Látkovací výbavička krok za krokem

Věděli jste ihned, že chcete používat látkové plenky? Čeho se nejvíce obáváte ve výběru látkových plen? Kde hledáte inspiraci a odpovědi? Já měla tehdy v začátcích pocit, že z toho množství snad nikdy nemohu nic vybrata líbilo se mi všechno! Zkus od všeho něco – milion možností, pomooooc!

Mohu vás uklidnit. Zkusit všechno opravdu nemusíte. Nebývá to moc efektivní, pokud to vyloženě není vaše vášeň! Úleva? 🙂

Co ovšem dobré je, je mít přehled o možnostech, které se mi nabízí. Třeba mně velmi pomohlo vědět, jaké mám k dispozici materiály, a to nejen ty obvyklé, ale i méně obvyklé a často třeba i spíše „pomlouvané“ – pořádně nesají, jsou hrubé, prostě nefungují… Když o nich totiž vím, mohu si udělat vlastní názor. Já jsem takto zjistila, že řada věcí, které se tradují, se mi nepotvrdila.

Zkusme tedy shrnout, jaké jsou dílčí krůčky, které nás dovedou až k látkové výbavičce, která nám bude vyhovovat, bude se nám líbit, bude se nám s ní dobře pracovat a bude fungovat.

Co je dobré před nákupem látkových plen vědět a jak máme postupovat?

Typů, střihů i materiálů plen je mnoho. Vybre si každý.

1. Rozhodnutí používat látkové pleny

Ano, bez tohoto kroku bychom se neobešli. Pro každého ten impuls může být jiný. Já jsem k látkovým plenkám došla po pár měsících s jednorázem. Vadilo mi, jak lítá jedna plena za druhou do koše, kolik je z toho odpadu, chemického zápachu, nebylo mi to celé sympatické.

Naproti tomu v látkových plenách jsem našla zalíbení, jelikož oblékat miminko do hezké, měkoučké látky je, jednoduše řečeno, pro mne více přirozené, mazlící, zdravé. Nemusím je chodit/jezdit nakupovat, chodit je vyhazovat do popelnice, nezůstávají mi nevyužité velikosti, mohu je ještě po použití prodat.

Naše důvody, proč chceme používat látkové pleny, je dobré znát. Je to naše vnitřní motivace, která nás podrží i v situaci, kdy se setkáme s nepochopením okolí nebo sami začneme pochybovat, jestli to má smysl.

Když už se tedy rozhodneme, stojíme pak před další výzvou – zjistit, jak se látkové plenky používají, jak fungují, kolik jich potřebujeme, a také v neposlední řadě – co my si pro sebe do výbavy zvolíme, a to bývá poměrně velký kámen úrazu.

2. Jak látková plenka funguje a jaké mám možnosti

Látkové plenky fungují bez chemie a zcela jednoduše tak, že savá látka přiléhající k zadečku pojme tekutinu a má za úkol udržet obsah v sobě a pokud možno u zadečku. Abychom neměli moč či bobek prosáklé až na oblečení, přes tuto savou vrstvu je potřeba mít ještě jednu s membránou, která udrží vlhkost uvnitř, ale přitom dýchá.

Savé vrstvy i svrchní kalhotky na trhu najdeme v mnoha podobách, typech či střizích i materiálech Čtvercové, prefoldy/vícevrstvé plenky, kalhotkové plenky s všelijakým zapínáním, kompaktní systémy tvořící funkční celek savé a svrchní vrstvy.

Samostatné svrchní kalhotky různých materiálů, zapínání, střihů.

Materiály savých vrstev:

Vybírat můžeme z umělých savých materiálů, které nám mohou např. poskytnout při dobré savosti i rychlejší schnutí než jejich přírodní varianta, větší měkkost a stálost nebo zvládnou vytvořit na savé vrstvě i stay dry bariéru pro pocit sucha na zadečku a zmírnění některých ekzémů apod. Pokud ale rádi pereme v mýdlových ekoprostředcích, snadno si je zaneseme.

Vybírat můžeme z různých umělých savých materiálů i stay dry vrstev.

U přírodních materiálů krom výběru suroviny – nejčastěji bambus, konopí, bavlna, máme na výběr z různých způsobů a hustoty tkaní, které má vliv na to, jakým způsobem plenka vstřebává tekutinu a jak rychle využije celou svou plochu.

O materiálech by se toho dalo napsat hodně, což není cílem tohoto článku, ale dovolím si alespoň malou odbočku.

