Než začnete číst – věřte, že chápu, že nakupování plen je radost a baví nás to. Článek je napsaný v určité náladě, ne zrovna přátelské ve vztahu k určitým praktikám některých obchodníků, a proto je takový ráznější. Nic proti nakupování a radosti z toho. Jen prosím obezřetně, pak to funguje skvěle. Vezměte si z článku jen to, co by se Vám mohlo hodit 🙂 M.
Cena za plenkovou výbavu za celé plenkovací období často dosahuje i částek, které dáváme právě za tyto věci do domácnosti. Někdy i třeba částky za ojeté auto. Je proto fajn mít před nákupem přehled o možnostech na trhu a je přirozené, že se mnoho rodičů zajímá, co mohou pro své miminko ze světa látkových plen pořídit, podobně, jako když pořizují cokoli jiného.
Pokud se v dané oblasti trhu nevyznáme, nemáme někoho, kdo by nás vším provedl, bezelstně nám poradil, může se třeba stát, že uvěříme líbivě napsanému popisu plen na e-shopu a nakoupíme něco, s čím pak nebudeme spokojeni. Budeme-li mít extra smůlu, nejen, že se může stát, že pak naprosto látkové plenky zavrhneme, protože si zrovna vybereme něco pro nás naprosto nevhodného či nefungujícího. Můžeme nabýt dojmu, že celé látkové plenky jsou nesmysl. Může se také stát, že sami o sobě začneme pochybovat a myslet si, že něco děláme špatně, můžeme si i vyčítat, že jsme zklamali my osobně, protože jsme vzdali své předsevzetí chovat se ekologicky či ekonomicky.
Ano, látkové plenky, které nám nesednou, nelíbí se, nefungují apod., je stále možné docela dobře prodat na bazárcích. Ale! – nesmíme zapomenout, že každý takový prodej vyžaduje náš čas, nervy, energii a stojí nás dejme tomu obvykle cca 60 Kč z původní ceny (kalhotkové a jiné podobné) plenky, a to nepočítám energii a náklady na zakoupení plen, které se zvětšují s tím, že ani někdy nemůžeme vše koupit v jednom obchodě a hledáme a objednáváme na více místech.
Pokud prý letadlo opakovaně trochu vzlétne, přistane, trochu vzlétne a zase přistane atd… Spotřebuje o 25% více energie než kdyby úplně vzlétlo hned napoprvé.
Systém: Koupím – zkusím – prodám – koupím – zkusím – prodám tedy není příliš efektivní. Nedávno jsem v rozhovoru o výchově dětí slyšela Marka Hermana mluvit o efektu opakovaně vzlétajícího letadla a docela mi to sem pasuje.
Pokud bychom takto na několikrát bez ladu a skladu kupovali a po pár vypráních prodávali plenky, mohli bychom podle „principu opakovaně vzlétajícího letadla“ přijít o 25% energie – a energie – to jsou peníze, čas, naše práce a vyřizování kolem toho, to, že na to musíme myslet a zařizovat to…
Na obrázku výše z inzerátu se prodávají 3 plenky, které nové stály dohromady bez tří korun 1500 Kč (499 Kč/ks). Dost možná plus pošta. Plus energie. Dvě po jednom použití a třetí nepoužitá se prodávají za 320Kč/kus, resp. za 850Kč v sadě všechny tři. Ztráta na jedné plence je tedy 180 Kč a při prodeji v sadě je ztráta na jedné plence už cca 216 Kč! Ano, vím, že by se možná prodaly i dráž. Ale taky možná ne 🙂
Budeme-li se držet zmiňovaného principu opakovaně vzlétajícího letadla, a vymyslíme-li si vlastní příklad, kde je naprosto jedno, jakých plen se týká, můžeme se dostat třeba k těmto počtům:
Nakoupím plenky za 5000 Kč. Ať je jako nevyhovující (z jakýchkoli důvodů) prodám v sadě či jednotlivě, ztratím 25% energie, čili měřeno v penězích, přijdu o 1250 Kč, měřeno časem a jinou energií je to nespočet minut, hodin možná dní strávených na internetu sledováním e-shopů či bazárků, přidáváním inzerátů, komunikováním se zájemci, odesíláním balíčků, řešením, co nakoupím místo toho apod. Samozřejmě se těch 25% energie může ztratit porůznu v různých oblastech. Pokud prodám plenky po kusech, třeba z nich dostanu zpět více peněz než kdybych je prodala v sadě levněji. Ale zas v sadě nemusím posílat dvacet balíčků a vyřizovat dvacet konverzací 🙂
Podle mne tedy TUDY CESTA NEVEDE. Kór, pokud chci nakoupit látkové pleny i s ohledem na finanční úsporu vůči jednorázu.
