Látkující maminky inspirují – epizoda 7. Látkové pleny nejsou módní trend. A krásně voní!

O své postřehy a zkušenosti se s námi podělila další “látkující závislačka”, Katarína K., která si oblíbila natahovací svrchňáčky a přístup menších českých výrobců, kteří ví, jak v lidech probudit závislost 😀

Copak nám na sebe prozradila?

Jsem maminka 3 dětí, pracuji v rodinné firmě, takže v podstatě až na pobyt v porodnici, pořád. Bydlím na vesnici a dovážím starší na kroužky a závody. Máme dům a zahradu. Tím chci říct, že i při tom všem STÍHÁM látkovat 😉

Co jsem si připomněla při rozhovoru s Katarínou?

1) Stíhám toho asi ještě pořád málo, dá se víc, jak tak koukam 😀

2) Je super, když maminka na mateřské zjistí, že ji baví (třeba) šít plínky a začne tvořit pro ostatní!

3) Chlapi mívají s látkováním někdy problém, dokud to nevidí na vlastní oči.

Ale vezmeme to zase hezky od začátku.

Sbírka soviček 🙂

Jak dlouho sbíráte zkušenosti s látkováním?

Látkuji první dítě ze tří a nakupovat výbavu jsem začala asi v 7.měsíci těhotenství. Postupně se vše učit a získávat závislost 🙂 Od 14 dní malé jsem ji začala dávat látkové plenky nejdříve přes den a na doma, po měsíci látkování jsem se odvážila je dávat i do města. Na noc asi od dvou měsíců látkování. Malé je nyní rok.

Proč jste se do používání látkových plen pustila?

Štve mě, jak velkou ekologickou zátěž vytváří jednorázové pleny. Zároveň předešlé děti měly vždy kožní reakce na jednorázové plenky a s tím spojené problémy (pláč, nespaní, neklid, bolest).

Kolik plen/svrchňáčků v současnosti tvoří Vaši výbavu?

Plen mám přes 70ks a 10 svrchních a 6 vlňáčků.

Co Vás na tom těší, dělá Vám radost?

Těší mě zdravá prdelka; krásné vzory plenek; jak plenky voní po levanduli po vyprání v Sonettu; jak je sluníčko krásně vybělí, bez použití chemie; rituál, kdy je skládám u TV. Těším se, až si budeme s malou povídat o obrázcích na plenkách. A samozřejmě mám radost, že snižuji ekologickou stopu a jsem o skok blíže k zero waste.

Je něco na používání látkových plen, bez čeho byste se obešla? Co Vás naopak netěší?

Netěší mě sundávat hovínko (v jakékoliv formě) z plenky 😀

Oblíbené vzory

Pojďme si teď říct něco k novorozenecké výbavě.

Kolik plen tvoří/tvořilo Vaši novorozeneckou výbavu?

Kalhotových a svrchních celkem asi 20 ks, pak čtverce.

Čím je/byla tvořena Vaše novorozenecká výbava?

Kalhotové od Petit Lulu, Bambulíku, Anavy, aj. a čtverce.

Co by ve Vaší novorozenecké výbavě nesmělo chybět a proč?

V záloze jednoráz. Pro klid duše, co kdybych nevyprala včas plenky atd.

Co je Vaše nejoblíbenější plena/svrchňáčky z novorozenecké výbavy a proč?

Vše, co jsem již zmiňovala.

Kolik plen jste denně potřebovala u novorozence?

Hodně, cca 14.

Natahovací vlňáčky, radost pohledět.

A co výbava “jednovelikostní”?

Změnila se po ukončení “novorozeneckého” období nějak vaše výbava? Pokud ano, proč? Jak? Čím pak byla/je tvořena?

Mnohonásobně se rozrostla, převážně o nové kusy. Do začátku jsem chtěla testovat různé značky a nevěděla jsem, zda vydržím látkovat, tak jsem kupovala z druhé ruky.

Co v této další výbavě nesmí/nesmělo u Vás chybět a proč?

Vlňáčky, ty novoškové jsem použila 1x a pak jí byly malé.

Jaká je Vaše nejoblíbenější plena/svrchňáčky z této další “nikoli novorozenecké” části výbavy a proč?

Nyní od Petit Lulu. Není otlačená díky fleecu.

Kolik plen tvoří/tvořilo Vaši výbavu na následující období (po ukončení novorozeneckých velikostí)?

Cca 70ks + 10ks svrchních.

Změnil se nějak počet plen, které denně potřebujete, s věkem dítěte?

Ano, klesá 🙂

Oblíbené natahovací, neotlačující svrchňáčky.

Jak na noční látkování?

Kdy a jakým způsobem jste začala dávat látkové pleny i na noc?

Od 14 dní malé jsem ji začala dávat látkové plenky nejdříve přes den a na doma, po měsíci látkování jsem se odvážila je dávat i do města. Na noc asi od dvou měsíců látkování.

Od jakého věku dítěte můžete nechat jednu plenu celou noc?

Jak kdy. Občas od cca 11 měsíců.

Jaká plenka/svrchňáčky se Vám osvědčily na noc u novorozence a pak většího dítěte?

Opět Petit Lulu a vlňáčky.

V podstatě komplet výbava: 3 řady směs Gaga a jiná Čína, Německo, Anglie atd. Dál 4. řada Fox-plenky, Majab, KatyvBaby, Lillybe, Petit Lulu, Tea’s, Breberky, Milovia, Paty Napy, Pop-In

Jaká je Vaše zkušenost se separačními plenami, používáte je?

