Látkující maminky inspirují – epizoda 9. Planetu B k dispozici nemáme.

O své postřehy a zkušenosti se s námi podělila další “látkující závislačka”, Jana Janoušková, která látkuje druhé dítě a oblíbila si čtvercové pleny a vlňáčky.

Kdyby udělal každý nějakou takovou maličkost, planetě by se hned lépe dýchalo (trochu naivní myšlenka… ale prostě musí každý začít u sebe).

Co jsem si já znovu uvědomila při rozhovoru s Janou?

1) Mám ráda přírodní materiály a jednoduchost – ve smyslu, čím méně “součástek” (švů, patentků, nutnosti všelico pozapínat poskládat, potažmo složitě vyrobit/ušít…), tím lépe, a proto naprosto chápu oblíbenost čtverců – já si tu snappi sponku teda zase najdu (ví někdo, kde by mohla být??? 🙂 Asi mezi snapkama na workshop 😀 ) – čtverec na doma na časté učůrnutí IDEAL.

2) Minimialistický přístup v životě ledasco usnadňuje – já se to snažím praktikovat u všech věcí, které mne obklopují, včetně úkolů a lidí 🙂 Doporučuji protřídit, co v životě opravdu chcete, potřebujete a co pouze zbytečně bere energii 🙂 Složení látkové výbavičky nevyjímaje…

3) Vlna je vlna. Příroda. Jednoduchost. Dokonalost. Co víc si přát.

Copak nám Jana na sebe prozradila?

Jmenuji se Jana Janoušková, povoláním jsem veterinární lékařka, t.č. na rodičovské dovolené s tříletým Ondrou a 7,5 měsíční Emou, s manželem, dětmi a třemi psy bydlíme na vesnici kousek od Brna.

Ale vezmeme to zase hezky od začátku.

Štěstí ve třech fázích oblékání/svlékání 🙂

Jak dlouho sbíráte zkušenosti s látkováním?

Látkuji druhé dítě, takže 2 roky, pauza 😀 a 7,5 měsíců.

Proč jste se do používání látkových plen pustila?

Velkou roli hrál fakt, že jsem čekala kluka a ten disponuje “zařízením” citlivým na vyšší teplotu, nechtěla jsem, aby časem musel řešit neplodnost… další nezanedbatelnou roli hrála ekologie a představa tuny nerozložitelného odpadu jen z plínek jednoho dítěte mi nedělala úplně dobře na pleť, příjemným bonusem je nemalá měsíční úspora.

Kolik plen/svrchňáčků v současnosti tvoří Vaši výbavu?

Mám něco novorozeneckého (to již trochu prořídlé – dvacet čtverců, 6 pidipuků, svrchní PUL 2x a jedny flísáky) a pak jednovelikostní (zde se aktuálně snažím minimalizovat, co to jde: takže 20 čtverců, 20 krátkých vkladacek Majab, 4 noční chobotky Katyvbaby, 5 Puků ByVeru, PUL svrchní 2x Majab obyčejné + airy (pozn. funkční PUL), 1x unuo na cestě O:) , 3x vlňáčky, flísáky a nějakou rozmařilostní kalhotovku).

Co Vás na tom těší, dělá Vám radost?

Nejvic mě těší neopruzene dítě 🙂 jinak se mi líbí vzorečky svrchních a hřeje to mou low waste duši.

Je něco na používání látkových plen, bez čeho byste se obešla? Co Vás naopak netěší?

Obešla bych se bez objemu věcí na přebalení na cesty a při cestování řešit praní….. 😀 ale to už jsou maličkosti.

Látkujete dítka hned od narození? Od kdy jste začala používat látkové pleny?

U syna jsem najížděla pozvolně… od cca 14 dní až do dvou měsíců (od pár přebalení za den až po jednorázovku jen v noci, která určitě s koncem šestinedělí taky už nebyla), dceru látkuji od návratu z porodnice plně, kde jsme neplánovaně kvůli matčiným komplikacím zůstaly 4 dny místo ambulantního porodu, a tam jsem si to nekomplikovala starostí o odvoz/dovoz plín (porodnice už na to nejsou zařízené, nebo alespoň ta “naše” nebyla).

Jednoduše a přitom skvěle funkčně složená výbavička umožní látkovat s radostí každému.

Pojďme si teď říct něco k novorozenecké výbavě.

Kolik plen tvoří/tvořilo Vaši novorozeneckou výbavu?

32 ks 😉

Čím je/byla tvořena Vaše novorozenecká výbava?

20 ks českých čtverců (Libštát extra kvalita 70x70cm), patery PUL svrchní (majab a katyv) a 6 ks pidiPuku na noc plus flísáky na noc (Katyvbaby), snappi sponky.

Co by ve Vaší novorozenecké výbavě nesmělo chybět a proč?

Snappi sponka- povýší obyčejný čtverec o level výš.

Co je Vaše nejoblíbenější plena/svrchňáčky z novorozenecké výbavy a proč?