Z mých testování a pozorování, a následně (pro ověření) i z konzultací s některými výrobci či prodejci látkových plen, vyplynulo, že např. froté příliš neumí rozvést tekutinu rychle do plochy, a proto se snadněji pročůrá v místě největšího náporu, pokud tam není hodně vrstev (tzn. je potřeba velký objem plenky). Proto je vhodná spíše jeho kombinace s jinou tkaninou, která tuto vlastnost froté doplní lepšími parametry, příp. volit takové s vyšším podílem bavlny, nebo rovnou zvolit jiný materiál kompletně – např. žerzej, kepr, velur.

Velký podíl na šikovné savosti plenky má také bavlna. Umí rychle tekutinu vsáknout a „nabobtnat se“, takže i při tenké savé vrstvě dobře zvolené tkaniny, která absorbuje do plochy, dokáže zvládnout běžný přebalovací interval někdy i lépe než její bambusové kolegyně. Jinými slovy, zvládne i totéž, co bambusové kolegyně, a přitom ještě většinou rychleji schne. Nebojte se proto vyzkoušet různě tkané materiály i s vyšším podílem bavlny či přímo s biobavlnou.

Mezi savé tkaniny látkových plen se s úspěchem řadí i kepr nebo žerzej.

Pravdou je, že maminky se na mých workshopech zpravidla dělí na „preferující hladkou tkaninu“ typu žerzej a na maminky „preferující chundelaté materiály“ jako je právě např.froté či velur. I chundelatý materiál může být bavlněný, stejně jako hladký bambusový.

Lze tedy vybrat to pravé ořechové pro nás a naše potřeby z různých kombinací materiálů i způsobů tkaní.

Pokud nasákne celá plocha plenky, je potřeba počítat s tím, že bude miminko opravdu kolem dokola v mokru 🙂 To je normální a je to tak navržené – aby plenka dost sála a byla přitom co nejtenší. Pokud by to vám nebo miminku bylo nepříjemné, můžete zvolit více vrstev materiálu (které ale zase přidají na objemu, tuhosti, někdy až nepohyblivosti) nebo zkuste přidat některou stay dry bariéru pro pocit sucha nebo hodně často přebalovat.

U kombinací materiálů s různou srážlivostí je také nutné počítat s určitou, byť ne příliš častou, možností „zkrabacení“ či nutností počkat, až se obě strany vysráží stejně, pokud materiál nebude stejně vysrážený (jedna strana se srazí méně, druhá více, výsledek může být mírně pokroucený).

Je také dobré vědět, že savé části plenky někdy (nejčastěji kvůli trvanlivosti materiálů) nebývají ze 100% přírodní, ale z kombinace osy umělého vlákna, kolem kterého je pak „namotané“ přírodní vlákno. Procentní podíl se liší. Čim vyšší podíl PES, tím méně je tam pak prostoru pro savý materiál. Lze ale sehnat i úžasné savé plenky 100% přírodní. Opět máme na výběr, co je nám bližší.

Různé kombinace savých materiálů, střihů i zvolených tkanin.

To byla malá odbočka od postupu výběru výbavy k materiálům, o kterých by se dal napsat samostatný článek, snad i několik, což nyní není cílem.

O materiálech svrchních kalhotek jsem psala v článku v základu ZDE a ještě trochu jinak o PULu ZDE.

Velikosti látkových plen

Krom typů plen a materiálů si dále musíme vybrat také velikost. Velikosti jsem už také zmiňovala v předchozích, zmiňovaných článcích.

Mluvím teď o velikostním označení plen, s jakým se můžeme setkat. Neboť, jak už to tak bývá, velikost jako taková je u různých značek i v rámci stejné váhové kategorie, různá. A samozřejmě se liší řešení střihu (širší přes zadeček, užší mezi nohama, vykrojenější na bocích apod.). To řešíme většinou až v konečné fázi výběru :-).

Počítejte s tím, že plenky ne vždy miminku padnou, i když bude spadat do dané váhové kategorie. Je to dáno tím, že některá miminka mají větší bříško, ale hubené nožičky, jiné naopak apod. Může se tedy stát, že vám plenka bude sedět i dříve nebo naopak později, vydrží déle (např. novorozenecké sedí některé ještě v osmi měsících) nebo naopak z nich miminko odroste dříve apod. To je běžné.

