Látkující maminky inspirují – epizoda 8. Pro své miminko uděláte to nejlepší.

O své postřehy a zkušenosti se s námi podělila další “látkující závislačka”, Lucka, která si moderní látkové plenky natolik oblíbila, že jich aktuálně používá přes 200 kousků! 🙂 Řekla bych, že se snad ani větší sběratelka u nás nenajde. A to stojí za to omrknout.

Lucka pro nás nafotila spoustu fotek svých plenkových systémů – pojďme to prozkoumat:

[content id=1851][/content]

Co jsem si připomněla při rozhovoru s Luckou?

1) Rozmanitost v plenkové výbavě dává větší možnost výběru podle nálady a aktuálních potřeb – vzory, materiály, střihy 🙂

2) Je dobré udělat si nějaký svůj “rituál”, najít si to svoje, a nenechat si do toho kecat!

3) Na látkových plenách Vás může bavit úplně všechno, třeba focení plen pro blog 😀

Copak nám na sebe prozradila?

Jsem učitelka, trenérka, masérka. Při mateřské si dodělávám školu a jsem na malého sama. Rodiče mám sto kilometrů a přesto mě ani jednou nenapadlo, že bych látkové pleny nedávala. Vše je o nastavení a výmluvách.

Ale vezmeme to zase hezky od začátku.

Být strýček Skrblík, skočim si tam zaplavat!

Jak dlouho sbíráte zkušenosti s látkováním?

Zkušenosti s látkováním jsem začala sbírat těsně před narozením miminka. Měla jsem několik látkujících kamarádek, každá látkovala trochu jinak. Jedna měla jen jednu značku, jedna zkoušela i plenky z Aliexpressu, jedna měla mraky plenek, od všeho něco, což mi tehdy přišlo náročné. Líbila se mi ale ta rozmanitost a možnosti.

Kamarádka ze střední mi věnovala starší výbavu, kterou jsem ukázala Alence. Ta mi řekla, že jako dobrý, s tím by to asi šlo, ale jestli chci, že mě seznámí s kamarádkou Šárkou, že ta má eshop a že by mi vysvětlila co a jak. No tímto seznámením jsem nasedla na tobogan. Syn má nyní 10 měsíců.

Proč jste se do používání látkových plen pustila?

Důvody zpočátku byly hlavně ekonomické a ekologické. Dostala jsem velké množství čtverců ještě po mně a příbuzných a také od kamarádek. Bylo mi řečeno, že ty staré čtverce jsou nejlepší. Plus jsem měla tu výbavu od kamarádky, tak jsem si řekla, že hodně ušetřím. 🙂

Samozřejmě po narození miminka se objevily i důvody další jako prdelka bez opruzení, zdravé přebalování, přírodní materiály, zero waste atd.

Kolik plen/svrchňáčků v současnosti tvoří Vaši výbavu?

Přesně to spočítat nejde, protože mám výbavu i u mamky a začala jsem plenky trochu redukovat, ale kolem 200 plenek to bude určitě. Nepočítám čtverce, vkládačky, prefoldy…

Co Vás na tom těší, dělá Vám radost?

Úplně všechno. Totálně jsem plenkám a zkoušení všeho kolem nich propadla. Baví mě úplně všechno. Praní, věšení, sušení, skládání, kompletování, ukládání …a samo nasazování a dolaďování, aby plenky krásně sedly.

Je něco na používání látkových plen, bez čeho byste se obešla? Co Vás naopak netěší?

Opravdu nevím, že by mi něco vadilo.

Většina 200plenkové výbavy – WOW!

Látkujete dítka hned od narození? Od kdy jste začala používat látkové pleny?

Látkuji od porodnice. Ještě před porodem jsem si našla na internetu sklady a naskládala si dva druhy skladů asi na sto čtverců. Takže jsem to dostala do ruky. Úplně mě to bavilo a pohltilo, krásně jsem si zkrátila čekání na miminko.

V porodnici jsme pak čtverce dostávali a když mi malého po úvodním vyšetření přinesli zabaleného ve čtverci a nahoře byl jednoráz, vnuklo mi to myšlenku, že přesně tak to budu dělat v porodnici. Dostali jsme totiž asi 5 jednorázových plenek jako dárek.

Nenapadlo mě, že si látkovky můžu vzít i do porodnice a toto byla skvělá alternativa. Sice se pak některé sestřičky divily, proč mu dávám do plenky čtverec, ale některé pochopily, že doma chci látkovat, tak už to pak neřešily.