Nedokážu vybrat jen jednu, protože používám jen nejoblíbenější 🙂 Čtverce jsou levné, dobre schnou, “nutí” často prebalovat, a tím udržují kůži v suchu a bez působení amoniaku, neb se moč nestihne rozkládat.

Svrchní mám rada Majab-mají křidélka, Katyvbaby zase i bez křidélek dobre sedi, Pidipuk ByVeru – jako noční plínka, dobře saje, zvládne delší interval, dá se rozložit do jedné vrstvy a super schne.

Kolik plen jste denně potřebovala u novorozence?

8-10 přes den a 2 na noc.

Miminko se nepřebaluje, ale OBLÉKÁ, zavinuje do krásných látek, ten pocit je úžasný.
Zde: Čtverce, snapka, puky, svrchňáčky, ubrousky a kojicí vložky do podprsenky – radost pohledět.

A co výbava “jednovelikostní”?

Změnila se po ukončení “novorozeneckého” období nějak vaše výbava? Pokud ano, proč? Jak? Čím pak byla/je tvořena?

V podstatě jen trochu 🙂 jen používám větší čtverce (80×80), přibyly do výbavy vlňáky (dítě už kadí pravidelně, takže hrozí minimum nehod svrchním) a až čtverec sám nepobere jedno čůrání, přidám krátkou vkladačku Majab a na noc dávám noční chobotky Katyvbaby (zase dobře schne a kapacita stačí).

Co v této další výbavě nesmí/nesmělo u Vás chybět a proč?

Vlňáky – vzdušné a mimino se v nich nezapaří ani v největším vedru.

Jaká je Vaše nejoblíbenější plena/svrchňáčky z této další “nikoli novorozenecké” části výbavy a proč?

Katyvbaby vlňáky – jsou to svrchní vlněné kalhotky na suchý zip.

Kolik plen tvoří/tvořilo Vaši výbavu na následující období (po ukončení novorozeneckých velikostí)?

Cca 40 ks.

Změnil se nějak počet plen, které denně potřebujete, s věkem dítěte?

Ano, mírně se snížil, ale nejdeme pod 6 plen přes den a jednu na noc.

Vhodné uspořádání plínek je základ k jejich snadnému používání. Každá potřebujeme trochu něco jiného 🙂

Jak na noční látkování?

Kdy a jakým způsobem jste začala dávat látkové pleny i na noc?

Syn ve 2 měsících dostal chobotku Katyvbaby vel. 1 na celou noc a flísáky, dcera 4.den čtverec složený na kalhotovku, co kojení to přebalení, plus flísáky, a po tom, co se ustálilo kadění, pidipuk na celou noc.

Od jakého věku dítěte můžete nechat jednu plenu celou noc?

Cca od dvou měsíců (už nekadili co kojení).

Jaká plenka/svrchňáčky se Vám osvědčily na noc u novorozence a pak většího dítěte?

U syna jsem nepoužívala, flís mu dělal zle, a dcera ho dává v pohodě, takže ho má v každé plence.

Jaká je Vaše zkušenost se separačními plenami, používáte je?

Separačky typu perlan neudělaly pocit sucha, jen se líp uklízel bobek. Flísové mám ráda. Musí se vzít v potaz individuální (ne)snášenlivost umělin a štve mě na nich, že se na některé typy chytají při praní žmolky ze čtverců a je potřeba to jednou za občas obrat, jinak vydrží snad vše a jsou i ekonomickým řešením.

Od zkoušení speciálních sepraček mě odradila cena při množství, které bych potřebovala, kdyby vyhovovaly, takže jsem je raději nezkoušela 🙂

Jaký materiál na plenky/svrchní kalhotky je Váš oblíbený a proč?

Budu se zase opakovat…Miluju vlňáky – přírodní materiál, absolutně vzdušné, nesmrdí. Stojí za tu práci s lanolinováním. A nově mě nadchnul airy PUL... benefity vlňáků stran prodyšnosti a jsou to pořád pračka-friendly PULky (tj odpadá ruční praní a práce s lanolinem a dlouhé schnutí).

Bez jakých doplňků/pomůcek by se Vaše výbavy, ať už novorozenecké nebo UNI, neobešly?

Snapka :-D, kompresy z netkané textilie místo vlhčáků, PUL pytel na použité pleny.

Libo-li změny po získaných zkušenostech?

Hebkost, něha, péče pohromadě. Já ten pohled mám prostě ráda!

Měnila jste v průběhu používání látkových plen (v rámci látkování jednoho dítěte) výbavu (např. vyřadila určitý typ plen, zařadila nový typ apod.)? Pokud ano, proč a co jste měnila?

Ano… řešila jsem hlavně svrchní. Syn měl natahovací Disany, a pak jsem objevila Katyvbaby vlňáky na suchý zip a nadchla mě lepší manipulace s nimi.