Nezoufejte ale, pokud už u malého miminka máte dojem, že vám z ní brzy vyroste. Až na výjimky (opravdu velká miminka) se proporce miminka obvykle mění, jak se vytahuje do délky a začne pak chodit.

Porovnání jednovelikostní a novorozenecké plenky s miminkem
Jakou velikost byste si vybrali vy?

Jaké tedy máme velikostní možnosti? Co si ujasnit?

Volíme buď z plen vícevelikostních, podobně jako v konfekci XS, S, M…, které jsou šité na určitý váhový rozptyl s tím, že se nedají zmenšit v sedu (např. nemají zmenšovací patentky v sedu, nejsou připravené na úpravu velikosti napříč kategoriemi), jsou dimenzované savostí, objemem i velikostí na danou váhovou kategorii miminka.

Neznamená to ovšem, že by nebyly rostoucí. Střih bývá řešený tak, aby dotažením buď patentků nebo suchého zipu v pase současně reguloval i obvod nožiček i bříška. Jejich výhoda je mj. právě v tom akurátním stavu objemu a savosti na danou váhovou kategorii, i v menším opotřebování plen, neboť pro různý věk máme novou velikost – což může být vhodné i např. u plenkovaných sourozenců blízko po sobě.

Jednovelikostní plenky naproti tomu jsou tvořené jako určitý kompromis, který by měl vyhovovat už „od narození“ po nočník. Nemohou tedy nikdy být ideálně savé jak pro novorozence, tak pro dvouleťáka. Stejně tak nemohou odpovídat velikostí a objemem materiálu na novorozence i na dvouleťáka. To nejde. Umožňují používat jednu plenu po delší časové období s tím, že si velikost různým způsobem můžeme regulovat. Savost zvyšujeme zpravidla dovycpáním vkládačkami.

Kategorii jednovelikostních plen („od narození po nočník“) také doplňují novorozenecké pleny, které lépe odpovídají proporcím a potřebám novorozených dětí, na které jsou často jednovelikostní plenky příliš velké, objemné, či zbytečně moc savé. Pokud tedy nemáme novorozené miminko nad 4kg, budou zpravidla vhodnější novorozenecké plenky. Na novorozence platí, že čím méně objemu materiálu a tuhosti (např.suchých zipů, tuhých nařasených gumiček), tím lépe.

Pokud chceme na novorozence jednovelikostní plenku, musíme vybrat nějakou opravdu jemnou, i při zmenšení sedu málo objemnou a ne příliš tuhou. Existují i značky, které mají jednovelikostní plenky podobně velké, jako jsou některé z větších novorozeneckých. Pak ovšem musíte počítat s variantou, že miminko z menší jednovelikostní plenky může odrůst dříve, než začne chodit na nočník.

I novorozenecké plenky se liší střihem, materiálem i velikostí.

I pokud savá vrstva není novorozenecká, bývají téměř vždy lepší novorozenecké svrchní kalhotky než svrchňáky jednovelikostní, neboť ty se vlivem zmenšení v sedu navrství a jsou pak většinou na drobné miminko zbytečně robustní.

Kategorie nočních plen je pak něco, co nás zajímá většinou přibližně od půl roku až roku věku miminka. Plenky bývají i při stejné velikosti savější, případně jsou i větší v sedu, aby se daly více dovycpat a seděly větším dětem. I zde máme na výběr z mnoha střihů, materiálů i objemnosti. Nebojte, není nutné, aby plenka byla dvakrát větší, než miminko, aby vydržela celou noc, dá se to zvládnout celkem bez ztráty kytičky dle volby systému i materiálu.

Nejste si jisti, zda zvládnete prostudovat vše potřebné? Pomůže vám látkovací checklist – kontrolní seznam toho, co je dobré před nákupem plen znát.

3. Jak prát látkové plenky a jakou péči budou vyžadovat moje plenky

Známe-li možnosti, z jakých můžeme vybírat, je dobré také vědět, jak se o plenky starat, jak se perou, suší. To se dá celkem snadno téměř všude na eshopech a v diskuzích zjistit i doma pak zajistit.

Důležité je ale také to, jaké konkrétní dílčí úkony vyžadují námi vybrané plenky při kompletaci, dávání do koše či do pračky, věšení apod.

