Látkující maminky inspirují – epizoda 6. Bez čtverců a vlňáčků bych se neobešla.

O své postřehy a zkušenosti se s námi podělila další “látkující závislačka”, Monča, která používá různé typy plen, ale ujíždí na žluté 😀

Copak nám na sebe prozradila?

Zdravíčko. Mé jméno je Monča a celý svůj život jsem prakticky trávila shrbená nad knihami vše možných velikostí a rozměrů. V dětství jsem byla nadšenou čtenářkou, na střední nadšenou studentkou literárního oboru a v dospělosti mě bavilo knihy prodávat a zajímat se o renovaci archiválií. Ač se to nezdá, přála jsem si už jako malá holčička založit rodinu, a tak se není čemu divit, že jsem dala zavšanc studium na vysoké a skočila po hlavě rovnou do náruče budoucímu rodičovství. Moc jsem se na svého prvního syna těšila, že jsem pročetla stovky diskuzí na internetu a zhlédla se v lesanském stylu žití, v kontaktním způsobu vychovávání a zdravému látkování. Momentálně jsou mými největšími koníčky má rodina a pletení a šití pro mé tři chlapáky!

Nahlédněte do galerie Mončiny výbavy:

[content id=1689][/content]

Co jsem se mj. dozvěděla z rozhovoru s Mončou?

1) Do výbavy patří i dálkový ovladač a klíče.

2) Sucháče nebrat.

3) Když rostou zoubky, “atomové hřiby” nic nezadrží… 😀

Ale vezmeme to zase hezky od začátku.

Monča ujíždí na žluté 🙂

Jak dlouho sbíráte zkušenosti s látkováním?

Už jako malé dítko jsem svůj sen viděla v založení rodiny. Chtěla jsem být správná matka! A tak jsem správňácky oblékla našeho pejska do šatiček, který měl velikost miminka, natáhla čtvercovou plenku a přetáhla přes ní igelitku. Samozřejmě jsem takovéto miminko uspávala na zahradě ve starém retro kočárku liberta. Takže si troufnu říci, že zkušenosti sbírám už od svého dětství!

Proč jste se do používání látkových plen pustila?

Z počátku hlavně z toho důvodu, že jsem chtěla finančně ušetřit. Také proto, že jsem podědila po mamince celou výbavu čtverců a přišlo mi líto mít to jen na pusinku a ručičky.

Kolik plen/svrchňáčků v současnosti tvoří Vaši výbavu?

Hmm… těžko říci. Partner ale s oblibou tvrdí, že jich mám tolik, že by s tím mohl vytapetovat celý náš rodinný barák! V současné době vlastním okolo 40 čtvercových plen (bývalo jich ale přes 70 kousků), asi okolo 30 kalhotkových plenek a přes 20 AIO. Ale je dost možné, že je to i o mnoho více. To víte, paměť mě už klame při tom neustálém rozprodávání a nakupování nových plenek.

Co Vás na tom těší, dělá Vám radost?

Líbí se mi ty překrásné barevné dupky, jaké mé děti mají. Samozřejmě jim ty prdelky hodně vystavuji i v kočárku, aby to nikdo z kolemjdoucích nepřehlédl. Také mi dělá radost to, že to dělám hlavně pro zdraví a plodnost mých dvou malých chlapečků. Nehledě na to, že je téměř nikdy netrápila žádná opruzenina.

Je něco na používání látkových plen, bez čeho byste se obešla? Co Vás naopak netěší?

Ach, to praní a kompletování. Za to bych už střílela. Tedy, kdysi mě to neskutečně bavilo. Jenže pak se mi narodilo druhé dítko, prvnímu rostly stále nové a nové zuby a najednou jsem musela prát dvakrát až třikrát denně. Má pračka je novodobá otrokářská pračka. Je ekologického ražení a do pračky napouští jen takové malé šplouchnutí. Takže mé praní se skládá z osmi až deseti kýblů, které leju do pračky, následné zapnutí dvou až tří programů (předpírka, hlavní praní a vypouštění).

Aktivita zvaná “komínkování” – oblíbená kratochvíle nás látkujících maminek 😀

Pojďme si teď říct něco k novorozenecké výbavě.

Látkujete dítka hned od narození? Od kdy jste začala používat látkové pleny?

