Látkující maminky inspirují – epizoda 3. Tisíc lidí, tisíc chutí. Dejte sami na sebe!

Jako další se s námi o své postřehy a zkušenosti podělila inspirující Tara Rees, která si oblíbila čtvercové pleny, ale i úžasné vzory kalhotkových plen (a pak že je mezi závislačkami asi omylem :-D).

Copak nám na sebe prozradila?

Ahoj, já jsem Tara, aktuálně je na mně nejzajímavější malé-velké skřítě, Kvílivý Žížal (dceřino pirátské jméno). Kdo mě zná, ví, že jsem tak trochu cvok, ale nepovažuju to za vadu na kráse. Mezi látkujícími závislačkami patřím asi k těm s menší výbavičkou (určitě, když odečtu čtverce, a kdo by počítal čtverce), ale bylo mi řečeno, že to nevadí. Látkování mě baví, považuju ho za svůj koníček, lepší než si z toho udělat pakárnu, no ne? 😀

Co jsem se mj. dozvěděla z rozhovoru s Tarou?

1) 1000 lidí, 1000 chutí! Neptejte se, jako nováčci, co jiným vyhovuje. Zmate vás to.

2) Prací rutině se sucháčem může pomoct pytlík na praní.

3) Jednorázové přebalovací podložky jsou naprostá zbytečnost (taktéž jako Tara tohle prostě nechápu).

Ale vezmeme to zase hezky od začátku.

Tara má látkovací výbavičku různorodou a krásně barevnou 🙂

Jak dlouho sbíráte zkušenosti s látkováním?

1. dítě, cca 18 měsíců.

Proč jste se do používání látkových plen pustila?

Kdysi dávno jsem na ně narazila u kamarádky a já už tehdy věděla, že to je pro mě to pravé. Plus viděli jste ty vzory? Kam se na to hrabou nudný papírovky jedna jak druhá. A muž mě v tom plně podporuje.

Kolik plen/svrchňáčků v současnosti tvoří Vaši výbavu?

Ehm, no… kolem 30 čtverců, 34 kalhotovek, 6 prefoldů v různých velikostech, 2 pidipuky, 4 novo PUL svrchní, 7 jednovelikostních PUL svrchních, cca 8 vlňáků v různých velikostech a hromadu vkládaček, 6 AIO/kapsovek, jo a 5 nočních plenek – kalkulačka říká, že je to celkem 102 kusů plus ta hromada vkládaček.

Co Vás na tom těší, dělá Vám radost?

Je to legrace. Dcera mi hodně pomáhá s věšením a sundaváním, a jak už jsem říkala – ty vzory, ty jsou velká motivace.

Je něco na používání látkových plen, bez čeho byste se obešla? Co Vás naopak netěší?

Papír je skladnější, takže když jedeme na dovolenou na dlouho bez auta a máme omezený prostor, tak hold berem papír 🙁 To samé, když jedeme někam na delší dobu bez tekoucí vody a s minimálním zázemím, standartně LARPy, což je škoda, protože by to vypadalo moc dobře, ale razíme s mužem teorii, že když se budem nutit za každou cenu, přestane to být příjemné, ale bude to povinnost.
Na novoška používá mnoho maminek nejraději variabilní a dostupné čtvercové pleny.

Pojďme si teď říct něco k novorozenecké výbavě.

Látkujete dítka hned od narození? Od kdy jste začala používat látkové pleny?

Začali jsme, když se zahojil pupeční pahýl, cca po 1. měsíci, ve 2 měsících už jsme jeli látku i večer.

Kolik plen tvoří/tvořilo Vaši novorozeneckou výbavu?

52 plen a 8 svrchňáků (ale jsou v tom i jednovelikostní věci, co jsem prostě kupovala, protože jsem nevěděla, co a jak bude).

Čím je/byla tvořena Vaše novorozenecká výbava?

Čtverce Kikko staré časy a t-tomi, 3 AIO Anavy, 3 prefoldy Anavy, 1 Anavy novo kalhotovka, 2 pidipuky – logicky By Veru, 4 novo svrchňáky – Anavy, Katyv baby, Bambi Roxy, Petit lulu, 10 jednovelikostních kalhotovek Yháček na snapku a pak po jedné Yháček, Hobytka a Unuo na sucháč, jednovelikostní svrchňáčky Breberky, Katyv baby, Unuo, Bamboolik, a víc si asi nevzpomenu.

Co ve Vaší novorozenecké výbavě nesmí/nesmělo chybět a proč?

Všichni tenkrát vychvalovali pidipuky, takže jsem musela mít pidipuky, a pak mělo Anavy takový krásný vzor s ledními medvědy, takže jsem pořídila AIO, pytel na plíny a přebalovací podložku s tímhle vzorem.

Co je Vaše nejoblíbenější plena/svrchňáčky z novorozenecké výbavy a proč?

Svrchňáky Bambi Roxy – nevím, prostě mě chytly za srdce, dobře se používaly. Byli na nich boží medvědi. Hodně dobře seděly.