Každý typ plenky, materiál i střih se může např. při sušení projevit jinak – někdy se třeba musí rozcvaknout sed, aby plenka uschla, pak zas secvaknout, jiná uschne i se zmenšeným sedem dobře apod. Pokud pak některou plenku můžeme poskládat do šuplíku a jinou ještě musíme dosušovat, každou skládáme jinak, zapínáme jinak, nemusí se nám to vždy líbit.

Více o rutině a těchto mezikrocích, které mohou v rutině nastat, najdete ZDE. Je to vteřinka ke vteřince, minutka k minutce, a jsou to zdánlivé drobnosti, které někomu nevadí, někoho mohou totálně vyprudit. Zvlášť, máte-li na sobě naloženo už i tak dost úkolů a jste rádi, že jste rádi. Jistě znáte i takové dny, kdy každá ušetřená práce, je dobrá práce. Proto není jedno, jak si výbavu poskládáme.

Měli bychom respektovat především nás a naše potřeby a podle toho – po vyzkoušení – volit

Většinou se nám hodí jak koš na plenky tak i cestovní/vycházkový PUL pytel nebo taška.

4. Kolik plen je obvykle potřeba, jak to spočítat

Univerzální počet neexistuje, to vás asi zklamu. Každý vám poradí něco jiného. Stejně jako vám každý poradí na vyzkoušení něco jiného, protože jemu vyhovuje něco jiného. Existuje ale určité pravidlo, podle kterého zjistíte, kolik plen budete přibližně potřebovat. Obvykle se výsledek pohybuje na 20-30 přebaleních. Na čem tedy záleží? Je to moc nebo málo?

 1. jak často přebalujeme?
 2. jak často pereme?
 3. jak dlouho nám plenky schnou (máme a používáme sušičku?)
 4. jak velkou chceme rezervu?
 5. chceme, aby plenky vydržely v dobrém stavu co nejdéle?
 6. kolik můžeme naložit do naší pračky?

Na základě těchto parametrů si snadno vypočítáte, kolik budete plen potřebovat.

Dobu schnutí můžete brát přibližně podle ručníků. Pokud vám schnou ručníky moc dlouho (dle vaší úvahy), volte rychleji schnoucí plenky (např. tenčí, bavlněné, umělé materiály, méně řasené střihy). Obecně vzato totiž látkové plenky schnou podobně nebo i déle než ručníky, i když dokonce i některé AIO dokáží uschnout rychleji (a zachránit vám zadeček, když ostatní plenky na dovolenou schnou dlouuuuho). Jde vždy vybrat materiál i střih, který vám bude vyhovovat a mile vás schnutím i savostí překvapí.

Čili máme celkem jednoduchou rovnici:

Počet přebalení/den x Počet dnů, než mám vypráno a usušeno (a mohu tedy znovu vypranou várku používat) + Počet přebalení na počet nocí do usušení prádla + rezerva

Mám-li tedy 10 přebalení za den, prádlo peru ob den večer, schne mi do druhého dne, v noci stačí vždy jedna plenka, dostanu se na tento výpočet:

(1.den používám, 2.den používám další a večer vše peru, přes noc a 3.den to schne a ten den používám další, 4. den ráno už beru k používání usušené plenky, večer opět peru várku 3. a 4.dne):

10 x 3 denní přebalení + 2 noční + rezerva (např. 1 noční navíc, pár denních navíc) = 32 přebalení plus rezerva.

Hovořím-li o přebalení, nemám namysli kompletní plenky savé vč. svrchních (není-li to váš výhradní systém), ale možnost přebalit. Tzn. mohou to být jen dvoje, troje svrchňáky, pokud nám stačí, a k nim potřebný počet savých přebalovacích možností.

Možné uspořádání plen u přebalovacího pultu.

Platí také jednoduché pravidlo – pokud nechci tolik plen, mohu prát častěji. Je to také praktické v případě, kdy malé miminko často přebalujeme a počet přebalení za den je obvykle vyšší, než třeba u ročního dítka. Proto zpočátku i při stejné velikosti výbavy můžeme prát častěji, abychom nemuseli mít výbavu trojnásobnou.

Ale – důležitý prvek je také velikost pračky. Nezapomínejme, že do pračky nemůžeme dát všechny pleny za tři dny (pokud tedy nemáme třeba s bezplenkovkou deset plen za tři dny :-)). Nevejdou se tam. A pokud ano, zpravidla se nevyperou, protože potřebují hodně vody i prostoru na pořádné vymáchání a vyprání. To už víme z rutiny. Dáváme 1/2 až 1/3 náplně pračky. Takže pozor na to. Pokud budete chtít prát 30 plen jednou za tři dny (nejpozději), je to možné, ale při respektování pracích pravidel- tedy např. vyprat dvě pračky po sobě.

