako vkládačky. Vkládá se mezi pokožku miminka a savou část plenky, tedy tak, aby oddělila miminko od mokré části pleny.

Může sloužit buď k tomu, aby se vám se špinavou plenkou lépe manipulovalo, příp. jako stay dry vrstva. 

Jak lépe manipulovalo? Stolice zůstane na separační plence a vy ji z plenky snadněji odstraníte. Prostě separačku zvednete a naložíte s ní podle toho, o jaký typ separačky se jedná. Pod separačkou bude plenka čistější, nebudete ji třeba muset tolik čistit.

Říkám, že s ní naložíte podle toho, o jaký typ jde. Máme totiž základní rozdělení separaček na “jednorázové” a opakovaně použitelné.

“Jednorázové” jsou z přírodních materiálů, celulózy (na novorozeneckou stoličku), viskózy, kukuřičeného škrobu, bambusové apod. Opakovaně použitelné jsou z umělých materiálů, flísové nebo mikrovláknové. Ty slouží současně i jako zmiňovaná stay dry vrstva, takže zajistí mimču větší pocit sucha.

Proč dávám “jednorázové” do uvozovek? To proto, že i ony jednorázové vydrží zpravidla i vícero použití, i praní. Pokud tedy chcete, můžete je i opakovaně vyprat, dokud drží. Pokud nechcete nebo už jsou kaput, vyhazují se do koše, příp. jdou spláchnout do WC – což zjistíte z popisu daného výrobku při nákupu.

Já se separačkami přílišnou zkušenost nemám. Nepotřebuji je, ani kvůli snazší péči o pleny, ani pocitu sucha. Takže je nepoužíváme. K srdci mi nepřirostly. Možná se k nim vrátíme později, až přestaneme s vaječinou, a bude potřeba řešit tuhý bobek :-). Vzhledem k tomu, že ale praktikujeme částečně bezplenkovku, tak jim moc šancí nedávám.  A pokud se stane, že “bobek” nevychytám, je dobré ihned vyndat z plenky, ještě třeba nechat dovykadit do nočníku/wc, a pak umýt a ihned přebalit, a není co řešit. Ani proteklou plenku, ani příliš špinavou.

Pokud by se vám stalo, že plenka bude kvůli separčce protékat, doporučuju u umělých zkontrolovat, zda nejsou zanesené, případně zkusit je vkládat tak, aby kolem nich na bocích zůstala část savé vrstvy, která bude sloužit jako taková pojistka na zachycení čůrání.

Přebalovací podložky, ubrousky, pytle

Pratelné přebalovací podložky můžete používat i tehdy, pokud nechcete dávat děťátku látkové pleny. Je to super varianta namísto jednorázových. Dají se použít totiž třeba i v parku jako deka, na přikrytí do kočárku, když znenadání přijde vítr nebo pod miminko, které chcete nechat na volno větrat apod.

Na nepropustnou vrstvu podložky mohou posloužit všechny materiály, které se používají na svrchní kalhotky, potom bude mít podložka stejné vlastnosti, které jsem zmiňovala v díle II. Nejčastěji narazíte na podložky z PUL materiálu. Je nepropustný, takže pokud mimčo dotykovou vrstvu podložky počůrá, neprosákne vám to nikam dolu. Jiným materiálem je například také kočárkovina, která z pohledu propustnosti je na tom o něco hůř, neb může prosáknout.

Ubrousky můžete použít buď látkové, opakovaně použitelné, či jednorázové z obdobných materiálů, o kterých jsem mluvila u separaček. Pak i jednorázové můžete opakovaně prát, dokud to zvládají :-). Jako látkový ubrousek může posloužit čtvercová plena, třeba i nastříhaná na menší díly, nebo jakýkoli podobný kousek látky. Bambusové, bavlněné apod. Mimochodem, např. bambusové “huňaté” ubrousky můžete taky s klidem použít jako pidivkládačku pro zvýšení savosti nebo právě i jako separační vrstvu, pokud vám jde o manipulaci s bobkem a ochranu plen před ním :-).