Jednoráz měl na sobě jen jednou jedinkrát a to při cestě z porodnice, protože látkovou plenu mi neměl kdo přinést.

Sbírka AIO Milovia
Krásné vzory najdeme nejen na plenách vše v jednom, ale tady se nikam neschovají 🙂

Pojďme si teď říct něco k novorozenecké výbavě.

Kolik plen tvoří/tvořilo Vaši novorozeneckou výbavu?

Novorozeneckou výbavu tvořily hlavně čtverce, novorozenecké vkládačky a svrchní kalhotky s PUL vrstvou plus separačky Little lamb. Když nebudu počítat čtverce, měla jsem asi 4 kalhotovky na cestu k lékaři a 6 svrchních. Plus pak mi půjčila větší novo kalhotovky kamarádka. Takže od třetího měsíce těch kalhotovek bylo asi 15, protože některé už byly malé a 6 svrchních.

Čím je/byla tvořena Vaše novorozenecká výbava?

Jak jsem již zmínila, šlo hlavně o čtverce, novo vkládačky, separačky Little lamb, kalhotovky (Breberky, Majab, Tea´s, Lillybe, později jsem zkoušela kamarádčiny Petit lulu, Katyv baby, Anavy i Majab), novo svrchní (Bubugau, Petit lulu, Lillybe, Majab, Breberky a Milovie).

Co by ve Vaší novorozenecké výbavě nesmělo chybět a proč?

Čtverce, bavilo mě je skládat a hodily se úplně na všechno, byly vždy po ruce a rychle schnuly. Malý pořád ublinkával a slintal, takže měl čtverec pořád kolem pusinky. A nedám dopustit na “ovečku” – separačky Little lamb. Pak mi nesměl chybět medvídek a perlan, přebalovací podložka a PUL pytel na použité plenky.

Co je Vaše nejoblíbenější plena/svrchňáčky z novorozenecké výbavy a proč?

Nejraději jsme měla beránky na limetkové od Breberek, ti byli krásní a měli i patentky na pupík, pak zamilované hrošice od Majab. Ze svrchních jsem měla nejradši Bubugau s ptáčkama, ty byly krásné, ale bohužel jsem si je pořád šetřila, až z nich vyrostl 🙂 Proč? Protože byly prostě krásné 🙂

Kolik plen jste denně potřebovala u novorozence?

Měla jsem dojem, že zpočátku celý den jen kojím a přebaluju, konkrétní počet nevím, ale bylo jich víc než deset.

O zadeček miminka je vskutku krásně postaráno!
O zadeček miminka je vskutku krásně postaráno!

A co výbava “jednovelikostní”?

Změnila se po ukončení “novorozeneckého” období nějak vaše výbava? Pokud ano, proč? Jak? Čím pak byla/je tvořena?

No jéje. Stále častěji jsem objevovala kouzlo kalhotovek. Jednoduché nasazení, skvělá savost, krásné vzory. Takže jsem je začala nakupovat. Nejdříve od kamarádky, pak na bazárku, pak jsem se seznámila přes jeden nákup s Dančou K., ta mi řekla o závislačkách a už to jelo … Po kalhotovkách přišla éra kapsovek, pak AIO a SIO systémů, nyní ještě natahovačky.

Co v této další výbavě nesmí/nesmělo u Vás chybět a proč?

Nesmí chybět nic, co mám. Jednoduše proto, že mě baví ta rozmanitost, že můžu dát plenku a systém dle nálady. Že můžu vybírat vzor i materiál. Je v tom volnost 🙂

Jaká je Vaše nejoblíbenější plena/svrchňáčky z této další “nikoli novorozenecké” části výbavy a proč?

Nejoblíbenější plenky se dost mění.

Byla to Alchien kapsovka od Alenky, potom kapsovky Lupastro, učarovala mně kapsovka od Lištičky či Little lil nebo Bambi Roxy. Líbily se mi kalhotovky Lillybe, jak jsou tenoučké a savé, dále By Veru kalhotovky, Tea’s. Na noc jsem nedala dopustit na Vyrobeno Elris, ten aksamit na prdelku, ááá. Taky jsem se zamilovala do vzorů Happy nappy.

Na větší dítko mi tu čekají ještě uzoučké Breberky a velké Majab kalhotovky. Taky se mi na zdrhající dítko osvědčily natahovačky Fox plenky nebo Petit lulu. Nesmím zapomenout na sbírku Milovií.