Pokud chceme, aby plenky vydržely déle hezké, je potřeba jich mít více, aby se tolik neopotřebovávaly častým praním a sušením. To je jasné. Aby vydržely co nejdéle, je dobré, aby se prala daná plenka jednou za tři dny i více dnů, tedy aby se nemusela prát pokaždé, když perete, ale mohla třeba i chvíli ležet v šuplíku, zatímco používáte jiné. Můžete se tak dostat třeba na podle mne pro tyto případy optimálních 40 přebalení.

5. Než nakoupím látkové pleny

Když už máme jasno, jaké možnosti máme na trhu k dispozici a už zhruba víme, co by se nám líbilo, měli bychom ještě na chvilku zastavit a promyslet si naše výchozí podmínky, zázemí, priority.

Jinak se bude rozhodovat člověk, který s miminkem musí pomalu hned od porodnice začít objíždět byznys schůzky, jinak člověk, který bude s miminkem v pohodičce první rok někde v domečku u lesa. A těch proměnných je samozřejmě celá řada. Nejde to nějak zjednodušit. Jen my sami víme, nakolik se plenkám chceme věnovat, jestli zvládneme kompletaci každé pleny jinak, nebo jestli chceme raději jednoduchý jednotný systém. Stejně tak známe své preference ohledně materiálů, zda potřebujeme stoprocentně přírodní nebo zvolíme funkční umělé materiály apod.

K této fázi patří nepochybně i zvažování finančních možností, případně rozvržení nakupování do delšího časového období, příp. tvorba úspor na pozdější nákup výbavičky.

Neméně důležité může být ujasnění podpory ze strany partnera a jaké on má potřeby. Může jít o partnera, babičku, chůvu,… Jsou s námi zajedno? Nemají trochu jiné pořeby? Co oni preferují? Mám vybrat něco jiného s ohledem na ně?

Která plenka vašemu miminku padne jako ulitá?

6. Kde a kdy nakoupím

Než nakoupím, je také dobré přijmout fakt, že nemusím mít vše hned naráz nakoupeno a nebylo by to ani vhodné. Jak už jsem psala mnohokrát, nenakupujeme sady, nenakupujeme vše hned pře narozením miminka. Vím, že se těšíte! Já to znám. Ale věřte mi, vydržte. Nestálo by to za to.

Jak tedy začít?

Podle vašich preferencí si vyberte několik typů či střihů plen a pár svrchních kalhotek, které se vám líbí. Máte-li čtvercové pleny poděděné nebo od kamarádek, doplňte zpočátku výbavu jimi – prostě nějakou levnou variantou, která vás v počátku podrží, než zjistíte, co budete upřednostňovat.

Od vybraného typu či střihu plenky vyberte jednu dvě pleny. Ne od vybraného typu deset kusů různých značek. To není potřeba. Šikovný střih sedne většině miminek. Je potřeba si ujasnit, jaký typ či střih se bude líbit právě vám, ale na to jich nepotřebujete desítky zkusit.

Tak například se vám líbí na novorozence prefoldy, vezmete si dvě materiálové varianty ve dvou velikostech. K tomu zkusíte dvě, tři kalhotkové novorozenecké plenky různých střihů/materiálů/zapínání a k nim potřebný počet svrchních kalhotek opět z různých materiálů/střihů (např. dvoje PULky, dvoje vlňáčky). Vyberete si třeba ještě nějakou variantu jednovelikostní, abyste měli představu, jestli už mimču bude nebo ne. Toť vše. Zbytek přebalení pokryjete zatím poděděnými čtvercovkami.

Až se miminko narodí, poznáte, jak je veliké, co mu bude sedět. A hlavně poznáte, co se líbí vám. Jak se vám s jednotlivými plenkami pracuje. Mějte přitom na paměti, že materiály se mění praním, sráží, zhutní, mohou se zvlnit… Je nutné je proto v rámci zkoušení i prát, opakovaně věšet, sušit, abyste měli jasnou představu o tom, co daná plenka obnáší v péči, savosti, funkčnosti.

Časem se samozřejmě mění i vaše zručnost a také míra tolerance k některým dílčím jevům či kompletovacím úkonům, které můžete díky pořádnému vyzkoušení v budoucí výbavičce eliminovat.