Vídím to dnes a denně na Facebooku, v různých skupinách. A připomíná se mi doba, kdy jsem s látkovými plenkami já sama začínala. Ach, kolik času jsem s tím strávila a ještě jsem si pak nakoupila v HURÁ AKCI dvě sady látkových plen, se kterými jsem sice moc spokojená nebyla, ale nějak jsem to s nimi do konce plenkování dala – byť jsem je ještě doplnila o další plenky, s kterými jsem byla výrazně spokojenější. Ale což…
Co se mi tehdy stalo? Nejprve jsem začala použvat čtverce, šít vkládačky a kapsovky (jo, nebyla jsem na to sama, mám moc šikovnou maminku :-)) . A pak se konal veletrh For Babies, který máme za dveřmi i nyní, a proto píšu tento článek…
Chtěla jsem plenky vidět naživo, více značek, tak jsem se tam zajela podívat. Všechny plenky, které jsem tam viděla, už jsem znala z internetu, tak jsem se nebála nakoupit, informace jsem měla. Přes to…
Nakoupila jsem tam dvě sady dvou typů plen jedné značky. Měla jsem tam takové drobné pochybnosti – říkala jsem si: „není to v žádné akci, stojí to jako obvykle na e-shopu, vrátit to nemůžeš…“. Ale když ony na pohled a dotek byly tak krásné a heboučké! 🙂
Takže, když se nám blíží veletrh a děje se to nejen na veletrzích, ale naprosto běžně v obchodech, eshopech, bazárcích, co si k tomu říct? Co mám vlastně na srdci?
TIP: Před 7 nejčastějšími chybami při pořizování plenkové výbavičky varuji v e-kurzu zdarma ZDE.
Některá doporučení byla již tolikrát napsána, řečena, ale zřejmě to je pořád málo, proto si dovolím něco z toho znovu připomenout.
Je to lákavé a přiznávám, že i já miluju spíše plenky stejného typu i značky ve větším množství, než „každý pes jiná ves„. Nakupuju často po deseti 🙂 Snesu ideálně (maximálně) tři systémy (či varianty) a můj muž by nejraději jen jeden, nanejvýš dva 🙂
Ono to totiž není jen o tom, že každý pes jiná ves třeba nabízí množství barevných variant, ale je to každý pes – maličko jiné zapínání, maličko jiné nasazování, maličko jiné kompletování, věšení, rozkládání, schnutí apod.
Ano, bylo by krásné si říct, já chci klid, chci tuto sadu, s ní dva, tři roky od narození miminka po nočník hezky spokojeně odplenkujeme, a pak si ji schovám na další dítko nebo ji prodám apod. Nicméně, není to tak snadné, jak to někteří prodejci či výrobci hlásají!
Je to jeden druh pleny od jednoho výrobce, a to ještě často tak říkajíc od narození až po pubertu.
Nejen, že to může být nesmysl – protože máloco univerzálního může vyhovovat všem skupinám, pro které je to určeno. Vezměte si autosedačky. Taky byste asi nepoložili miminko do autosedačky určené čtyřleťákovi. Ano, existují typy plen, které se dají celkem hezky zmenšit i na novorozené miminko, ovšem zdaleka to neplatí univerzálně o všech jednovelikostních plenkách, ba snad ani o většině z nich.
Tvrdí-li někdo, že plenka je vhodná od narození po nočník, chtějte to vidět 🙂 Byť jen na panence, plyšákovi. Zkuste si plenku obléct, podívejte se, jak vypadá. Ideálně včetně svrchních kalhotek! Bez nich se zdá téměř vše celkem OK.
Na malinkém miminku jednovelikostní plenka bude většinou balík, protože jednovelikostní musí být i velkému děcku, ale velkému děcku se zas musí většinou dovycpat, protože kdyby měla savost být koncipovaná na tříleťáka, malé novorozeně by se v plence ztratilo – logicky je nutné dělat na obou stranách kompromisy, aby se to aspoň jakž takž dalo dát na malé miminko, velkému dítku už pak nemusí dostačovat savost apod.
