Živý 3 týdenní online videoprogram s mou podporou - startujeme 10.11.2020 - jste srdečně zváni.

>> Děláte také některou z těchto 7 chyb při výběru výbavičky? <<

Jak se lépe připravit na výběr a nákup látkových plen - Infografika a emailový kurz ZDARMA.

Moje cesta ke zdravému přebalování

Jsem maminka dvou dětí - cácorky (2014), s kterou jsem látkové plenky objevila, a chlapečka (2019), s kterým jsem se do látkových plen ponořila naplno.

Vystudovala jsem práva a několik let rozhodovala o odvoláních proti přestupkovým rozhodnutím. Nečekala jsem v tomto ohledu žádné změny v souvislosti s těhotenstvím a porodem - ale člověk míní, děti mění :-).

Při přípravách na porod a příchod prvního potomka jsem se sice s látkovými plenkami setkala, ale nějak jsem si nedovedla představit jejich zařazení do toho všeho, co jsem musela jako nastávající a poté novopečená maminka stíhat.

Proč si neušít vlastní, k těm všem povinnostem :-)

Spolu s tím vším jsem sledovala, jak do odpadkového koše lítá jedna jednorázová plenka za druhou, protože jsem přebalovala po každém učůrnutí. Dcera v mokré plence nebyla spokojená (což, jak jsem později zjistila, je naprosto normální, obvyklé i zdravé :-)) a i mně to nebylo příjemné, včetně toho, že mi velmi vadil typický chemický zápach použité jednorázové pleny, který se linul všude kolem celým bytem i okolím, když jsem byla venku.

Až jsem to po pár měsících v jednorázu už nevydržela a dala se do objevování látkových plen. 

Nejprve jsme je s babičkou šily, ale nebyla jsem spokojená. Pořád to vyžadovalo příliš mnoho péče a kompletace, nebylo to podle mých představ, ale netušila jsem, jak poznám, co vlastně potřebuji a jak to najdu.

Kde dělám chybu? Proč mi to nefunguje?

Celé dny jsem trávila čtením článků, hledáním na eshopech, v různých diskuzních skupinách a fórech, abych pak nakonec opustila marnou snahu ušít si pořádnou výbavičku a na veletrhu jsem koupila "v rámci atmosféry" celé dvě různé sady plen, se kterými jsem nebyla poté příliš spokojená. Dokupovala jsem pak ještě jiné lepší a litovala, že jsem koupila celou sadu. Uvěřila jsem tehdy mj. tomu, že je normální, že miminko má v plence obří zadeček, že to tak prostě je a není na tom nic špatného. Tehdy jsem to s nakoupenými plenkami v podstatě vydržela, až do odplenkování, ale používala jsem více ty mé zamilované, kterých jsem měla méně.

Celé "naše" plenkovací období jsem se přitom bavila sledováním českého plenkového světa :-). 

U syna už jsem chtěla mít jasno.

V momentě, kdy jsem zjistila, že čekám druhé miminko, byly dceři už čtyři roky. Zběžným pohledem jsem zjistila, že už se v nabídce, která se za ty cca tři roky, co jsem byla mimo, velmi rozrostla, nemůžu jen tak zorientovat a že bych tím strávila měsíce, než bych vybrala, a kdoví jestli bych vybrala dobře.

Chtěla jsem ale tentokrát pořádně prozkoumat, čím se plenky liší, jestli jsou stejné, jestli je opravdu jedno, co vyberu, jestli opravdu každé miminko potřebuje jinou plenku, jestli jde najít něco, co bude fungovat víceméně univerzálně, ale především jsem hledala něco, co si oblíbím já a s čím budu naprosto a bez výhrad spokojená.

Zjistila jsem, že to jde!

Vyzkoušením mé Zažij plenkové - nyní už více než 200kusové - výbavy jsem pochopila řadu souvislostí, které hrají roli při výběru plen, obtížnosti jejich používání či péči o ně. Poznala jsem všelijaké materiály a jejich kombinace, včetně mnoha různých střihů plen i svrchních kalhotek.

Našla jsem, co mi vyhovuje a vím, že to není žádné sci-fi, ať už jsou Vaše nároky jakékoli a jakkoli jiné než moje :) 

Mýty nebo realita? Vystoupit z davu?

Zjistila jsem, že není třeba zuby nehty se držet opakovaných "pravd".  Mnoho z nich se mi nepotvrdilo a za sebe jsem si je zařadila spíše k mýtům, které se tu již přímo tradují.

Našla jsem si pro sebe to pravé a rozhodla se pomáhat i ostatním maminkám, aby si díky velkému přehledu vybraly samy snadno a bez zbytečných časových, finančních a "silových" ztrát to pravé pro sebe - dle svých priorit, požadavků i možností.

Mám ve zvyku hledat efektivní, funkční řešení, které slouží mně, ne já jemu a kterému (vč. výběru i používání) nemusím obětovat více času ani energie, než je nezbytně nutné. Od nákupu žehličky, přes výběr dovolené, po plenky nevyjímaje. 

Těším se na Vás ve virtuálním či skutečném světě.

Miluška.

Připojte se k nám do skupiny na Facebooku

Zažij plenku_online kurz
Zajímá Vás, jak vypadají pleny na miminku? Klikněte na obrázek a přidejte se k nám do skupinky na FB :-)

Kde mne také můžete kontaktovat?

Poradna na eMimino.cz

Postřehy z každodenního látkování a videotipy sledujte také na instagramu