Momentálně ujíždím na “amerických a kanadských plenkách”. Peťa R. dotáhla Plenkotéku do závislaček a opět tobogán. Odolávala jsem asi dva měsíce, říkala jsem si, že tolik peněz za plenku nedám, že chci podporovat české švadlenky… ale pak jsem podlehla, takže Pop in vystřídaly Grovie a Tots Bots, nyní Blueberry, Mother Ease Wizard a Smart Bottoms.

Fakt nejde vybrat jednu plenku.

Co po novorozeneckých čtvercích a svrchňácích? Třeba jednovelikostní kalhotovky a svrchní. (svrchu zleva: Majab, Breberky, Lillybe, dole Vyrobeno Elris, Petit Lulu)

Kolik plen tvoří/tvořilo Vaši výbavu na následující období (po ukončení novorozeneckých velikostí)?

No…jak jsem řekla, spočítat se nedá, ale přes 200 jich bude.

Změnil se nějak počet plen, které denně potřebujete, s věkem dítěte?

Nyní přes den dávám plenek míň. Ale ne o moc, řekla bych tak kolem těch 8-10.

U Lucky by si svůj oblíbený vzor našel každý.
Krásné vzory a materiály se postarají nejen o komfort miminka, ale také o úsměv maminky.

Jak na noční látkování?

Kdy a jakým způsobem jste začala dávat látkové pleny i na noc?

Od narození má plenky i na noc. Ze začátku jsem přebalovala u každého kojení.

Od jakého věku dítěte můžete nechat jednu plenu celou noc?

Asi kolem 9. měsíce, ale nenechávám, pořád se budí na kojení, takže přebaluji i v noci.

Jaká plenka/svrchňáčky se Vám osvědčily na noc u novorozence a pak většího dítěte?

U novorozence klasika čtverce s vkládačkou a separačkou Little lamb, později kalhotovky se separačkou a svrchní. Nyní buď kalhotovky a svrchní, ale spíš teď dávám Tots Bots Bamboozle, Wizzardy uno či duo nebo Grovia ONE.

Výběr nočních plen: nahoře svrchní Tots bots, pod tím zleva kalhotovky Matrinka, Tots Bots Bamboozle a Bambi Roxy, dole Smart Bottoms 2.0, Mother Ease Wizzard Uno, kapsovka Majab s dlouhou 4vrstvou a krátkou 3vrstvou vkládačkou a Grovia One

Jaká je Vaše zkušenost se separačními plenami, používáte je?

Používala jsem je u novorozence do každé plenky, na vaječinu byly super. Postupně je dávám jen, když se mi nelíbí materiál pleny, co by měla přijít na zadeček.

Zkoušela jsem flísové a ty se mi nelíbily, jednorázové jsem nechtěla z principu a byly mi doporučeny Little lamb z mikrovlákna, takže jsem dávala ty, to byla ovečka.

Jaký materiál na plenky/svrchní kalhotky je Váš oblíbený a proč?

Momentálně se mi líbí bio bavlna a aksamit, svrchní jedu jen PUL, k vlnáčkům nemám odvahu.

Bez jakých doplňků/pomůcek by se Vaše výbavy, ať už novorozenecké nebo UNI, neobešly?

Látkové ubrousky a v lahvičce od medvídka s rozprašovačem voda, velký PUL pytel na pleny a malé PUL pytle do přebalovací tašky. A samo čtverce.

Libo-li změny po získaných zkušenostech?

Užitečné doplňky 🙂

Měnila jste v průběhu používání látkových plen (v rámci látkování jednoho dítěte) výbavu (např. vyřadila určitý typ plen, zařadila nový typ apod.)? Pokud ano, proč a co jste měnila?

V podstatě se to mění pořád dle preferencí. Už jsem o tom mluvila, ale v zásadě se to mění s věkem a s ochotou miminka spolupracovat při přebalování. Takže stručně: čtverce – kalhotovky se svrchními – kapsovky – SIO a AIO systémy – natahovačky. Kam budu pokračovat uvidím 🙂

Po získání zkušeností s látkováním dítka, změnila byste nějak zpětně svůj výběr plen, kdybyste měla možnost vrátit čas, případně alespoň provést změnu u dalšího dítěte? Co byste změnila a proč? Jak by případně vypadala Vaše změněná výbavička?

Neměnila bych nic. Každé miminko je jiné a sedne mu něco jiného. Plánuji výbavu skoro celou prodat a v případě dalšího dítka se do toho opět ponořit – nové systémy, vzory, barvy… kdo by o to zkoušení všeho možného a nemožného chtěl přijít?

Překvapilo Vás něco při používání látkových plen příjemně? Co to bylo?

Jednoduchost přebalování, krása a různorodost plenek – okolí se divilo, že chci látkovat a hodně odrazovalo. Až zjistili, o co jde, plně mě podporují a líbí se jim to.