Ne. Ani jednoho syna jsem nelátkovala od narození. Staršího jsem látkovala až po dvou týdnech a jeli jsme čistě ve čtvercích. Mladšího jsem zkoušela látkovat v porodnici, ale nesetkala jsem se s pochopením sester a místních ošetřujících doktorů. Začala jsem látkovat až týden po propuštění z nemocnice.

Kolik plen tvoří/tvořilo Vaši novorozeneckou výbavu?

Měla jsem okolo 70 čtverců, 10 svrchních plenek a dvou vlňáčků a asi 16-18 kalhotkových plenek. Ale u staršího jsem měla jenom ty pleny čtvercové.

Čím je/byla tvořena Vaše novorozenecká výbava?

Tak hlavně jsem používala kalhotkové plenky a měla jsem nezměrné množství značek. Mezi nejoblíbenější patřily v prvních dnech plenky Anýsek, Petit Lulu a Bamboolik. Měla jsem velice drobného syna. Po čase jsem přesedlala na Katyvbaby, Majab a Teas’ky. A protože byl syn hubínek, tak ty nám vydržely do jeho sedmi měsíců, kdy se už i rozjedl a stala se z něj taková obří popelnice, která je ráda za jakoukoliv stravu, hlavně když to do toho žaludku pořád padá.

Co by ve Vaší novorozenecké výbavě nesmělo chybět a proč?

Vím, že to spousta nerada uslyší, ale já si to prostě nedovedu představit bez čtverců, vlňáčků a jednorázových separaček. Syn měl velice agresivní moč a stolici. Přebalovala jsem za hodinu klidně i třikrát. Přesto všechno se dost často stávalo, že měl prdelku celou zčervenalou. A rozhodně nezapomeňte na lanolin vážený v lékárně! To je takový přírodní všelék pro všechno…

Co je Vaše nejoblíbenější plena/svrchňáčky z novorozenecké výbavy a proč?

A vítězem se stává, poprosím famfáry, jednoznačně kalhotková plenka značky Tea’s! Ten pružný úplet, překrásná bílá miminkovská barva,… Měla jsem jí nejraději a osobně jsem litovala, že jsem jich nepořídila na novorozence daleko více. Vydržely nám totiž i celkem dlouho a stále jsou krásně miminkovsky bílé. Nic mi na nich nezšedlo.

Kolik plen jste denně potřebovala u novorozence?

Oba dva synové byli kluci velice učůraní. Vsadím se, že jedna jejich denní dávka by byla schopná vypálit nejedno pole s řepkou olejkou. Určitě takový 12-15 plínek jsem využila. A když jsem měla kluky přinesené čerstvě z porodnice, tak možná i přes dvacet.

Oblíbené “zdrhací” plenky – natahovačky.

A co výbava “jednovelikostní”?

Změnila se po ukončení “novorozeneckého” období nějak vaše výbava? Pokud ano, proč? Jak? Čím pak byla/je tvořena?

Vlastně ani ne. Stále to tak nějak kombinuji půl na půl. Pár plenek na snappi sponku, čtverce, kalhotkové pleny, natahovačky, kapsovky a jiné AIO.

Co v této další výbavě nesmí/nesmělo u Vás chybět a proč?

No rozhodně mi nesmí chybět dálkové ovládání a nějaké ty klíče na zabavení toho malého satanáše, co se snažím přebalovat! Ale pokud je to myšleno v oblasti plenek, tak rozhodně pleny vše v jednom u mě vedou. Když jsem moc unavená z noční směny, kdy se točím celou noc kolem dvou dětí, nebo na cestu k doktorovi, tak je ráda beru s sebou.

Jaká je Vaše nejoblíbenější plena/svrchňáčky z této další “nikoli novorozenecké” části výbavy a proč?

Natahovací svrchní pleny u mě vedou. Nikde to netlačí, sucháčky se nezakusují do pupíčku. Je parádní na nošení v šátku i na to, když miminko pobývá rádo na bříšku. My třeba vozíme syna v kočárku jen na bříšku, aby měl parádní rozhled a nic mu neuteklo!

Kolik plen tvoří/tvořilo Vaši výbavu na následující období (po ukončení novorozeneckých velikostí)?

