Látkující maminky inspirují – epizoda 10. Pamatuji si své nadšení oproti jednorázovkám.

O své postřehy a zkušenosti se s námi podělila další “látkující závislačka”, Bára Severin, která látkuje již třetího syna a oblíbila si kalhotkové plenky – zejména natahovací variantu.

Ale vezmeme to zase hezky od začátku.

Jak vypadá Bářina látkovací výbavička? Ujíždí, jak koukám, na ovoci 😀

Jak dlouho sbíráte zkušenosti s látkováním?

První látkovky jsem si pořídila před více jak šesti lety, když jsem čekala své první dítě. Dneska už látkuji třetího syna.

Proč jste se do používání látkových plen pustila?

V prvním těhotenství jsem si nejprve myslela, jak svému miminku pořídím ty Top přední papírové plenky, aby mělo zadeček v suchu. Byla jsem tenkrát totálně zpracovaná reklamami. Ale hodně mě inspirovala má švagrová, která už látkovala své miminko a má kamarádka, která se na to chystala.

Dostaly se ke mě informace o složení klasických plenek, o závadnosti použitých materiálů, o SAP gelu atd. Největší hnací motor bylo zdraví mého děťátka, ale opomenout se nedá ani ekologický benefit. Tak jsem si pořídila nějaké látkovky, abych je pak po příchodu miminka na svět mohla vyzkoušet.

Kolik plen/svrchňáčků v současnosti tvoří Vaši výbavu?

Momentálně mám 2x natahovací prodyšný PUL od Fox plenky (další aspoň dvoje mám v plánu ještě pořídit), 1 natahovací PUL od Petit Lulu a 1 jedny PUL svrchňáčky na patentky od Milovia. Ještě mám dvoje vlněné svrchňáčky po prvním synkovi, ale ty zůstávají zatím nevyužity.

Oblíbené natahovací svrchňáčky, se vzorem jako pro velký chlapy 🙂

Co Vás na tom těší, dělá Vám radost?

Úplně všechno, ať je to nákup, praní, kompletování, přebalování a když je na děťátku vidim. Moc se z toho všeho těšim. Možná je to nepochopitelné, dokud to člověk nezažije 😉

Je něco na používání látkových plen, bez čeho byste se obešla? Co Vás naopak netěší?

Pak u větších dětí, které už jedí a nemají pouze mateřské mlíčko, tak to kakaní. Sice se všemi dětmi jedu částečně bezplenkovou komunikační metodu, a proto často kakají na nočník už od narození, ale občas se stane taky nehoda a může se to objevit v plínce.

Látkujete dítka hned od narození? Od kdy jste začala používat látkové pleny?

Prvního synka jsem začala látkovat až po příchodu z porodnice. Už si nepamatuji přesně kdy, ale pamatuji si na své nadšení oproti jednorázovkám. Z těch byl šíleně opruzený. Další dvě děti už jsem látkovala od narození.

Nahlédněme do galerie Bářiny výbavy:

[content id=2045][/content]

Pojďme si teď říct něco k novorozenecké výbavě.

Kolik plen tvoří/tvořilo Vaši novorozeneckou výbavu?

Teď při třetím miminku to byly tyto: 11x kalhotkové plenky (Breberky, Majab, Fox, Petit Lulu, Little lamb, Bambi roxy), 7x Aio Bamboolik, 5x Sio Itti Bitti, 1x motýlek Majab na snappi sponku, 15x čtvercové pleny, které ale nepoužívám na klasické přebalování, ale na vše možné kolem miminka, 1x natahovací svrchnáčky, 1x svrchnáčky na SZ.

Co je Vaše nejoblíbenější plena/svrchňáčky z novorozenecké výbavy a proč?

Teď u třetího děťátka to byly kapsové plenky od Bamboolika. Mám ráda, když má miminko zadeček v suchu. A krásně seděly po velmi dlouhou dobu. Ten střih je povedený.

Kolik plen jste denně potřebovala u novorozence?

Myslim, že něco kolem osmi.

Se snappi sponkou se Bára skamarádila až nyní u třetího synka.

A co výbava “jednovelikostní”?

Změnila se po ukončení “novorozeneckého” období nějak vaše výbava? Pokud ano, proč? Jak? Čím pak byla/je tvořena?

Mám asi tam 50 kusů čtvercových plen, které ale nepoužívám na klasické přebalování, ale když v tom vedru větráme, tak ji má volně mezi nožkama. Jinak je používám na všechno možné kolem miminka, pod hlavičku, na utírání apod.