Kolik plen jste denně potřebovala u novorozence?

Rozhodně jsme nepřekročili 10 plen denně, spíš to bylo méně, ale přesně už nevím.

Když mimčo začne čtverce rozkopávat, je čas na kalhotkové pleny 😀

A co výbava “jednovelikostní”?

Změnila se po ukončení “novorozeneckého” období nějak vaše výbava? Pokud ano, proč? Jak? Čím pak byla/je tvořena?

Přešli jsme ze čtverců na kalhotovky. Malá byla potvora a čverec nám vždy rozkopala. Byl problém jí nasadit snapku a dát jí čtverec na rovno mi nevyhovovalo.

Co v této další výbavě nesmí/nesmělo u Vás chybět a proč?

Nutně jsem potřebovala mít Lillybe velryby – sehnala jsem je až letos 😀

Jaká je Vaše nejoblíbenější plena/svrchňáčky z této další “nikoli novorozenecké” části výbavy a proč?

Muž má nejraději svrchní Bambooliky, mě asi teď okouzlily Paty Nappy – mám od nich dráčky na fialové a mořské panny s drakem, a ty teda jsou, plus mají mohutnější střih, a to já ráda.

Kolik plen tvoří/tvořilo Vaši výbavu na následující období (po ukončení novorozeneckých velikostí)?

Cca 66.

Změnil se nějak počet plen, které denně potřebujete, s věkem dítěte?

Upřímně, netuším. Ale dřív stačilo prát jednou za 3 dny, dneska peru jednou za 2 dny, jenže kalhotovky taky budou objemnější proti čtvercům.

Jak na noční látkování?

Kdy jste začala dávat látkové pleny i na noc?

Asi od 2. měsíce. Museli jsme se prostě hecnout, báli jsme se, že proteče. Dávali jsme čtverec a PUL svrchňáky a do týdne jsme pořídili první vlňáky a fleecové separačky.

Od jakého věku dítěte můžete nechat jednu plenu celou noc?

Víceméně od toho druhého měsíce. Dcera spala většinu noci v kuse a po probuzení čůrala zhruba po patnácti minutách, takže pokud se nevzbudila na dlouho, vůbec nebylo potřeba. Pak byla v roce chvíli krize, než jsme pořídili noční plenky.

Jaká plenka/svrchňáčky se Vám osvědčily na noc u novorozence a pak většího dítěte?

Ze začátku něco s jednou vkládačkou, teď z těch nočních, co máme, mi nejsavější přijde noční Katyv baby.
Krásných vzorů i variant materiálů najdeme na trhu opravdu hooodně 🙂

Máme rádi separačky?

Jaká je Vaše zkušenost se separačními plenami, používáte je?

Velice pozitivní, používám ve velkém.

S jakým typem (materiálem) separačky máte dobré nebo naopak špatné zkušenosti? Při jaké příležitosti/v jaké situaci?

Špatné zkušenosti mám s celulozovkama, co byly smíšený s něčím umělým a po vyprání se už nedaly moc používat, a s jedním typem fleecovejch, co byly střižený moc tence, takže byly k ničemu. Jinak celulozový (100%) jsme doma používali, dokud byla vaječina, a vyhazovala se celá separačka. Od doby, co jde bobek vyklepat do wc, jsem zrušila koš na bobky, protože to nemělo význam, a jedeme celulozový jen na cesty ven (abych je mohla v klidu vyhodit a neřešit zapírání fleecové).

Jaký materiál na plenky/svrchní kalhotky je Váš oblíbený a proč?

Na noc pletený vlňáky a přes den PUL. Úplně mi nesedí ten Super PUL od unuo (pozn. super prodyšný), ale spíš jde o pocit a o blbý pohledy, když vysvětluju lidem, že se jim dítko nepočůralo na kalhoty, jen se z plenky odpařuje voda.

Bez jakých doplňků/pomůcek by se Vaše výbavy, ať už novorozenecké nebo UNI, neobešly?

Kartáček na ruce na čištění plen, extendor, sáčky na praní – na plenky a svrchňáky se sucháčem a pytel na pleny alespoň jeden. Dál přebalovací podložka. Jo a v Pepcu jsme koupili flanelové plíny (byly obdelníkové) s obrázky a používali je na přebalováku místo podložek, bylo to levnější než kupovat hodně podložek se zátěrem a nebylo škoda, když na ně malá učurla, je hodit do koše na prádlo, což byl problém s jednorázovkama, že mi přišlo líto skoro je vyhodit kvůli jedný kapce. Pravda, že jednorázový přebalovací podložky prostě nechápu.

Libo-li změny po získaných zkušenostech?

Měnila jste v průběhu používání látkových plen (v rámci látkování jednoho dítěte) výbavu (např. vyřadila určitý typ plen, zařadila nový typ apod.)? Pokud ano, proč a co jste měnila?