No, momentálně si myslím, že to takových 25-30 plenek asi bude.

Změnil se nějak počet plen, které denně potřebujete, s věkem dítěte?

Určitě. Syn přestal kakat do plenek a čůrání mi už tak intenzivně nehlásí, jako v novorozeneckém období. Celkem se snížil počet. Nicméně stále musím prát aspoň jednou denně.

Nechybí ani zahraniční plenky vše v jednom.

Jak na noční látkování?

Kdy a jakým způsobem jste začala dávat látkové pleny i na noc?

U prvního syna jsem se velice bála začít dávat noční plenky. Byl tak učůraný. První plenku na noc dostal až na necelém roce. Většinou to fungovalo tak, že jsem mu natáhla jednu utlratlustou plenku a v té chrněl až do rána. Bylo to hodné a spavé miminko. Teď abych ho k tomu spaní pomalu přemlouvala a k plence na noc také. Kolikrát si jí musím sama zapnout kolem kotníku a hlasitě vzdychat jak mi ta jeho plenečka neskutečně sluší. U mladšího dávám noční plenky asi od tří měsíců. Do pěti měsíců jsem za noc jednou přebalovala. Od šesti měsíců má prdelku velkou jak kombajn, ve spaní ho to nijak neobtěžuje a vydrží krásně od večera do rána.

Od jakého věku dítěte můžete nechat jednu plenu celou noc?

Přiznám se, že u mladšího jsem to vzdala okolo toho čtvrtého, pátého měsíce. Během přebalování byl tak neskutečně rozmrzelý, že řval jako T-rex a permanentně budil staršího syna a i naše sousedy. Musím říct, že mít tlustší stěny tak ho přebaluji i doposud aspoň jednou až dvakrát za noc. Já jsem si jen chtěla ušetřit práci s uspáváním dvou dětí naráz.

Jaká plenka/svrchňáčky se Vám osvědčily na noc u novorozence a pak většího dítěte?

Na noc jsem používala hlavně kalhotkové plenky, jsou savější variantou čtverců a AIO plenek. Navíc nedělaly mravenčí zadečky, ba naopak v nich syn měl menší zadničku. Přes kalhotkovou/noční plenu jsem vždy natáhla vlňáčky, protože ty zadrží větší množství moče a dítko má pyžámko delší dobu suché. A to vlastně kombinuji dodnes i u dvouletého syna.

Tak tenhle vzor mne totálně uchvátil!

Máme rádi separačky?

Jaká je Vaše zkušenost se separačními plenami, používáte je?

Já jsem za ně celkem ráda. Nebýt jich tak vždy prckům zčervená špička pindíka. V těchto parnech je ale moc nepoužívám. Mám pocit, že je to zbytečná vrstva navíc.

S jakým typem (materiálem) separačky máte dobré nebo naopak špatné zkušenosti? Při jaké příležitosti/v jaké situaci?

Tak na novorozence jsem si oblíbila celulózové, zachytily krásně vaječinu a já tak neměla znečištěnou celou plenku. Později jsem přešla na jednorázové separačky značky Puero. Dostala jsem je tenkrát od známé, co vzdala látkování téměř hned po porodu. Mám je celkem ráda. Dokonce se dají i prát a já je používám tak dlouho, dokud se téměř nerozpadnou. Horší je, že mi jejich zbytky zanášejí filtr pračky. Ale s tím počítám a dvakrát do měsíce ho čistím. Flísové separačky mám doma samozřejmě taky. Nejsem ale jejich velký fanda. Mám pocit, že z tohoto materiálu mohou snadno vznikat zapařeniny. Sama mám nejedny flísové tepláky a tříčtvrťáky. Vedro je v tom kolikrát takové, že ze mě teče pot jak z Niagarských vodopádů.

Jaký materiál na plenky/svrchní kalhotky je Váš oblíbený a proč?

