Změna je život - POSLEDNÍ ŠANCE ZAKOUPIT KURZ NEBO VIDEOTÉKU JEN DO 25.1.2021

Snadný start III. – AIO, AI2, SIO, kapsovky

V první části „Snadného startu“ jsem psala, že pro funkčnost pleny je třeba savá a nepropustná vrstva, které mohou být samostatné (zapíná se každá zvlášť) nebo spolu spojené či všelijak spojitelné.

Tato oblast – oblast kompaktních systémů – maminkám na workshopu nebyla tak docela jasná, a po pravdě – ani se moc nedivím.

Například, ani moje představa o pleně vše v jednom rozhodně nezahrnuje patentky na vkládačku! Ale…

Problém je v tom, že názvosloví není jednotné, a tak se např. v eshopu můžete dozvědět, že koupíte KAPSOVOU plenu VŠE V JEDNOM BEZ vkládací savé vrstvy! To je samozřejmě PROTIMLUV. PROČ?

Potřebné vrstvy můžete dávat KAŽDOU ZVLÁŠŤ, každou zvlášť zapnout na mimčo, nebo využít některý z KOMPAKTNÍCH SYSTÉMŮ, které vám umožní nasadit obě vrstvy naráz jen s jedním zapínáním.

Setkat se můžete s označením

VŠE V JEDNOM (tzv. „AJO“ = AIO – ALL IN ONE)

VŠE VE DVOU (tzv. „AJTŮ“ = AI2 – ALL IN TWO)

v českém prostředí ještě tzv. „SIJO“ = SIO – snap in one, SEPNI DO JEDNÉ

KAPSOVÉ PLENY

Za AIO je nejjednodušší považovat to, co nemusíte nijak extra kompletovat, nasadíte, sundáte, ve stejné formě vyperete, a zase můžete používat.

 • PEROU SE VŽDY i svrchní kalhotky, neboť jsou potažené vrstvou látky, která může nasáknout a znečistit se.
 • Savá vrstva může být PŘIŠITÁ ke svrchní nepropustné vrstvě (ČR výrobci aktuálně, pokud vím, nevyrábí, zahraniční ano), a NEBO se savá vrstva NACVAKÁVÁ k svrchním kalhotkám.
  • Pokud je savá vrstva nacvakávací, LZE ji zpravidla i na praní a sušení PONECHAT nacvaknutou pro co nejjednodušší manipulaci – na fotce je AIO obr. 3 (neoddělitelná savá vrstva, ale střih umožňující schnutí) a příklad 6 (s nacvakávací vkládací savou vrstvou)
  • Pozor, aby nacvaknutí bylo praktické, abyste vkládačku nemuseli pravidelně sundavat na praní či sušení, případně ji snad složitě odepínat ZNEČIŠTĚNOU zevnitř z druhé strany kapsy než je otvor do kapsy apod.

   AIO, SIO, Kapsovky

VŠE VE DVOU AI2/SIO je nejjednodušeji od AIO rozpoznatelné podle toho, že svrchní kalhotky nejsou potažené dotykovou savou látkou, a tudíž lze použít svrchní kalhotky, jako i jakékoli jiné svrchní, i několikrát, pokud nejsou už moc znečištěné nebo znečištěné stolicí.

 • NEPEROU se nutně vždy i svrchní kalhotky, nejsou totiž potažené látkou.
 • SAVÁ vrstva se NACVAKÁVÁ (č. 5), případně hybridní systém zajišťuje kompaktnost savé a vnější nepropustné vrstvy
 • JINAK, např. navrženýma“ušima“ či „půlkapsami“, podobně jaké jsou vidět na č. 1 (pouze vpředu) a č. 2 (vpředu i vzadu) ideálně spolu s dobře padnoucí vkládací savou vrstvou, která je zpravidla navržena jako součást systému (kupuje se v rámci tohoto systému).
 • čtvercová plena/vkládačka položená ve svrchních kalhotkách není SIO 🙃

Na KAPSOVÉ PLENY (pleny s kapsou) můžete narazit jak čistě u savých plen (může to být třeba kalhotková plena na snappi sponku s kapsou nebo tvarovaná kapsa do SIO systému na vkládačku apod.), tak je můžete potkat jako SVRCHNÍ KALHOTKY S KAPSOU (obr. č. 4)

 • kapsa je tvořena svrchní nepropustnou vrstvou a uvnitř dotykovou vrstvou (flís, bambus, suede apod.), mezi které se otvorem vkládá savá vkládací plena
 • otvor do kapsy může být na jednom nebo na obou koncích pleny (břicho/záda)
 • pokud je v kapse navíc patentek na připnutí savé vrstvy, můžete si tak vytvořit AIO systém

POZOR, POZOR – PŘI NÁKUPU doporučuju vždy zkontrolovat, co opravdu kupujete.

 • PAKLIŽE kupujete VŠE V JEDNOM, NESMÍ se stát, že tam pak nebude savá vrstva (docvakněte si sami!)
 • PAKLIŽE kupujete SVRCHNÍ na SIO, nebo SVRCHNÍ S KAPSOU (třeba i s patentkem na vytvoření AIO), ZKONTROLUJTE, zda balíček je včetně nebo bez SAVÉ VRSTVY.

