>> Děláte také některou z těchto 7 chyb při výběru výbavičky? <<

Jak se lépe připravit na výběr a nákup látkových plen - Infografika a emailový kurz ZDARMA.

Moje cesta ke zdravému přebalování

Jsem maminka dvou dětí - cácorky (2014), s kterou jsem látkové plenky objevila, a chlapečka (2019), s kterým jsem se do látkových plen ponořila naplno.

Ještě před narozením dcery jsem byla totálně "normální" právnička a nezvažovala jsem v péči o miminko jakoukoli alternativu k mainstreamu. Měla jsem připravenou postýlku pro miminko, sice v naší ložnici, ale v protějším rohu postele, taky kočárek, vaničku, spoustu "nezbytných" serepetiček a zásobu "papírových" plen. Narození dcery ale otočilo můj svět naruby. Pochopila jsem, že miminka naprosto přesně vědí, proč pláčou, a proč potřebují to, co vyžadují začala jsem to postupně objevovat.

Od lítání s košem po šití vlastních plen

Spolu s tím vším kolem snahy o pochopení svého miminka jsem sledovala, jak do odpadkového koše lítá jedna jednorázová plenka za druhou, protože jsem přebalovala po každém učůrnutí. Dcera v mokré plence nebyla spokojená (což, jak jsem později zjistila, je naprosto normální, obvyklé i zdravé :-)) a i mně to nebylo příjemné, včetně toho, že mi velmi vadil typický chemický zápach použité jednorázové pleny, který se linul všude kolem celým bytem i okolím, když jsem byla venku.

Až jsem to po pár měsících v jednorázu už nevydržela a dala se do objevování látkových plen

Kde dělám chybu? Proč mi to nefunguje?

Celé dny jsem trávila čtením článků, hledáním na eshopech, v různých diskuzních skupinách a fórech, abych pak nakonec opustila marnou snahu ušít si pořádnou výbavičku a na veletrhu koupila "pod tlakem" nebo "v rámci atmosféry" celé dvě různé sady plen, se kterými jsem nebyla poté příliš spokojená. Dokupovala jsem pak ještě jiné a litovala, že jsem koupila celou sadu. Uvěřila jsem tehdy mj. tomu, že je normální, že miminko má v plence obří zadeček, že to tak prostě je a není na tom nic špatného. Tehdy jsem to s nakoupenými plenkami v podstatě vydržela, až do odplenkování. Celé "naše" plenkovací období jsem se přitom bavila sledováním českého plenkového světa :-).

U syna už jsem chtěla mít jasno.

V momentě, kdy jsem zjistila, že čekám druhé miminko, byly dceři čtyři roky. V podstatě okamžitě se moje pozornost přetočila zpět od znovustartující právnické kariéry k dětem. Zběžným pohledem jsem zjistila, že už se v nabídce, která se za ty cca tři roky, co jsem byla mimo, velmi rozrostla, nemůžu jen tak zorientovat a že bych tím strávila měsíce, než bych vybrala, a kdoví jestli bych vybrala dobře.

Chtěla jsem ale tentokrát pořádně prozkoumat, čím se plenky liší, jestli jsou stejné, jestli je opravdu jedno, co vyberu, jestli opravdu každé miminko potřebuje jinou plenku, jestli jde najít něco, co bude fungovat víceméně univerzálně, ale především jsem hledala něco, co si oblíbím já a s čím budu naprosto a bez výhrad spokojená.

Zjistila jsem, že to jde!

Nákupem, zkoušením a testováním plen z mé Zažij plenkové - nyní už více než 200kusové - výbavy jsem pochopila řadu souvislostí, které hrají roli při výběru plen, obtížnosti jejich používání či péči o ně. Pochopila jsem nezbytné střípky pro výběr, aby nám plenky fungovaly, nepřidělávaly starosti a nestrávily jsme s nimi více času, než potřebujeme.Poznala jsem všelijaké materiály a jejich kombinace, včetně mnoha různých střihů plen i svrchních kalhotek.

Chtěla jsem vědět, jestli existuje něco, co splní moje přísné nároky na jednoduchost používání, minimum materiálu na zadečku při vysoké savosti, snadnou údržbu, pohodové schnutí? Ano, já svoje nároky nemusela zmírňovat. Našla jsem, co mi vyhovuje a vím, že to není žádné sci-fi, ať už jsou Vaše nároky jakékoli a jakkoli jiné než moje :) 

Mýty nebo realita? Vystoupit z davu?

Zjistila jsem, že není třeba zuby nehty se držet opakovaných "pravd".  Mnoho z nich se mi nepotvrdilo a za sebe jsem si je zařadila spíše k mýtům, které se tu již přímo tradují.

Našla jsem si pro sebe to pravé a rozhodla se pomáhat i ostatním maminkám, aby si díky velkému přehledu vybraly samy snadno a bez zbytečných časových i finančních ztrát to pravé pro sebe - dle svých priorit, požadavků i možností.

Mám ve zvyku hledat efektivní, funkční řešení, které slouží mně, ne já jemu a kterému (vč. výběru i používání) nemusím obětovat více času ani energie, než je nezbytně nutné. Od nákupu žehličky, přes výběr dovolené, po plenky nevyjímaje. 

Další rozvoj je pro mne důležitý

Díky nacházení nových možností, cestiček a názorů rosteme - vyvíjíme se a můžeme se zlepšovat. A to jak na úrovni osobní, tak společenské, a samozřejmě se díky tomu mohou zlepšovat i produkty, které tvoříme či kupujeme.

Díky Zažij plenku mohu ukazovat mnoho různých možností výběru, a to i méně tradiční či "většinové" možnosti, což přináší na trh novou inspiraci. 

Já sama ráda stále pozoruji, jaké ještě neprozkoumané možnosti či novinky trh nabízí, kam se ubírá, abych měla co nejšiřší přehled a mohla Vám zprostředkovat informace, které Vám pomohou na Vaší cestě k výbavičce a spokojenému používání látkových plen.

Těším se na Vás ve virtuálním či skutečném světě.

Miluška.

Připojte se k nám do skupiny na Facebooku

Zažij plenku_online kurz
Zajímá Vás, jak vypadají pleny na miminku? Klikněte na obrázek a přidejte se k nám do skupinky na FB :-)

Kde mne také můžete kontaktovat?

Poradna na eMimino.cz

Postřehy z každodenního látkování a videotipy sledujte také na instagramu