Na kalhotkové plenky jednoznačně mám nejraději úplety. Je pravda, že plenka je díky nim krásně pružná a dá se kolikrát i natáhnout do neuvěřitelných rozměrů. V čem je ale mínus materiálu je vyšší srážlivost než u klasické bavlněné látky. Často to tropí i porůznu neplechu a úplet se všelijak na různých místech může vysrážet a plenka se vám pak na některých místech může nepříjemně kroutit. Třeba mě se u jedné, mnou šité pleny, kroutí úplet v oblasti gumiček. Hodně se tam srazil. Na svrchní kalhotky mám nejraději merino. Ale pokud mi to situace umožňuje, tak většinou svrchní nedávám žádné. Kalhotkové plenky mají totiž tak krásné vzory, že mi jich je někdy i líto zakrývat.

Bez jakých doplňků/pomůcek by se Vaše výbavy, ať už novorozenecké nebo UNI, neobešly?

Rozhodně bych se neobešla bez extendoru a tepláků či kraťasů šitých dle turkového střihu. Na noc jsem ze zásady používala noční košilku, aby se kluci s tím zadečkem, který by jim záviděla snad i Kim Kardashian, nemačkali v kalhotech či dupkách. Noční košilku jsem tenkrát pořizovala na fléru u Můj Skřítek a podle ní jsem si pak ušila několik obdobných z jiných materiálů s pro mě vylepšeným střihem.

Libo-li změny po získaných zkušenostech?

Měnila jste v průběhu používání látkových plen (v rámci látkování jednoho dítěte) výbavu (např. vyřadila určitý typ plen, zařadila nový typ apod.)? Pokud ano, proč a co jste měnila?

Ano. Pamatuji si, že mé první savější pleny byly pleny na snapku. Tuším, že jsem z druhé ruky nakoupila chobotky, perfoldy a tot’s bot’s kalhotovky. Všechny tyto plenky jsem během jednoho měsíce znovu rozprodala. Tot’S bot’s jsem vyřadila proto, že mi vadilo, že měl syn nohy moc daleko od sebe a nechtěl v nich tolik chodit. Chobotky pro mě na přebalování byly neskutečně náročné, když syn utíkal a s perfoldy jsem si nikdy neporozuměla. Pak jsem začala nakupovat kalhotkové plenky převážně českých značek a najednou začalo mé nakupování nabírat nový rozměr. Z těch vzorů a krás jsem šla do kolen tak moc, že jsem se stala na nakupování závislou.

Po získání zkušeností s látkováním dítka, změnila byste nějak zpětně svůj výběr plen, kdybyste měla možnost vrátit čas, případně alespoň provést změnu u dalšího dítěte? Co byste změnila a proč? Jak by případně vypadala Vaše změněná výbavička?

Rozhodně bych změnila spousty věcí. Kdybych si od začátku nakoupila samé AIO pleny tak bych určitě utratila mnohem více peněz. Má případně změněná výbavička by se také skládala z větší části jen ze zahraničních AIO látkových plen značky Mother-Ease, bumGenius, Smart Botttoms a Blueberry. Také by tam byly ve velkém zastoupeny AIO značky KatyvBaby.

Překvapilo Vás něco při používání látkových plen příjemně? Co to bylo?

Absence opruzenin, zapařenin a jednoduchost AIO, které mají všitou vkládačku. Také mě příjemně překvapilo, že na lanolinování vlňáčku žádnou vyšší dívčí nepotřebujete. Jen trochu odvahy to zkusit.

Překvapilo Vás něco při používání látkových plen naopak nepříjemně? Co to bylo?

Když rostou zoubky, tak je stolici jedno kolik a jak tam separačky do plenky dáte. Prostě to stejně bude všude. A pokud budete mít zrovna takové štěstí jaké mám celý život i já, tak přinejlepším si vaše dítě průjmově uleví zrovna v autosedačce, ve vaší posteli a nebo ve chvíli kdy se něžně mazlíte s jeho krásnou zalátkovanou prdelkou. Ne všechny atomové hřiby vašich dětí látkové plenky udrží. Ovšem toto úskalí platí i u plenek jednorázových… Mám pocit, že žádná plena netěsní tak dokonale, aby se dokázala správně poprat s vodnatým průjmem vašeho překrásného miminka.

AIO v akci.

Vycházky a cestování?

Jakým způsobem řešíte kratší výlety, vycházky (do několika hodin pobytu mimo domov)? Máte pro ostatní nějaký tip, jak to v pohodě zvládnout?