Například tedy zkoušením zjistíte, že prefoldy vám vyhovují tenčí keprové nebo žerzejové, i když jsou nepružné, nebo naopak budete chtít raději pružné verze. Zjistíte, že vám nevyhovují vějířky kolem nožiček (řasení gumiček), ale raději máte gumičky v tunýlku nebo kratší vějířky. Můžete zjistit, že potřebujete širší střih přes zadeček, nebo užší mezi nohama. A podobně. Zjistíte, jak vám vyhovuje savost různých materiálů a typů. Podle toho pak svůj další výběr upravíte a zaměříte, aniž byste potřebovali nakoupit desítky různých značek rovnou.

Taky nezapomeňte, že mnoho plen vypadá na miminku v pohodě, útle, málo objemně, poddajně, dokud nepřidáte svrchní kalhotky! Takže zkoušením a sledováním plen i se svrchními kalhotkami v akci zjistíte, co potřebujete. Jinak je to polovičaté řešení.

Od tohoto nastíněného minimalistického modelu si samozřejmě můžete odvodit svou vlastní představu, jak začít, koupit toho více, méně, jak potřebujete.

Opravdu zkoušejte po pár kusech. Nemohu doporučit nákup většího množství plen naráz či přímo sady před narozením miminka či před vyzkoušením v praxi.

Podobně doporučuji postupovat i v případě doplňků typu separační pleny, látkové ubrousky apod. Až když zjistím, že je potřebuji a vyhovuje mi jejich používání, dokoupím je.

Kde nakoupíte?

Většinou v eshopu nebo na bazárku na facebooku či jiných „maminkovských“ serverech. Kamenných prodejen není mnoho. Určitě je vhodné vybrat specializovanou prodejnu, nikoli klasické prodejny dětského zboží a kočárků, kde občas také mívají látkové plenky, které nemusí ovšem být příliš kvalitní (jak vím ze zkušeností maminek, co s nimi přišly na workshopy).

Bazárky vám poslouží mj. jako skvělá zásoba fotek použitých plen – jak vypadá mnou vybraná značka plen po používání půl roku apod.? Také zde zjistíte, které značky se na bazárcích hojně vyskytují jako „pouze vyzkoušená, neseděla“ nebo „raději přecházím k jednorázu“. Je to tedy určitý ukazatel, kterou značku vybrat a které se raději vyhnout, nebo nejprve po kusu zkusit.

K tomuto tématu ještě doporučuji projít si, na co si při nákupu dát pozor, ZDE.

7. Kde seženu informace o látkových plenách

Potřebné informace o látkových plenách, vč. odpovědí na některé dotazy, můžete najít zde na webu na blogu, především v kategorii snadný start, v častých dotazech, rozhovorech s látkujícími maminkami, příp. se můžete inspirovat a ptát ve Facebookové skupině Zažij plenku-foto, info, sdílení, kde najdete i řadu videoukázek plen. Navštívit můžete i můj youtube kanál nebo sledovat postřehy na instagramu.

Můžete se poohlédnout, zda ve svém okolí nemáte látkující maminku, zda můžte navštívit seminář či workshop, nebo využít nějakou ucelenou možnost online kurzu či klubu, kde uvidíte mj. mnoho plen i na miminku.

Chcete-li oslovit se svým látkovacím přáním více eshopů naráz, Poptejte Plenku zde přes formulář.

Tak, jste stále jeleni, nebo už o něco lepší? Napište mi, jak se vám daří ve výběru výbavičky a co vám na to nejlépe funguje, budu se těšit!

Jsem autorkou projektu Zažij plenku a kurzu 7 kroků k plenkové výbavičce. Sdílím s Vámi své postřehy a zkušenosti s více než 180 různými látkovými plenkami a svrchními kalhotkami všech možných druhů a materiálů, aby Vaše cesta k miminku v bavlnce byla co nejpříjemnější a efektivní. A aby Vám látkování přineslo radost a fungovalo to! :-)

Kde najít odpovědi na své otázky?

V online videokurzu, který vznikl na základě Vašich nejčastějších dotazů.

 • Je jedno jakou plenu koupím?
 • Jde savost ruku v ruce s objemem?
 • Jak můžu začít hned s novorozencem?
 • V noci mám zůstat u jednorázových?
 • Jak se mám o pleny starat, abych se z toho nezbláznila?
 • A mnoho dalšího...
Komentáře