Výbavička pro miminko – potřebujeme opravdu vše, co se doporučuje?

Asi každá budoucí maminka si přeje připravit se na příchod svého prvního miminka co nejlépe a přeje si pro něj to nejlepší. Zároveň má možná i trochu strach, aby jim pak něco nechybělo. Opravdu ale potřebujeme všechno to, co je nám jako potřebné předkládáno?

Tento článek mám v hlavě opravdu už několik let, ještě z doby, kdy jsem o nějaké Zažij plence vůbec neměla ani představu a netušila, že přijde mé druhé dítko, neboť jsem si plně užívala svého dítka prvního. Konečně na článek dozrál čas.

Nedejte se mýlit. Nejde o to, že bych nabádala k tomu, nekupovat nic 🙂 Je důležité, nastavit si to podle sebe. Vím, jak jsem postupně u dcery zjišťovala, že jsem spoustu věcí koupila zbytečně, protože nebyly potřeba a nebo jsem je nechtěla používat. Jako prvorodička jsem tehdy jen naslepo důvěřovala doporučením, co pořídit, a vlastně nevěděla vůbec nic. Proto zde předkládám pro inspiraci i jiný pohled na věc, abyste se mohli pak sami rozhodnout, které věci jsou pro Vás vhodné a co pořizovat nepotřebujete, příp. s pořízením počkáte, až na to, zda vyvstane ta potřeba.

Našla jsem tedy příklad takové doporučené výbavičky, abychom náhodou na nic nezapomněli. Naschvál je to příklad extrémní. Vím, že se dají najít i rozumnější seznamy, ale pro účely našeho článku tento poslouží výborně.

V seznamu se píše (cit.):

“S příchodem miminka do domácnosti přicházejí rodiče stále na nové a nové věci, které jsou pro péči o něj potřeba. Někteří se pouští do nakupování s dostatečným předstihem, jiní později, ale každý rodič chce, aby malému drobečkovi nic nechybělo.

Abyste v začátku nemuseli tápat a zároveň nenakoupili víc než je potřeba, sestavili jsme pro vás stručný seznam toho nejdůležitějšího. Na co byste tedy neměli zapomenout?” (Malvik)

Kolik položek tento stručný seznam obsahuje? Více než 70!

To s mou představou o stručném seznamu příliš nekoresponduje. S Vaší ano? I v jiném, stručnějším, seznamu je toho na můj vkus poněkud mnoho.

Nevím, jak Vy, ale já velmi pociťuji, když ve svém životě mám nastřádaný “bordel”. Vyklízím staré, nefunkční a nepotřebné věci nejen ze svého bytu a okolí, ale i ze své hlavy. Harampádí s sebou tahat nepotřebujeme nikdo. I proto se nyní velmi rozmáhají různé bezobalové obchody a výměnné bazárky.

A takové malé miminečko očekává hlavně něžnou péči a Vaši stálou, jistou a milující blízkost. Nikoli nutně pokojíček plný super nejmodernějších věciček, na které pořádně miminko ještě ani nevidí a vlastně vůbec netuší, k čemu jsou. Pokud to tak nechcete vy sami, není nutné to zařizovat.

Pojďme se tedy na to společně podívat – co a proč se mi osvědčilo nebo ne.

Oblečení:

Tady to je podle mne ještě kategorie, kde většinou až tak moc nikdo “doporučující” nepřehání.

Určitě jsem potřebovala vždycky bodýčka a něco na nožičky – pokud tepláčky, tak k tomu i ponožky (nechápu, proč se dělají s protiskluzem, kvůli kterému je tam umělina a nožička se dost kolikrát potí, u novorozeňat?). Pokud punčocháčky, pak ponožky nejsou potřeba. Pokud dupačky nebo polodupačky, ponožky už jsem také nepotřebovala.

Nebudete-li přebalovat po dvou hodinách, ale v 90% tak, jak miminko bude potřebovat a dávat najevo, tedy třeba i po 20-30 minutách, příp. zkusíte zavést i bezplenkovou komunikační metodu, velmi rychle poznáte, že nemůžete mít X vrstev oblečení a zapínání.

Osvědčily se mi proto polodupačky nebo později punčocháčky přes bodýčko. Dupačky ani mikinky a kdovíco ještě vůbec ne.