Jednovelikostní plenky tedy zpravidla budou sedět spíše až tak kolem 5 kilo, některé spíše i později, byť se uvádí, že jsou jednovelikostní či přímo „od narození.“ Není to nic proti jednovelikostním plenkám, jen je třeba počítat s tím, že nemůže být ideální vším, pokud zvolím tuto kompromisní variantu. Záleží na proporcích miminka, mému synkovi je v 8 měsících ještě většna novorozeneckých kalhotkových plen, jak je štíhlý, i když je dlouhý 🙂 a některé jednovelikostní pleny jsou stále zbytečně veliké, byť mu nasadit jdou.
TIP: Jak vypadají novorozenecké i jednovelikostní plenky různých druhů z rozsáhlé výbavičky Zažij plenku samostatně i na miminku, můžete vidět v mé skupince na Facebooku, případně některá videa jsou zveřejněna i na mém YouTube kanálu.
Nehledě na to, že těch proměnných, které Vás mohou zaskočit na daném typu pleny ze sady je opravdu celá řada – od nelíbí se mi, přes – špatně se mi s tím manipuluje, nesedí to miminku, málo to saje, je to obří, až po „je to nekvalitní, kroutí se to, sráží, trhá…“ atd. atd.
Ne, sady nám rozhodně život neulehčí, alespoň ne ty, které koupíme „neinformovaně“. Razím sice názor, že pokud nakoupím a dále se o plenky nezajímám, mohu to zvládnout v podstatě s čímkoli, ovšem je otázka, za jakou cenu… (nervy, obrovská péče, spousta práce, návrat k jednorázu… ).
Pro upřesnění dodávám, že zcela něco jiného je sada testovací, která zahrnuje různé typy plen, byť třeba od jednoho výrobce. Tato sada totiž umožňuje zkusit si vícero systémů, jak nám vyhovují, jak sedí, jak se nám líbí. Takováto sada zpravidla vyhovuje všeobecným doporučením „kupte od všeho něco“.
Tímto doporučením já ovšem nerozumím „kupte od každé značky něco“. Chápu to tak, že si vyberu různé systémy (např. chci zkusit čtverce, vícevrstvé pleny, kalhotkovou plenku s třemi typy svrchních kalhotek a SIO), a od nich si nakoupím pár kousků (nikoli deset kalhotkových plen na sucháč od různých značek – to může ovšem přijít později, najde-li v tom člověk zalíbení :-)). Kombinovat můžu zpočátku se čtverci, příp.kdo chce, i s jednorázem, než najdu to, co mně i miminku vyhovuje.
Ani různorodá sada, kterou používala jedna maminka na své miminko a nyní ji prodává na bazárku, nemusí být to pravé ořechové. Pokud je ovšem složena z typů plen, které chceme vyzkoušet, může to být dobrá cesta, jak zkusit to, co chceme a přitom to nekupovat nové :-).
Co dalšího mne v té souvislosti už delší dobu „pronásleduje“ jsou popisy plen v e-shopech, u výrobců či prodejců. Ano, názvosloví není jednotné. Ano, každý máme jiné zkušenosti, jiné vyjadřovací schopnosti, jiný názor na to, jak se čemu říká. Může být. Naprosto s tím souhlasím.
Podstatné pro mne je to, aby z popisu plen bylo jasné, co kupuji, jak to funguje, co se ode mne očekává při údržbě a používání pleny apod.
Jak už jsem zmiňovala někdy na Facebooku, terminologii ohledně AIO, AI2/SIO plen atd. máme v Čechách různou. Nicméně nemělo by se stát, že v nadpisu je třeba AIO a v popisu zjistíte, že jde o kapsovou plenku a že vkládačka není součástí (tedy vlastně jen svrchní s kapsou).
Jediný, kdo ovšem může něco takového ovlivnit, resp. si pohlídat, jste Vy sami. Jedině sám zákazník může toto ovlivnit a sám si pohlídat, že pochopil a prozkoumal, co kupuje. Pokud z popisu toto není zřejmé, je na místě se ptát, dokud to jasné nebude, případně se poohlédnout jinde, pakliže by obchod nedodal patřičnou odpověď (což se snad nestává :-)).