Čtverce nepoužívám od doby, co je malá uměla rozkopat, a mě to nervovalo. Jinak jsem systém neměnila, kalhotovky a čtverce se svrchňákem doma a AIO/kapsovky na ven.

Po získání zkušeností s látkováním dítka, změnila byste nějak zpětně svůj výběr plen, kdybyste měla možnost vrátit čas, případně alespoň provést změnu u dalšího dítěte? Co byste změnila a proč? Jak by případně vypadala Vaše změněná výbavička?

Přemýšlím o prodeji prefoldů a pidipuků, ty nás nijak nechytly doma. A jinak asi ne. Jsem spokojená s tím, co mám. Možná, kdybych neměla tenhle najetý systém, ale zůstaly by mi zkušenosti, tak bych prubla SIO systém, který se zdá být oproti tomu, co používám, o dost jednodušší, ale jelikož jsem to nezkoušela, tak si to třeba jen maluju.

Překvapilo Vás něco při používání látkových plen příjemně? Co to bylo?

Velká ochota dam, které mají jednotlivé e-shopy. Komunikace s nimi byla zatím vždy na jedničku, ať šlo o reklamaci, nebo jen o “hloupý” dotaz začátečníka.

Překvapilo Vás něco při používání látkových plen naopak nepříjemně? Co to bylo?

Jediné, co mě napadá je kauza Marie, která se mě částečně dotkla, naštěstí (pro mě) nijak závratnou částkou. Jinak, co se samotných plen týče, nečekala jsem, že to bude taková závislost, ale nevím, jestli se to dá zahrnout do negativ 😀 😀 😀

Vycházky a cestování?

Jakým způsobem řešíte kratší výlety, vycházky (do několika hodin pobytu mimo domov)? Máte pro ostatní nějaký tip, jak to v pohodě zvládnout?

AIO/kapsovka s dlouhou vkládačkou a celulózovou separačkou, nachystám si 3-4 celé a další 2-3 vkládačky samotné, a pak už jen měním dle potřeby. Kapsovky nevycpávám dovnitř, ale používám je víceméně stejně jako AIO (položenou vkládačku vně kapsy jako dotykovou vrstvu) nebo prostě jako svrchňáky a jen pak měním znečištěné vkládačky a separačky.

Jakým způsobem řešíte delší výlety, cestování (přes noc a více dnů mimo domov)? Máte pro ostatní nějaký tip, jak to v pohodě zvládnout?

Zjistit si, zda je tam, kam jedu pračka. Dá se poptat i ve FB skupince, zda tam není někdo poblíž, ke komu byste si mohli hodit plenky vyprat, zatím jsem nevyužila. Záleží, čím jedu a kam, jak je to tam s vodou, jsou místa, kde prostě vyhodnotím, že bude eko jednoráz snazší. Už jsem to zmiňovala.

Tipy na závěr

Jak vnímáte péči o pleny? Zatěžuje Vás to nějak, komplikuje Vám to život, přijde Vám to složité?

Tak, jak jsem si to nastavila, se mi stane jen málokdy, že by to pro mě byl opruz, takže péče o pleny mě baví. Může to ale být i tím, že můj úžasný muž je schopný mě plně zastat tam, kde je zrovna potřeba.

Máte nějaký tip, jak si pohodově zařídit pečovací/prací cyklus o plenky? Jak si z toho neudělat “pakárnu”?

Co má sucháč, tak do vlastního pracího pytlíku, jinak jedu standartní postup – pokaděný zaperu rovnou v ruce (i když mám někdy chuť to rovnou hodit do popelnice 😀 ) a jednou za 2 dny to vrazím do pračky.
Když si vzpomenu, než nadávkuju prášek a ocet, dám prve samostatný máchání, když ne, dám předpírku, cyklus na 60 a ještě nakonec máchání pro sichr kvůli vymytí prášku. Sušičku zatím nepotřebujeme – máme dost místa a schnoucí prádlo mi voní, takže nic mimořádnýho nedělám, plenky zanesený nemám.

Chtěla byste ostatním ještě něco vzkázat něco doplnit?

Jako nováček se neptejte ve skupince, co je nejlepší systém, akorát vás to zmate a vyděsí – 1000 lidí 1000 chutí. Zkoukněte videa na YT, kde se plenky představují a uvidíte, co vás chytne. Nejlepší jsou ta, kde vám nějaká mama yt představuje, co používá a proč a jak jí to vyhovuje.
Když kupujete 1. výbavičku, máte chuť toho koupit hodně, ale přijde mi lepší koupit trochu od věcí, co mě zajímají, a kdyžtak doplnit, až uvidím, co se osvědčí. V době internetu to není krizovka 🙂
A hlavně nebát se, je to bezva a ještě máte dobrý pocit.

Velice Taře děkuji. Její zkušenosti, tipy a doporučení jsou podle mne velmi cenné a mohou pomoci řadě dalších maminek.

Nevíte-li, kde začít, zkuste to třeba se SNADNÝM STARTEM zde, látkovým plenkám zdar a na zdraví 🙂

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)