Přes látkové plenky jsou v tomto případě ideální longies vlňáčky nebo flísáčky, neboť miminko je rovnou se svrchní vrstvou plenky i oblečené – a k nim pak na řadu přichází i ponožky :-).

Pokud jsem s miminkem doma, víc než bodýčko a polodupačky nepotřebuje. Na ven v zimě do teplé kombinézky, na jaře/podzim tenší overal, v létě nic dalšího většinou také nebylo třeba. Samozřejmě s věkem se to pak mění na kalhoty, capáčky.

A něco na hlavu – ideálně něco, co se nebude protáčet a slézat dolu, kukla z jemné merinovlny je pro nás nejlepší, hřeje, i když navlhne. A případně čepička přes uši a s kšiltem, pokud je jasný den.

Na spaní dva overalky na výměnu, nebo opět bodýčko a polodupačky.

Množství závisí na tom, jak moc se povede plenkám protéct (s látkovými mi to na oblečení neprotéká, v jednorázu se občas stalo), případně jak moc si potrpíme na “stajlink” a nebo jak často chceme miminko převlékat.

Koupání:

NIC. Přejděte k další kategorii, nebo si přečtěte, proč nic 🙂

Pokud něco tak protiskluzová podložka do Vaší vany či sprchového koutu, pokud ji ještě nemáte a toužíte po větší jistotě. Toť vše 🙂

Miminko se cítí nejbezpečněji ve Vašich rukou, nepotřebuje ležet ve vaničce na lehátku samo ve vodě.

Pokud je miminko maličké, vejde se kolikrát i do umyvadla.

Vetší můžete vyčvachtat v kyblíku, který máte doma – namísto nákupu koupacího kyblíku.

Máte-li sprchový kout s hlubší vaničkou, je to ideální, tam miminko krásně vyčvachtáte už jako novorozeně nebo později tam může v pár centimetrech vody už ležet na bříšku a čvachtat se, aniž byste vypotřebovali mnoho vody.

Máte-li vanu a třeba si netroufáte miminko sprchovat a jednou rukou současně držet 😀 nejste chobotnice, že… Tak mám pro Vás revoluční TIP.

Běžte se vykoupat či vysprchovat s miminkem! Držíte ho bezpečně u sebe, miminko vnímá, že jste tam doslova “v tom” s ním, v klidu umyjete sebe i miminko 🙂

Toto poznání mi přineslo do života tolik klidu. Jé, já mám čas se umýt! Jé, já nemusím každý večer miminko koupat, protože se to musí, aby mělo rituál. Jé, já ho můžu vykoupat i dopoledne, když je veselé, není unavené, a zvládneme si spolu pohrát ve vodě. Když už teď začíná chodit, tak stojí u sprcháče a čvachtá si tam rukama a já se vklidu vykoupu, pak si ho vezmu dovnitř, umyje se také, a pak si tam ještě může chvíli sám hrát… nebo může jít se starší ségrou, pohoda!

Co se ještě u koupání v seznamu uvádí? Někdy osušky, ručníčky, tetra pleny.

Máte doma ručník? Pokud ne – asi by se hodilo něco na otření Vašeho miminka, ale kdyby nebyl ručník, stačí třeba i prostěradlo nebo něco podobného :-).

Teploměr do vody? Mám loket a zdravý rozum. Ano, bylo to na mne studené, když jsem se šla sprchovat s ním… ale to zvládnu, jsem velká holka.

Žínky? U mne netřeba. Pro mne jen další “krám” do baráku, ale chápu, že někdo je na miminko i sebe rád používá.

Kosmetika/šampony/mýdla/olejíčky? U nás dlouho, dlouho, dlouho stačila voda, voděnka. Na zadeček jsem ředila olejíček Medvídek, ale dávala jsem ho jen občas, rozhodně ne denně a už vůbec ne denně několikrát. Olejem jsem tělíčko namazala všeho všudy dvakrát. Čili za mne netřeba nic 🙂

Nůžky na nehtíky? Ano, pokud nedůvěřujete, že to zvládnete svými “obyčejnými” nůžkami z manikúry.