Dále 17 kusů kalhotkových plenek na zapínání, preferuji patentky, protože se nemusím starat o to, jestli jsem je před praním zajistila jako u suchých zipů. Nikdy jsem neměla kalhotkovky v tak velké oblibě jako teď při třetím miminku.

Pak mám 3 kusy natahovacích kalhotkovek teď ve 4 měsícíh spíše na takové větrání a až bude běhat dovycpu je a budou se hodit na zdrhající dítko.

8x AIO používám spíše svátečně. Mám dvě od Itti Bitti a pět kusů od Milovia.

Potom ráda používám plenky na snappi sponku (Unuo chobotovka, Šanelka, Puk by Veru, Breberky). S tou snappi sponkou jsem se také skamarádila až teď ve třetím látkovacím období. A docela využívám i na tu snapku prefoldy (pozn. vícevrstvé pleny) od Anavy vel. M. Těch mám asi tak 5.

Bára dříve měla v oblibě spíše plenky vše v jenom (AIO), nyní kalhotkové.

Co v této další výbavě nesmí/nesmělo u Vás chybět a proč?

Asi bych zmínila separační plenky od Little lamb. Jsou z mikrovlákna. Po mých zkušenostech asi nejrychleji odvádí moč k savému jádru a drží tím zadeček miminka v suchu. Když se miminko pokaká a má ještě takovou tu vaječinu, tak to díky vyšším chloupkům krasně pohltí a člověk to pak nemá po celé pleně a tak nemusí řešit zapírání případných flíčků.

Jaká je Vaše nejoblíbenější plena/svrchňáčky z této další “nikoli novorozenecké” části výbavy a proč?

Mám od Fox svrchní plenky z prodyšného PULu na přání s bavlněnými náplety. Miluju je teď v létě. Dýchají, jsou vzdušnější a díky tomu, že jsou bez zapínání netvoří na břiše takový balík.

Změnil se nějak počet plen, které denně potřebujete, s věkem dítěte?

Ne, je to stále v průměru asi tak kolem těch osmi. Záleží také na dnu, jak moc spí, jak moc je velké vedro, jestli ho nechávám třeba více větrat rozbaleného apod.

Natahovací svrchňáčky v akci. Mňam 🙂

Jak na noční látkování?

Kdy a jakým způsobem jste začala dávat látkové pleny i na noc?

Hned po narození. Dávala jsem bud’ kalhotkovku nebo AIO. Teď dávám na noc jen kalhotkovky vždy se separační plenkou a svrchnáčky z prodyšného pulu. Když jsou velká vedra, tak jsem nechávala kalhotkovku i bez svrchňáčků. Ale to jsou případy, kdy jsou tropické teploty i v noci.

Od jakého věku dítěte můžete nechat jednu plenu celou noc?

V šestinedělí mi kakal po každém kojení, takže jsem přebalovala i v noci. Ustálilo se to tak ve dvou měsícíh. Teď mu zatím vždy stačí kalhotkovka. Zatím nedávám ještě ani speciální noční pleny. Až třeba časem.

Jaká plenka/svrchňáčky se Vám osvědčily na noc u novorozence a pak většího dítěte?

Budu se opakovat, ale jsou to ty natahovací PUL svrchňáčky od prvního vyzkoušení až do teď. Nechápu, že to nikdo nedělal už dříve! 🙂

Libo-li změny po získaných zkušenostech?

Látkové plenky jsou zdravé, pohodlné a krásné, co víc si přát 🙂

Po získání zkušeností s látkováním dítka, změnila byste nějak zpětně svůj výběr plen, kdybyste měla možnost vrátit čas, případně alespoň provést změnu u dalšího dítěte? Co byste změnila a proč? Jak by případně vypadala Vaše změněná výbavička?

Nezměnila bych nic. Ráda zkouším nové věci. Nebojím se nakoupit a když nám to nebude vyhovovat, tak prodám a pořídím třeba zase něco jiného. Preference se mění během toho jak miminko roste, ale mění se i s dětmi. S předchozími dvěma jsem zbožňovalal AIO. Všem je doporučovala a teď mám velmi oblíbené ty kalhotkové plenky.

Překvapilo Vás něco při používání látkových plen příjemně? Co to bylo?

To, že jsou perfektně savé naprosto srovnatelné v té savosti s jednorázem a nektěré ho i předčí! Zvlášte u novorozeneckých plenek.

Překvapilo Vás něco při používání látkových plen naopak nepříjemně? Co to bylo?

Nic. Vnímám jen samá pozitiva.