To je termín, se kterým jsem se setkala u jednoho obchodníka a absolutně jsem nechápala, co to je. Podle obrázku mi bylo jasné, že se asi jedná o křidélka na svrchních kalhotkách. Ale jak vzniknul ten zvláštní pojem?? Nevím vůbec, zda se takový pojem v češtině používá v nějakém odvětví, já ho prostě vůbec neznám :-). Zdá se mi, že jde o překlad, který ovšem nerespektuje používané a zažité plenkové názvosloví v ČR. Proto ve mně nevzbuzuje důvěru a vlastně nevím, co mohu očekávat u obchodníka s plenami, který nepoužívá běžné pojmy v jeho oblasti trhu se vyskytující.
Proto doporučuji – setkáte-li se s pojmy, které se běžně kolem látkových plen nevyskytují, máte-li už určité zkušenosti, poznáte, že máte zbystřit.
U tohoto obchodníka mne také zaujalo, že z webu nebylo zcela zřejmé, zda jde o zprostředkování nákupu nebo jde o klasický e-shop se všemi povinnostmi vyplývajícími ze zákona vč. ochrany spotřebitele. Pozor, pozor… Záruky, možnost odstoupení, reklamace – o vše bychom mohli přijít neuváženým nákupem a uzavřením jiné než kupní smlouvy. Obchodník, který ví, co dělá, a je čitelný, Vám také narovinu sdělí, jakým způsobem obchoduje. Takže, pokud to není jasné, zeptejte se, pokud tam chcete nakoupit, ať máte jasno.
Pokud Vám záleží na tom, kde, za jakých podmínek a z jakých materiálů byly plenky vyrobeny, a zda je tedy bezpečné je používat na citlivou pokožku miminka, sledujte i původ zboží a atesty materiálů.
Můžete se rozhodnout např. pro české výrobce, kteří šijí v Čechách a starají se o atesty svých výrobků pro děti do tří let a povětšinou napříč značkami hledají to nejlepší pro naše děti. Případně pro české značky, které šijí v Číně a nechávají své plenky testovat, zda splňují požadavky na výrobky pro děti do tří let.
Nebo se můžete setkat i s levnými plenkami přímo z Číny (čínské značky plen), které si maminky někdy samy kupují za výrazně nižší cenu než jsou plenky šité v Čechách, případně tytéž nebo podobné pleny (nelze příliš poznat rozdíl) někteří obchodníci prodávají sami, dráž, než se dají sehnat třeba přímo na Aliexpressu.
Pokud na e-shopu u zboží není uveden původ a výrobce, zbystřete – podívejte se na webu, zda se někde tato informace vyskytuje, případně se doptejte. Totéž platí, pakliže není jasný původ plen v kamenné prodejně či na veletrhu.
Sama s levnými plenkami z Číny zkušenosti nemám, některé maminky jsou s nimi spokojené, jiným naprosto nevyhovuje kvalita, materiál či střih plen.
Pro pořádek dodám, že i některé osvědčené, kvalitní zahraniční značky šijí v čínských továrnách s tím, že si regulují potřebné atesty a hlídají materiály, příp. i výrobní podmínky apod.
Přemýšlím, jestli se mi vlastně podařilo sepsat to, co jsem měla na srdci a s čím jsem Vám chtěla pomoci. Šlo by nějak shrnout, na co si dát pozor? Co doporučuji?
Víte, je mi vcelku jedno, kdo co dělá, jak to dělá, jen je pro mne důležité, aby maminky, které kupují látkové plenky (ale vlastně cokoli), věděly, co kupují a nebyly pak nemile překvapené, co jim přišlo atd. Jsem prostě zastánce jasného popisu a průhledných služeb.
Závěrem tu mám pár příkladů, co mne na webech zaujalo – je toho více, ale to by vydalo na vlastní článek 🙂 Tak alespoň pár příkladů. U obrázku (v nerozkliklé verzi) je vždy popisek, proč mne to zaujalo a nad čím jsem v té souvislosti přemýšlela. PŘEJI VÁM ÚSPĚŠNÝ LOV LÁTKOVÝCH PLEN.
Jste z látkových plen stále jeleni?
Z krásných fotek plenkových komínků na sociálních sítích moudřejší nejste?