Vatové tyčinky? Vatu a špejle, možná ano. Sem tam, pokud myslíte, že je to potřeba. My to s tím nepřeháníme, sem tam je zvnějšku použiji, abych ouško spíš nezacpala. Vodu lze osušit ale i látkovou plenkou či ubrouskem, papírovým kapesníčkem apod. Nosík také čistím spíše než “tyčí” měkkým zarolovaným papírovým nebo látkovým kapesníčkem.

Kartáč na vlasy? Záleží asi, kolik má vlasů, u nás spíše leží zbytečně v šuplíku.

Spaní

Nic netřeba 🙂

Pokud bych sem do té kategorie něco přímo na spaní zařadila, tak závěsné lehátko, hacku, které se houpe na pružině a je pro miminka příjemné a přirozené – na takové to denní spinkání, než povyroste a začne z toho vylejzat.

Pokud máte postel, netřeba nic dalšího řešit. Novorozeňátko potřebuje pohodlí, které se líbí i Vám, a Vaši blízkost. Co je možné řešit, nechcete-li miminko přímo v posteli, tak třeba balkonek k posteli, vytvořený z otevřené postýlky přistavené k posteli či něčeho podobného.

Věřte mi, že vstávat X krát k nočnímu kojení, vyndavání z postýlky, nandavání do postýlky, probere nejen Vás, ale i miminko, hůř se pak usíná všem… kór, pokud by postýlka byla ještě třeba jinde, než hned u postele, tak se to ještě zhoršuje.

Toť moje zkušenost. Zpočátku jsem sice musela vstávat, i když spinkal se mnou, poněvadž jsme chodili přebalovat a čůrat do koupelny i v noci, alenyní už se jen v klidu nakojí a spí dál, já u kojení mohu také spát, ne někde sedět a čekat, až miminko “odpadne”.

Pokud byste řešili matraci pro miminko, nevěřte tomu, že kvalitní matrace=tvrdá matrace. Spali byste na prkně? Pak se lidé (včetně mne u dcery) diví, že miminka tam nechtějí spát a na super truper tvrdou matraci třeba i dokupují drahá měkká hnízdečka, když by přitom bohatě stačilo pohodlí normální matrace nebo dospěláckého polštáře.

Jak já jsem byla z toho překvapená, že dcera nechce spát v postýlce, nemá-li pod sebou měkkou zavinovačku, nebo že později nespí na bříšku, když má pod sebou “škrábací” froté a ne jersey prostěradlo… To by jeden neřek, že?

Další věcí je, že se miminka odkopávají. Řekla bych ze sledování svého syna, že je to moc chytrý reflex – aby se totiž miminka nezadusila. Většinou se po přikrytí probudí. Proto se začaly zřejmě dělat spací pytle. Já je nemusím, protože neumožňují svobodné rozcapení nožiček a mohou zhoršovat tím pádem pohodlí a … miminko pak hůř spí. Raději mimčo přiobleču a spí nepřikrytý, nebo ho v noci přikryju svou dekou – teď v 11 měsících už se tolik nebudí přikrytím.

Čili já díky tomu nepotřebuji ani polštářky, ani peřinky, ani spací pytle. Bohatě si vystačíme s tím, co doma bylo už před narozením miminka. Natož pak mantinely do postýlky, když žádnou nemáme.

Nicméně, i pokud máte postýlku, tak na co vlastně jsou mantinely? – dokud se miminko nepřekulí, nemůže se praštit o šprušle. Jakmile si začne stoupat, mělo by vše z postýlky zmizet, aby se z toho nevytvořily schody… Pokud je to pro pocit pohodlí, tak doporučuji spíše nějakou tu měkkou vycpávku – peřinku, zavinovačku, co vytvoří hnízdečko, kde miminku bude příjemně.

Nějaká zavinovačka, rychlozavinovačka, něco, v čem miminko snáz uchopíte, to se hodí. Může to být i malá deka třeba.

Chránič matrace, cestovní postýlka, kolotoč nad postýlku, fixační podložky, polohovací válečky, … dle Vašich priorit, pro mne zcela nepotřebné. Miminko se napolohuje samo, až toho bude schopno :-).