Uvnitř látkových plen najdeme různá řešení savých vrstev.

Vycházky a cestování?

Jakým způsobem řešíte kratší výlety, vycházky (do několika hodin pobytu mimo domov)? Máte pro ostatní nějaký tip, jak to v pohodě zvládnout?

Mám přebalovací batoh, kde mám vše potřebné. Beru si raději větší počet plen. Někdy dám přednost Aio, ale nemám problém ani s kalhotkovými plenkami.

Když jich potřebuji více, beru spíše tenčí plenky třeba na snappi sponku, zaberou méně místa. Třeba ty prefoldy od Anavy, dam pak do nich je malou vkládačku, separačku a svrchňáčky má jedny na sobě a jedny mám náhradní, co kdyby…

Jakým způsobem řešíte delší výlety, cestování (přes noc a více dnů mimo domov)? Máte pro ostatní nějaký tip, jak to v pohodě zvládnout?

Po každé jinak. Nejsem ortodoxní, takže když usoudím, že nechci ztrácet čas přepíráním, klidně na tu dovolenou koupím jednorázovky. Ale vždy si vezmu několik látkovek, kdyby byly potřeba 😉

Mám teď za sebou jednu dovču na horách, kde nebyly moc podmínky na sušení plenek, takže jsem měla sebou jednorázové i látkové a kombinovala to. Měla jsem sebou i prášek, perkarbonát a žlučové mýdlo kdyby bylo potřeba. Přes noc jsem namočila plenky do kýble s perkarbonátem a práškem. Ráno vymáchala a dala uschnout. Ke konci dovči jsem pak jela už jen látkové.

Čeká nás dovolená pod stanem u moře a to bych chtěla aby byl malý hodně v látce nebo jen na volno, takže jsem si dokoupila ještě další čtverce a na noc budu asi dávat papírovku.

Heboučká Minky verze svrchní vrstvy látkových plen láká k pomazlení 🙂

Tipy na závěr

Jak vnímáte péči o pleny? Zatěžuje Vás to nějak, komplikuje Vám to život, přijde Vám to složité?

Vůbec ne. Zvládá to i můj muž včetně kompletování a používání snappi sponek atd. Není to nic zas tak složitého, jak by se mohlo ze začátku zdát. Jediné, co teď nechápu je, jak jsem to dříve zvládala bez sušičky 😀

Copak nám Bára na sebe prozradila?

Jsem maminka tří malých draků, nadšená látkařka a ekologicky smýšlející člověk.

Dále jsem módní designerka a již řadu let osvobozuji ženy od svazujícího, nepadnoucího spodního prádla a přinášim jim řešení pro jejich pohodlí, krásu a přirozenou sexualitu.

Navrhuji a vytvářím modely přesně na míru, dokonale padnoucí, bez nezdravých kostic, z těch nejlepších materiálů jako jsou Bio bavlna, bambus a nejkvalitnější krajka (https://baraseverin.cz).


Velice Báře, látkující závislačce, děkuji za její zkušený pohled a cennou inspiraci a tipy 🙂

Kdo by chtěl zjistit více o tom, co je to “látkující závislačka”, nechť nakoukne do facebookové skupinky pro pokročilé plenkoholičky s názvem Látkující závislačky – plenky všude, kam se podíváš 🙂

Nevíte-li, kde začít, zkuste to třeba se SNADNÝM STARTEM zde. Látkovým plenkám zdar a na zdraví 🙂

Miluška Ščerbová

Miluška Ščerbová

Pomáhám vám vyznat se ve světě látkových plen efektivně, bez mýtů a ztrát času i peněz. Sdílím s vámi své zkušenosti z více než 5 let používání, zkoumání, a testování látkových plen více než 35 českých i zahraničních značek. To nejlepší jsem shrnula v jednom unikátním uceleném online videokurzu, který je vám ihned k dispozici. Látkujte také jako profík hned od začátku. Neztrácejte čas ani peníze.

Dárek pro Vás:
Látkujte v klidu a s přehledem ...a levněji

Sleva 15%

látkujte jako profík hned od začátku

“Konečně už nemám strach ze zkratek AIO, AI2 a SIO, protože vím, co znamenají a co vše si pod nimi lze představit…” (Monika B.)

Byla jsem překvapená obsáhlostí a dokonale propracovaným systémem…” (Dana Ch. Kratochvílová)

“Nikde jsem se nedozvěděla ucelenější a prakticky zaměřené informace jako zde… nejsou to stokrát okopírované rady z netu…” (Eliška Jelínková)