Proč může také protéct plena? Aneb daň za “zůstaň v suchu”

Používáme-li v látkových plenách umělý materiál sloužící především jako “stay dry” vrstva, měli bychom vědět, že se někdy může nasáknutí bránit jako čert kříži.

Omylem jsem popadla místo látkového ubrousku separační flísovou plenu a dala ji pod tekoucí vodu s tím, že “ubrousek” navlhčím a použiju… Co jsem viděla mne inspirovalo k tomu, abych vám to také ukázala. Sice se o tom mluví, “všichni” o tom víme, ale málo se to ukazuje 🙂

Videoukázka naimpregnované a propustné separační pleny.

Flísová separačka se namočení bránila jako čert kříži. Praní v ekoprostředku holt nemusí být vždy to pravé. Často obsahují mýdlo, které je schopné umělý materiál krásně naimpregnovat, že se chová jako navoskovaný. A to, jak koukám, i když máme měkkou vodu, dávkuji prášku podle návodu, spíš méně, a hodně máchám.

Ve videu je vidět, jak flísové separační plenky někdy propouští či spíše nepropouští vodu. Ta stéká po nich vesele do stran jako potůček a někdy dlouho předlouho trvá, než začne aspoň mírně prokapávat skrz.

První separačka ve videu je praná a evidentně naimpregnovaná pracím prostředkem. Další tři jsou nové, neprané.

První z nepraných (modrá) počkala s propouštěním až do doby, než jsem ji promnula v rukou (tlak na látku). Poslední, bílá, celkem rychle propustila, ale i zde bylo vidět, že to také nebylo hned a větší dávka tedy může stéct do strany.

Mimochodem -trošku mimo téma- už jste se někdy zpotili ve flísové mikině? Mít flís přímo na těle, když se potím, je mi celkem nepříjemné, protože vlhkost zůstávala většinou mezi mnou a mikinou. Miminko to bude zřejmě mít v plence podobně, dokud celá vlhkost (tlakem a časem “pobytu” v plence…) neprostoupí na druhou stranu flísu.

To, o čem zde mluvím, se týká nejen separaček, ale také třeba kapsových plen se stay dry vrstvou.

Různé “stay dry” vrstvy na plenách

Holt nejen plenkové střihy, ale i materiály jsou tak trošku vyšší dívčí.

Pár tipů pro Vás:

  • vybírejte kvalitní stay dry materiál, tenký flís apod., který je schopen proud rychle propustit skrz
  • občas zkontrolujte propustnost – pokud kapky vody stojí či stékají po materiálu, je někde chybka
  • pokud dojde k impregnaci (praním, žlučovým mýdlem, mastičkou na zadeček…), zkuste odmastit vypráním v nějakém prostředku bez mýdla nebo odmastit prostředkem na nádobí (a pak vymáchat, vyprat)
  • pomoct může někdy i to, že stay dry separačka nebude v plence přes celou savou vrstvu, ale necháte na bocích proužky volné, aby tekutina, co se chystá vytéct ven, ještě nasákla aspoň do toho kraje (což pak samozřejmě není už tak úplně “stay dry” :-))
  • Pokud vám plenka protéká, i když stay dry materiál je v pořádku, zkontrolujte správnost nasazení a také savou kapacitu plenku – můžete třeba upravit vrstvy tak, aby byly v místech, kam dítko nejvíce čůrá, pokud to lze.

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)