Nestresovat a zbytečně nebalit stovku látkových plen pro případ cobykdyby. Pokud možno si pořídit větší tašku. Já mám například od Breberek. Na svého mladšího syna s sebou vezu jednu plenku do rezervy (většinou AIO), jeden čtverec se separačkou navíc a PUL pytlík na nějaké to neštěstí, co by ten nevinný andílek mohl do plenky vyrobit. S sebou vozím i medvídka (pozn. mycí olejíček)  naředěného v plastové lahvičce. Občas tam místo něj mám jen vodu nebo černý čaj, a pár hadříků. Těch radím s sebou vozit radši víc než míň. Nikdy nevíte na jakém tom blátě si na zemi vaše dítě pochutná.

Jakým způsobem řešíte delší výlety, cestování (přes noc a více dnů mimo domov)? Máte pro ostatní nějaký tip, jak to v pohodě zvládnout?

Beru s sebou ze zásady jen čtverce a pár kalhotovek na noc. Čtverce rychle na výletech schnou a jsou věrným společníkem i pro starší dítě, které při pojídání čokoládové zmrzliny vypadá, jak kdyby se vykoupalo v blátivé kaluži. Dají se snadno vyvařit i v hrnci a jen rozložit na sluníčko. Během pár minut, v tomhle šíleném vedru, jsou suché. Nemusíte se ani stresovat separačkama a pokud máte možnost hodně dětem dupky spíš větrejte. I tak se vám kolikrát může stát, že vám dojdou plenky. V takovémto případě já vždy šáhnu po kuchyňských útěrkách, žínkách a ručnících. I to všechno musí hodně sát, a tak nacucnou celkem vydařené množství žlutého nektaru vašich dětí.

Tipy na závěr

Jak vnímáte péči o pleny? Zatěžuje Vás to nějak, komplikuje Vám to život, přijde Vám to složité?

Momentálně mi život komplikuje vysoce ekologická pračka. Ta je schopná mi rozlámat i několik metrů koupené metráže. Za výběr špatné pračky si ale můžu sama. Nejsem žádný technický typ. Také mě docela prudí suché zipy. Všechny pleny na kterých mám sucháče, bych nejraději vyházela. Některé suché zipy se totiž po čase začnou porůznu kroutit, ničit vám vkládačky či separačky a vůbec vám tak trochu komplikovat prací život.

Máte nějaký tip, jak si pohodově zařídit pečovací/prací cyklus o plenky? Jak si z toho neudělat “pakárnu”?

Rozhodně si zapamatujte, že ač u popisu pračky se píše řada AddWash, tak to může znamenat naprosto něco jiného než se vy sama domníváte. Nejlepší jsou pračky s tlačítkem na přidání vody. Také si kupte stěrku na vaření ať máte čím stírat bobky do záchodu. Může se vám totiž stát, že ten bobek při vyklepnutí letí jinam než jste si zrovna přáli. A věřte tomu, že celý den chodit po městě a divit se, proč všude tak smrdí kanály, vás večer u zrcadla rozhodně nepobaví při pohledu na vlasy ulepené malým zbytkem překvapení vašeho mimíska.

Chtěla byste ostatním ještě něco vzkázat něco doplnit?

Jestli máte babičku co umí plést a máte zájem o vlňáčky, rozhodně si kupte na internetu vlnu bez úpravy superwash a požádejte jí o upletení jedněch vlňáčků. Opravdu se vám v domácnosti neztratí. Pokud vám v budoucnu dojdou vkládačky stačí nakoupit v kiku nebo klidně i v pepcu levné žínky na mytí. Ty složíte na dlouhý tenký obdélník a máte klidně i tři až čtyři savé vrstvy frotéčka.

Zvířátka, škoda je schovat pod svrchňáčky 🙂

Velice Monče, látkující závislačce, děkuji. Rozhovor s ní mne velmi pobavil a současně je v něm obsažena řada cenných postřehů.

Nevíte-li, kde začít, zkuste to třeba se SNADNÝM STARTEM zde. Látkovým plenkám zdar a na zdraví 🙂

Kdo by chtěl zjistit více o tom, co je to “látkující závislačka”, nechť nakoukne do facebookové skupinky pro pokročilé plenkoholičky s názvem Látkující závislačky – plenky všude, kam se podíváš 🙂

[content id=1689][/content]

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)