Mám je koupené a ne nepoužívám 😀

Jaký materiál na plenky/svrchní kalhotky je Váš oblíbený a proč?

Bio bavlna a na svrchní prodyšný PUL.

Bez jakých doplňků/pomůcek by se Vaše výbavy, ať už novorozenecké nebo UNI, neobešly?

Postupně zjišťuji, že potřebuji stále méně. U novorozence jsem potřebovala vše (viz fotka pomocníčci), ale teď mi stačí voda a umyvadlo 🙂

Libo-li změny po získaných zkušenostech?

Měnila jste v průběhu používání látkových plen (v rámci látkování jednoho dítěte) výbavu (např. vyřadila určitý typ plen, zařadila nový typ apod.)? Pokud ano, proč a co jste měnila?

Ano, postupně zjišťuji, že plenky ze zahraničí (a nejedná se jen o Čínu) mi nevyhovují. Je to materiálem, střihem a principem. Chci podpořit místní výrobce.

Po získání zkušeností s látkováním dítka, změnila byste nějak zpětně svůj výběr plen, kdybyste měla možnost vrátit čas, případně alespoň provést změnu u dalšího dítěte? Co byste změnila a proč? Jak by případně vypadala Vaše změněná výbavička?

Musela jsem do všeho dozrát, takže si myslím, že tomu, jak je teď, mělo tak být. Kdybych měla mít další dítě (které není v plánu), nechám si už zredukované značky.

Překvapilo Vás něco při používání látkových plen příjemně? Co to bylo?

Přístup menších výrobců. Je fajn si vybrat látku, ze které chci plenku. Rozbalit balíček a tam objevit dáreček. To pak vytváří závislost a oni to vědí 😀

Překvapilo Vás něco při používání látkových plen naopak nepříjemně? Co to bylo?

Že někteří lidé prodají plenku z druhé ruky, která je údajně v top stavu a realita je jiná. Nebo nepřiznají, že je poškozený PUL atd. A nebo, když koupíte starší plenku, vypadá dobře, ale po půl roce se začnou tvořit dírky a začínají odcházet gumičky. Mohla jsem to čekat? Ano, ale i tak mě to nemile překvapilo.

Potřební pomocníčci.

Vycházky a cestování?

Jakým způsobem řešíte kratší výlety, vycházky (do několika hodin pobytu mimo domov)? Máte pro ostatní nějaký tip, jak to v pohodě zvládnout?

Mám kabelku a pak mám baťoh na plenky a výbavu. Zvládám pobyt v kanceláři, výlety a teď plánuji i dovolenou v horách.

Jakým způsobem řešíte delší výlety, cestování (přes noc a více dnů mimo domov)? Máte pro ostatní nějaký tip, jak to v pohodě zvládnout?

Teď budu testovat 🙂

Tipy na závěr

Jak vnímáte péči o pleny? Zatěžuje Vás to nějak, komplikuje Vám to život, přijde Vám to složité?

Komplikuje mi to život jen tak, jak jsem ochotná si to připustit. Nevejde se s plenkou do džín? No tak je nebude mít, nebo dám méně objemný typ plenky. Mám hromadu plenek ke kompletaci? Udělám to večer u filmu. Atd. Jak si to v hlavě nastavíte, takové to budete mít 😉

Máte nějaký tip, jak si pohodově zařídit pečovací/prací cyklus o plenky? Jak si z toho neudělat “pakárnu”?

Miluju, když mi prádlo voní. Eko prášky většinou nevoní a nejsou často vhodné na praní plenek. Našla jsem si Sonett, který je supr a koupelna voní už při praní! Peru jednou za 2 dny. Fleky ze stolice přes zimu řeším minimálně a přes léto je vybělí sluníčko.

Chtěla byste ostatním ještě něco vzkázat něco doplnit?

Rada: Měla jsem vlhčené ubrousky, které jsem po použití vyprala. Takto to dělám stále dokola. V podstatě už 11 měsíců (zde je jasně vidět, jaký je to nezmar). Některé změní tvar, nebo se začnou trhat. Ty pak vyhodím.
Látkování &manžel: Můj manžel mě nechápal, proč chci látkovat, když můžu mít jednoráz za zvýhodněnou cenu. Řeči typu barák bude smrdět, kde na to budu brát čas atd. jsem v těhu slyšela celkem často. Vše postupně vzal zpět a naopak dělá látkování reklamu 😀
Není to jen módní trend: Nedávno jsem byla letecky v zahraničí a šáhla jsem po jednorázu. Malá se mi ošklivě oprudila a léčila jsem to ještě několik dní po dovolené. To mě opět přesvědčilo, že dělám pro své dítě to nejlepší.

Velice Kataríně, látkující závislačce, děkuji. Rozhovor s ní mne opět utvrdil v tom, že látkové plenky a osvěta kolem nich, a celkově všeho “nejednorázového” mají SMYSL. Ať už si člověk vybere pro sebe cokoli, jakoukoli značku nebo typ plen, bude to dobře.

Nevíte-li, kde začít, zkuste to třeba se SNADNÝM STARTEM zde. Látkovým plenkám zdar a na zdraví 🙂

Kdo by chtěl zjistit více o tom, co je to “látkující závislačka”, nechť nakoukne do facebookové skupinky pro pokročilé plenkoholičky s názvem Látkující závislačky – plenky všude, kam se podíváš 🙂

[content id=1722][/content]

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)