Protočila se tu spousta značek PULek, něco otlačovalo, jiné mělo flísové lemování a syn to nesnesl, jinde škrábal sucháč, patentky nejsou pro mě, chci jiný vzor atd. 🙂 Takže než jsem našla, co by splnilo moje požadavky, chvíli to trvalo.

Dál jsem zrušila všechny kalhotovky, AIO, kapsovky a nahradila je skladacími plenkami kvůli sušení a aktuálně jsem obměnila hlavně vzory svrchních na holčičí a objevila airy PUL, co testuju, a moc se mi líbí zatím (takže rozšířím “sbírku” ještě o nějaké vzory v dohledné době).

Po získání zkušeností s látkováním dítka, změnila byste nějak zpětně svůj výběr plen, kdybyste měla možnost vrátit čas, případně alespoň provést změnu u dalšího dítěte? Co byste změnila a proč? Jak by případně vypadala Vaše změněná výbavička?

Vlastně se vše vychytalo u syna a s malou už jedeme zaběhlý systém, občas zkusím něco nového, ale asi zbytečně, neb se vracím zpět k osvědčenému pořádku 😀

Překvapilo Vás něco při používání látkových plen příjemně? Co to bylo?

Že je to výrazně snazší, než jak to z dálky vypadalo.

Překvapilo Vás něco při používání látkových plen naopak nepříjemně? Co to bylo?

Ekzém u syna i přes látkovky… mohly za to ale flís a alergie na kukuřici.

Vycházky a cestování?

Jakým způsobem řešíte kratší výlety, vycházky (do několika hodin pobytu mimo domov)? Máte pro ostatní nějaký tip, jak to v pohodě zvládnout?

Žádné superzvláštní řešení není třeba, nabalím pár plínek do PUL sáčku, druhý mám na mokré plenky a žádný velký stres…. jen plínu nevyhodim a nesu ji domů, takže to chce větší přebalovaci zavazadlo.

Jakým způsobem řešíte delší výlety, cestování (přes noc a více dnů mimo domov)? Máte pro ostatní nějaký tip, jak to v pohodě zvládnout?

Buď si zajistim pračku (u kamarádky), použiji nějaké eko jednorázovky (DM, Beaming babies, Eco naty,..) nebo jednorázová savá jádra Bamboolik do PUL svrchňáků (ta mám už jako nouzovku i v autě, kdybych náhodou ještě jednou zopakovala výlet bez plen…….abych nemusela shánět jednorázovky po všech okolo).

Sbaleno na procházku.

Tipy na závěr

Jak vnímáte péči o pleny? Zatěžuje Vás to nějak, komplikuje Vám to život, přijde Vám to složité?

Mno, chce to režim 😉 ale v podstatě se to rychle zapracovalo do každodenního žití.

Máte nějaký tip, jak si pohodově zařídit pečovací/prací cyklus o plenky? Jak si z toho neudělat “pakárnu”?

Skladuju na sucho ve velkém kýblu s víkem (od bílého proluxu 😀 ), přemáchnu v ruce pouze plínky od stolice, aby na nich nezůstaly kusy ničeho a případný flek natřu žlučovým mýdlem.

Jednou za 2-3 dny dám do pračky přemáchnout na nejkratší cyklus s maximálními otáčkami, aby se vymyla moč a zbytky stolice (to se stihne, než děti nachystam do postele), pak přidám do bubnu gel a kyselinu citronovou do zásobníku na aviváž, dám prát na 60°C na cca 2h cyklus a pověsím – buď až uspím, pokud to trvá dlouho, nebo než jdu spát, čtverce věším vyklepané a složené na půl, aby se z nich už rovnou dobře skládalo (chystám si plínky už složené do komody, odkud je beru jako se berou jednorázovky z koupeného balení) .

Chtěla byste ostatním ještě něco vzkázat něco doplnit?

Látkovani není složité, chce to jen trochu systém a obětovat píď svého času a pohodlí péči o pleny. Mně to za to stojí.

Mimo okamžité benefity při péči o zdraví mých dětí bych si ještě přála, aby i děti mých vnoučat měly kde žít a nemusely vzhlížet k nějakému exosvětu, protože zatím neexistuje planeta B.

A i když je to jen maličkost, tak kdyby udělal každý nějakou takovou maličkost, planetě by se hned lépe dýchalo (trochu naivní myšlenka… ale prostě musí každý začít u sebe).


Velice Janě, látkující závislačce, děkuji. Její sdělení pro mne mělo velikou hloubku, velmi s ním souzním – v jednoduchosti je nejen krása, ale i obrovská síla 🙂

Kdo by chtěl zjistit více o tom, co je to “látkující závislačka”, nechť nakoukne do facebookové skupinky pro pokročilé plenkoholičky s názvem Látkující závislačky – plenky všude, kam se podíváš 🙂

Nevíte-li, kde začít, zkuste to třeba se SNADNÝM STARTEM zde. Látkovým plenkám zdar a na zdraví 🙂

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)