Kojicí polštář. Máte doma polštáře? 🙂

Monitor dechu. Jsou situace, kdy bych taky určitě využila monitor dechu, pokud by miminku něco konkrétního hrozilo. U dcery jsem ho pod její matrací jen tak pro jistotu měla. A stresovala jsem se ke všemu tomu kolem prvního miminka ještě s tím, jestli monitor funguje, jestli opravdu začne pípat… no hrůza!

Nicméně, pokud je miminko většinu času s Vámi, na Vašem těle v šátku, nebo s Vámi spí, víte, že dýchá, a Vaše dýchání mu pomáhá dýchat také. Je to to nejlepší, co pro něj můžete -zvlášť v kritických situacích- udělat, mít ho u sebe. Na noc, pokud byste se třeba báli s ním spát, abyste mu neublížili, tak se ten monitor může samozřejmě hodit. Já ale byla vzhůru při každém”podezřelém” pohybu, zvuku, výdechu…

Chůvičky. Dobrá věc, nicméně z vedlejšího pokoje je opravdu slyšet každé kňournutí, když nechám pootevřené dveře. Takže se spíš hodí, když jsme na dovče a mimčo spí v domě, zatímco já dole na zahradě sedím s přáteli třeba. Na to jsou už ale dnes chytré aplikace do mobilů :-). Pokud tedy nemáte zámek a miminko nebude v jiném křídle, než Vy, asi se bez nich obejdete.

Dudlik? U nás netřeba. Pokud ale dávat dudlík, tak s citem.

Dudlík by podle mne neměl sloužit k zaplácnutí opravdových potřeb dítěte. Nejprve zkusit naplnit jeho potřeby – hladu, žízně, přebalení, čůrání/kakání na nočníček klidně, potřeby Vaší pozornosti, přítomnosti, bezpečí. Co tím myslím? Třeba víte, že miminko má hlad, je nespokojené v mokré plence apod., a potřebujete ho uklidnit, protože pláče a jedete v autě. Není možné hned zastavit. Do doby, než bude benzinka nebo odpočívadlo, zkusíte nabídnout dudlík. S plným vědomím toho, že dudlík mu jeho potřebu nenaplnil, pouze umožnil zklidnění na nezbytnou dobu. Nebo miminko se trošku probudí a víte, že si cucne-ujistí se, že tam “jste”, a zas bude spokojeně spát. Asi si rozumíme :-).

Výbavička pro miminko

Přeprava

Jezdíte-li autem, je jasné, že potřebujete autosedačku nebo korbičku od kočárku, pokud používáte, která je určena i na převoz miminka v autě.

Další serepetičky kolem autosedaček podle mne nutné nejsou. Miminko se nejlépe do autosedačky dává oblečené pouze mírně, ne nabalené jako koule. Jednak se tam lépe vejde a není tam nacpané, jednak lépe fungují pásy, které neleží až několik cm od těla miminka až za vrstvami oblečení. Pokud by hrozila zima, miminko samozřejmě přikrejeme, ale neosvědčilo se mi už cokoli vycpávat do autosedačky. Záleží ale také na tom, jakou máte autosedačku a jak hezky je vypolstrovaná.

Kočárek? Pro první rok i déle snadno a efektivně nahradíte kočárek a všechny “nezbytnosti” kolem něj šátkem či ergonomickým nosítkem nebo něčím mezi. Mne ěse nejlépe osvědčilo šátkové nosítko “mei-tai”, dotáhne se snadno jako šátek (bez přezek a kdovíčeho k nastavení), a daleko ryhleji se váže, a to i na záda.

Ušetříte spoustu peněz a nervů. Proč peněz? Kočárek, fusak, plášťenka, síťka, návleky na kola, slunečník, hračky do kočárku, taška na kočárek… Jaké oblečení a jak obléknout do kočárku?

Na těle v šátku je miminku vždy dobře a vždy máte jasný přehled, jak mu je a zda mu není zima či vedro. Nastoupíte snadno do autobusu, vlaku, tramvaje, nic nemusíte nikde vytahovat, miminko má rozhled a je v bezpečí. Přes miminko dáte zateplovací nebo softshellovou kapsu, případně manželovu (babiččinu…) větší mikinu či bundu, nebo si koupíte nosicí bundu (dá se sehnat levně i v Lidlu jakožto “těhotenská”) a máte vystaráno.