Překvapil mě počet výrobců – převážně maminek, co se tomu v ČR věnují. A taky mě překvapilo, jak rychle a snadno tomu člověk může propadnout.

Překvapilo Vás něco při používání látkových plen naopak nepříjemně? Co to bylo?

Jako u všeho asi čínské napodobeniny, že tomu někdo dá přednost, když neznají původ materiálu, pracovní podmínky atd., ale to by bylo na dlouho. Konkrétně s používáním plen mě nic nepříjemně nepřekvapilo.

Sbírka AIO Blueberry

Vycházky a cestování?

Jakým způsobem řešíte kratší výlety, vycházky (do několika hodin pobytu mimo domov)? Máte pro ostatní nějaký tip, jak to v pohodě zvládnout?

Mám na kočárku tašku s plenami a potřebným vybavením – PUL pytel na použité pleny, láhev s vodou, látkové ubrousky, vozila jsem i přebalovací podložku a náhradní oblečení. I celý den se takto dá v pohodě zvládnout.

Jakým způsobem řešíte delší výlety, cestování (přes noc a více dnů mimo domov)? Máte pro ostatní nějaký tip, jak to v pohodě zvládnout?

Mám jednu výbavu i u mamky, ke které jezdíme nejčastěji. Nikdy jsem nebyla jinde na tak dlouho, abych řešila praní. A víkend se dá v pohodě zvládnout. Jen je potřeba víc tašek – někam se musí dát čisté, a pak použité plenky.

Natahovací kalhotovky a svrchní – Fox-plenky, Patty Napy, Petit Lulu

Tipy na závěr

Jak vnímáte péči o pleny? Zatěžuje Vás to nějak, komplikuje Vám to život, přijde Vám to složité?

Je to tak složité, jaké si to uděláte. Pro mě je to koníček a relax. V dnešní době praček a sušiček je to opravdu pohodlné. Jenže já skládání plenek a komplementaci beru jako zábavu, kdy vypnu hlavu a ta “práce” je za mnou vidět, což se mi líbí. Složité začíná být najít plenám místo 🙂

Máte nějaký tip, jak si pohodově zařídit pečovací/prací cyklus o plenky? Jak si z toho neudělat “pakárnu”?

Mít nějaký rituál, místo na ukládání špinavých plenek, dobrá je bidetová sprška – splachuji bobek přímo do WC. Neřešit, že na pleně sem tam zůstane flíček, sluníčko to vybělí.

Někomu vyhovuje kompletovat při uklízení plenek, někomu při přebalování. Každý by si měl najít to svoje. A nenechat si do toho kecat. Nedokážu se rozloučit s plenkami na suchý zip a aby mi neponičily nějaké jiné, peru je v síťce na prádlo. A svou síťku vyfasovali i Milovie.

Péče o pleny mi nepřide o nic složitější než ze 4. patra bez výtahu jít ven do obchodu pro pleny, sledovat akce a pak denně chodit s odpadkovým košem opět ty čtyři patra. Navíc to smrdí.

Kapsovky a svrchní Happy Nappy
Kapsovky a svrchní Happy Nappy

Chtěla byste ostatním ještě něco vzkázat něco doplnit?

Pro toho, kdo chce látkovat, aby je to hlavně bavilo a nebáli se zkoušet nové věci. A aby nedbali na tlak okolí a nedělali si z toho otročinu. Pokud někdy propadnou trudomyslnosti a chtějí s látkováním seknout, ať klidně bez výčitek chvíli dají jednoráz. Většina se k látce s láskou vrátí.

Pro své děťátko děláte to nejlepší – nikdy žádná opruzenina nebo problém, dobře nasazená plenka nikdy neprotekla na oblečení. O pozitivech se toho už napsalo hodně.


Velice Lucce, látkující závislačce, děkuji. Na jejím příkladu je opět vidět, že je možné látkové plenky používat, i když je člověk vytížen prací či různými životními situacemi, a navíc mohou do života vnést barvy a zábavu 🙂

Mrkněte do galerie, jak vypadají systémy, které Lucka používá:

[content id=1851][/content]

Kdo by chtěl zjistit více o tom, co je to “látkující závislačka”, nechť nakoukne do facebookové skupinky pro pokročilé plenkoholičky s názvem Látkující závislačky – plenky všude, kam se podíváš 🙂

Nevíte-li, kde začít, zkuste to třeba se SNADNÝM STARTEM zde. Látkovým plenkám zdar a na zdraví 🙂

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)