Rozprašovač nebo lahvička s dávkovačem vám skvěle poslouží nejen u umyvadla/přebalovacího pultu, ale také na cestování, procházky atd. Dáte si tam vodu, nebo vodu s mycím olejíčkem (nejčastěji se hovoří o Medvídkovi od Eone), tím mimčo otřete. A máte nahrazené jednorázové ubrousky rozložitelnými eko ubrousky :-).

Kam ale s těmi ubrousky a plenami? Použité ubrousky či pleny se dávají do pytlů/tašek na to určených. Často bývají z PUL materiálu, takže neprosáknou. Někdy mívají i více kapes, takže v jedné můžete mít čisté pleny a věci na miminko, do druhé dáte pleny špinavé. Pokud mají jednu kapsu, můžete si poradit třeba i tak, že si vezmete dva pytle a jeden máte ve druhém :-). Na ubrousky, vložky atd. můžete pořídit menší PUL kapsičku.

Oblečení

Asi vás zajímá, zda lze oblékat miminko v látkové plence “normálně” do konfekčních oblečků. Ano, lze. Bodýčka úplně normálně, max o číslo větší velikost. U tepláčků může být trochu problém, některé jsou fakt šité s pidi sedem, ale větší velikost to může vyřešit. Polodupačky sedí dobře. No a pokud byste chtěli něco extra, tak se dají sehnat spousty oblečků šitých už s ohledem na látkové pleny, jako turkáčky, balonové tepláčky, rychloprdky či odklápěčky na bezplenkovku apod. Pokud jde o bodýčka – můžete pořídit extendor, malý obdélníček s patentky, který vám pomůže “prodloužit” bodyčko v místě zapínání.

Koš na pleny, síťky na praní, krabičky, košíčky…

Koš na pleny – jakýkoli se vám líbí, s víkem, který bude mít tak minimálně 28l. Teď mám hranatý Filur z Ikey, 28 litrů, a klidně by mohl být větší. Vejde se mi tam tak akorát ta jedna prací várka – pleny plus nějaké další kousky (utírací plenky, počůrané bodýčko apod.) – aby pračka nebyla přeplněná.

Do takového koše doporučuju pak dát nějaký látkový pytel, PUL pytel nebo velkou síťku na praní. A nebo dvě síťky vedle sebe, pokud chcete nějaké části držet trochu oddělené 🙂 Jednak se trochu ochrání koš od špíny, jednak vy budete mít daleko míň práce, než před praním na každou plenu sahnout a dát ji do pračky, případně zvedat celý koš a sypat to do pračky. Tyhle pytle/síťky mějte v takovém počtu, aby se mohly prát spolu s plenami a vy jste mezitím mohli v klidu dál házet do koše další pleny. Je to trochu matematiky, ta mi dělá problémy, ale pokud tedy budou dvě síťky v koši na oddělení prádla, tak budu mít síťky aspoň 4, neboť dvě se budou prát, a dvě budou makat :-).

Možná se vám stejně jako mne doma trápí spousta krabiček, košíčků, urganizérků tím, že nemají pořádné využití 🙂 Tak je můžete vzít a vytvořit si z nich prakticky uspořádané přebalovací místo, nebo “sklad” na pleny. Můžete je skládat na sebe jako šuplíčky, nebo z nich tvořit poličky, je to jen na vás. Na poličku v koupelně se jich pak vejde…

Kolem látkových plen narazíte na spoustu dalších doplňků, věciček, udělátek, oblečení, které vás zaujmou, budete je chtít třeba vyzkoušet. Určitě se kolem toho točí i látkové věci pro maminky (vložky, vložky do podprsenky, odličovací tamponky…), ekodrogerie a kdoví co ještě. To už pak zjistíte sami, až budete procházet obchody. V článku máte základní přehled pro snadný start 🙂 .

Tak vzhůru do toho!

Už vás nebaví číst články a ztrácet čas v diskuzích s nejistým výsledkem? Celé látkovací know-how můžete mít hned k dispozici a během pár chvil být v obraze naprosto uceleně a dokonale 🙂 Stačí pár kliků.

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)