Jako AI2 lze označit v podstatě všechny pleny, které jsou navrženy tak, aby ze dvou částí vytvořily jeden celek pod jedním společným zapnutím na miminku. Tedy v zásadě i kapsovky, které ovšem mají specifický název svůj a název AI2 se pro ně tedy zpravidla nepoužívá. Stejně tak mezi AI2 spadají všelijaké hybridní plenky, které jsou napůl SIO, napůl AIO, nebo jsou třeba navržené pro používání vkládacích plen narovno do svrchních kalhotek apod. Tyto různě označované plenky pak tvoří podskupiny AI2 plen, mohou i nemusí být označované jinak než AI2, specificky.

Zažij plenku Flip hybrid

Hybridní systém Bum Genius Flip

A jak se tyhle systémy používají?

Všechny tyto systémy Vám mají usnadnit život tím, že sundáte naráz, a nasadíte také naráz. Přebalení je rychlejší, pro Vás i miminko to může být pohodlnější. Většinou maminky používají tyto systémy třeba při bezplenkové komunikační metodě, aby nemusely zapínat nejprve jednu vrstvu a pak nasazovat druhou. Nebo při akcích, kdy se nechcete zdržovat přebalováním nebo máte málo času – u lékařů, v práci, na cestách apod.

Ideální stav je, že pleny tak, jak je sundáte, hodíte komplet do koše na pleny a vyperete 🙂 Což nejde u všech těchto systémů.

Např. z kapsy je někdy dobré vkládačku vyndat, aby se dobře vyprala a pak i uschla, i když mám vyzkoušeno, že většinou vkládačka vypadne, není-li tam nacvaklá. Sio/AI2 systém můžete zpravidla nechat nacvaknutý a vyprat, pokud nepotřebujete znovu použít svrchní kalhotky nebo pokud by se plenka nacvaknutá neusušila.

AIO buď nejde rozložit, nebo je tam všitá či nacvaknutá vkládačka, kterou by mělo jít vyprat současně se zbytkem pleny v podobě, v jaké se nosí (nacvaklou, případně jen přišitou vytáhnout z kapsy apod.). Po uschnutí pouze nasměrovat, kam patří.

Můžete si je dopřát už u novorozence, neboť se vyrábí i v malých velikostech. A dělají opravdu nejmenší zadeček, co jsem zatím viděla.

Co je ovšem ten zádrhel? Tím, že zpravidla nemají na savé vrstvě gumičky kolem nohou a na zádech, rády protečou, když dostanou zásah. Je tedy třeba dbát na správné nasazení a nenechat miminko úplně totálně plenku pročůrat, prokakat.

Někomu může být nepříjemné, že pokaždé pere komplet plenu, tj. i pokud je jen lehce počůraná (neb miminka se ozvou i při ucvrnknutí), je nutné vyprat i svrchní vrstvu.

Tato „komplikace“ se dá eliminovat u SIO/AI2 systémů, kde perete jen savou vrstvu (pokud není znečištěná i svrchní), svrchňáčky lze pak použít vícekrát. Je to také varianta ekonomičtější, neboť můžete mít méně svrchních kalhotek než savých vrstev do nich a vždy si připravíte (nacvakáte, vložíte…) určité množství plen dopředu. Někteří výrobci AIO tedy pro používání na doma nabízí také ekonomičtější variantu jejich AIO plen ve formě AI2/SIO systému, abyste si výbavu mohli nakombinovat, jak potřebujete.

Chcete mít jistotu, že jste se dobře připravili na plenku? Stáhněte si checklist zdarma.

A abychom nezapomněli – speciální kategorií jsou třeba i tréninkové kalhotky.

Pokud máte doma bezplenkové miminko nebo trénujete na nočník a potřebujete nějakou pojistku, můžete sáhnout po tréninkových kalhotkách. Většinou z PULu, nebo froté s PUL zátěrem, které se dají stáhnout jako slipy/kalhotky, někdy mají i rozepínání současně (reguluje se tím i velikost, usnadňuje manipulaci). Do nich je buď všitá či nacvaklá (případně nějak jinak vložená) pojistková savá vrstva, která vystačí většinou tak akorát na jedno čůrání, víc toho nepojme. Na to nejsou stavěné 🙂

Jsem autorkou projektu Zažij plenku a kurzu 7 kroků k plenkové výbavičce. Sdílím s Vámi své postřehy a zkušenosti s více než 180 různými látkovými plenkami a svrchními kalhotkami všech možných druhů a materiálů, aby Vaše cesta k miminku v bavlnce byla co nejpříjemnější a efektivní. A aby Vám látkování přineslo radost a fungovalo to! :-)

Jste z látkových plen stále jeleni?

Z krásných fotek plenkových komínků na sociálních sítích moudřejší nejste?

 • Zorientujte se snadno a mnohem důkladněji, než během půl roku látkování.
 • Bez "plitkých" stokrát opakovaných rad z internetu
 • Vyznejte se v pojmech, materiálech, výhodách i nevýhodách
 • S hodnotnými bonusy navíc (dá se prát eko?)
 • POSLEDNÍ MOŽNOST VSTOUPIT DO KURZU PŘED JEHO UKONČENÍM
Komentáře