🎁K brožurce a checklistu zdarma nyní navíc emailový průvodce látkovým světem s tipy a střípky z online kurzu.👏

Moje cesta ke zdravému přebalování.

Jsem maminka dvou dětí, pětileté cácorky a chlapečka, který se narodil letos v únoru.

Ještě před narozením dcery jsem byla totálně "normální" právnička a nezvažovala jsem v péči o miminko jakoukoli alternativu k mainstreamu. Měla jsem připravenou postýlku pro miminko, sice v naší ložnici, ale v protějším rohu postele, taky kočárek, vaničku, spoustu "nezbytných" serepetiček a zásobu "papírových" plen. Narození dcery ale otočilo můj svět naruby. Pochopila jsem, že miminka jsou velmi moudré bytosti, které naprosto přesně vědí, proč pláčou, a proč potřebují to, co vyžadují :-)

Co jsem s miminkem objevila nového?

Tak postupně přišlo na řadu přisunutí postýlky k posteli, až konečně došlo i na společné spaní. Mezitím se dostal ke slovu i nosící šátek, a kočárek pěkně odpočíval ve sklepě. Jelikož dcera celkem často plakala, zjistila jsem rovněž, že by raději čůrala, natož pak kadila, mimo svoje oblečení, a tak jsem objevila bezplenkovou komunikační metodu.

No, a spolu s tím vším, jsem sledovala, jak do odpadkového koše lítá jedna jednorázová plenka za druhou, protože jsem přebalovala po každém učůrnutí. Dcera v mokré plence nebyla spokojená a i mně to nebylo příjemné, včetně toho, že mi velmi vadil typický chemický zápach použité jednorázové pleny, který se linul všude kolem celým bytem i okolím, když jsem byla venku. Až jsem to po pár měsících v jednorázu už nevydržela a dala se do objevování látkových plen

Jak mi to s výběrem látkovek šlo?

Jak s látkováním začít? Celé dny jsem trávila čtením článků, hledáním na eshopech, v různých diskuzních skupinách a fórech, abych pak nakonec opustila marnou snahu ušít si pořádnou výbavičku a na veletrhu koupila "pod tlakem" nebo "v rámci atmosféry" celé dvě různé sady plen, se kterými jsem nebyla poté příliš spokojená. Dokupovala jsem pak ještě jiné a litovala, že jsem koupila celou sadu. Tehdy jsem to nicméně s nimi v podstatě vydržela, až do odplenkování. Celé "naše" plenkovací období jsem se bavila sledováním plenkového světa :-).

Po mateřské zpět k paragrafům?

Po mateřské jsem si rozhodně ani nepomyslela, že bych se snad chtěla věnovat čemukoli kolem látkových plen. Do úřadu jsem se ale vrátit nechtěla, chtěla jsem být stále co nejvíc s dcerou. Díky své vášni pro nacházení systému, zjednodušování, tvoření přehledů a různých tabulek :-D jsem vytvořila projekt vzdělávání úředníků SEMINÁŘE JINAK, kterému jsem se věnovala ještě v momentě, kdy jsem zjistila, že čekám druhé miminko. To byly dceři čtyři roky. V podstatě okamžitě se moje pozornost přetočila zpět od vzdělávání úředníků k dětem a já věděla, že paragrafy nejsou už nic pro mne.

Bylo mi jasné, že na druhé miminko žádné postýlky, serepetičky, ani jednorázové pleny pořizovat nebudeme. To už byl pro mne jasně přežitý model. Bude spát s námi v posteli, budeme ho vysazovat na(d) nočník, budeme ho nosit v šátku a BUDE MÍT LÁTKOVÉ PLENKY.

Jaké látkové pleny si vybrat?

Zběžným pohledem jsem shledala, že už se v nabídce, která se za ty tři roky, co jsem byla mimo, velmi rozrostla, nemůžu jen tak zorientovat a že bych tím strávila měsíce, než bych vybrala, a kdoví jestli bych vybrala dobře. Došla jsem se podívat do jednoho kamenného obchodu a strašně moc se mi tam líbilo. Svému muži jsem řekla, když jsme odcházeli "jů, v takovém nějakém obchodě bych chtěla pracovat" :-) Ani pak jsem ale neměla jasno, co pro syna vyberu! 

Plenky nebo §§§? Zlomové rozhodnutí.

Musela jsem se rozhodnout. Právničina mne provázela celý můj dospělý život. Mám se jí vzdát? Ale teď mám děti, a láká mne to jinam a na velké přemýšlení nebude energie ;-).

Pak mne napadlo nakoupit co nejvíc plen, podívat se na ně, a vybrat si, co pro mne bude uživatelsky to nejlepší, a co bude nejlépe sedět i miminku. 

To už byl pouze krůček k nápadu pomoct i ostatním maminkám, které podobně jako já v začátcích psaly zoufalé dotazy do diskuzí.

A tak jsem se pomalu začala dělit o svoje zkušenosti, o to, co jsem věděla či měla vyzkoušeno, a k tomu fotit, točit videa, sdílet, odpovídat na dotazy v diskuzích. 

A teď už mám za sebou přes 200 nasdílených videjí a přes 500 fotek různých plen, živé workshopy a jiná plenková setkání, ucelený online kurz ... a s radostí sleduju, jak Zažij plenku pomáhá, rozrůstá se o další dílčí projekty, přináší užitek a má smysl.

Děkuji za to!

Miluška

Připojte se k nám do skupiny na Facebooku

Zajímá Vás, jak vypadají pleny na miminku? Klikněte na obrázek a přidejte se k nám do skupinky na FB :-)

Kde mne také můžete kontaktovat?

Poradna na eMimino.cz