Kočárek sportovní nebo golfák vytáhnu až bude v pohodě ťapat a třeba v létě do zoo, na výlet apod.

Přebalování

Na přebalování se dá hooodně tisíc ušetřit a ještě siz toho udělat koníčka :-). Stačí látkové pleny, 2 látkové přebalovací podložky, 2 PUL pytle nebo jeden vícekomorový, koš na pleny… No, to už ode mne znáte.

A pokud nevíte s látkovkami co a jak, mrkněte sem. Přebalovací podložka na pračku/sušičku se také hodí. Nějaké krabičky/košíčky na uspořádání plen k pultu… Samostatný kus nábytku nutný není, ale obecně pult usnadní práci. Záda tolik netrpí a miminko ví, že tady na tomto místě se nevrtí, ale mění se plenka a obléká se tu – takže neutíká :-).

Na mazání bezvodý lanolin do kelímku z lékárny, stejný, jaký se používá na lanolinovou lázeň pro vlňáčky. Stejný, který můžete bezpečně použít na bolavé bradavky. Stejný, ovšem mockrát levnější , než takový Purelan – lanolin v značkovém (drahém) obalu.

Další pomůcky a potřeby

Kojici tamponky do podprsenky? Až zjistíte, že se bez nich neobejdete, tak zkuste látkové :-). Já potřebovala něco do podprsenky akorát ze začátku. U obou dětí se mi prsa pravidelným a častým kojením na “vyžádání” nastavila tak akorát, že mají přesně, jak miminko potřebuje a nepřetékají. Asi jsem měla štěstí :-). Rozhodně jich není potřeba deset párů a už vůbec ne už před narozením miminka.

Když jsme u těch maminek, zmíním ještě porodnické vložky. Jdou v pohodě nahradit látkovými, případně, pokud jste doma, dokud vložky po porodu jsou potřeba, můžete využít i čtvercové plenky, na které si můžete nasypat šicí léčivé bylinky nebo bílý jíl apod. pro urychlení hojení.

Odsávačka mléka, lahvičky, sterilizátory, ohřívačky… Dle potřeby, až když zjistíte, že to potřebujete, koupíte snadno na eshopech, bazarech… jeden den, dva to bez nich, než to přijde, určitě zvládnete.

Líh na pupík? Pediatr Vám ho pravděpodobně doporučí, my nevyužili a pupíček byl úplně v pohodě.

Na bradavky už jsem psala stačí bezvodý lanolin na váhu v kelímku (z lékárny, kde míchají masti). Ten použijete i na rty, bebíčka, zadeček miminka… cokoli.

Teploměr, nosní odsávačka, lékárnička …. to je na každém, jak moc dopředu se chceme zásobit pro případ nemoci. Teploměr jsem použila všehovšudy jen pro jistotu párkrát, protože když má horečku, tak to poznám – topí jako kamínka, když to nepoznám, je v pořádku :-). Odsávačku občas použijeme, když nemůže kvůli rýmě spát, chrochtá, pláče..

Uf, na to, že to byl stručný seznam, jsem z toho psaní docela vyčerpaná 🙂

Doufám, že Vám byl článek inspirací. Chápu, že každý to má jinak a že pro každého je v pořádku něco jiného. A je to tak dobře. Vycházím zde ze svých zkušeností a samozřejmě svého životního nastavení.

Nerada ovšem vidím, jak se nastávajícím rodičům věší bulíci na nos, že musí kvůli miminku pomalu vzít hypotéku, aby mohli nakoupit vše, co údajně miminko potřebuje. Když přitom vše, co miminko potřebuje, už ti dva dávno mají – jsou to především oni sami.

Věci, které potřebujeme pro miminko, většinou už také máme, a pokud ne…

…A pokud ne a nechceme nebo nemůžeme je nové kupovat, dají se poměrně snadno všechny sehnat mezi komunitou maminek (balíky oblečení po dětech zdarma nebo výměnou za vaše přebytky na tzv. swapech online či naživo apod.), příp. na bazárku, takže věci, které mohou ještě posloužit, dostanou druhou, třetí, čtvrtou šanci někomu pomoct a udělat radost 🙂

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)